По примера на президента Росен Плевнелиев пред "Уолстрийт джърнъл" вчера се изповяда и бившият финансов министър Симеон Дянков, отстранен преждевременно от поста в кабинета "Борисов". След политиката си на строги рестрикции сега финансистът предлага, вече отвън, три "смели" реформи, които да върнат доверието в политиците.
Първата предвижда реформиране на службите за сигурност и лустрация. Докато беше министър, Дянков не успя да отреже нито лев от бюджета на вътрешното министерство, а според практиката на Конституционния съд лустрацията обикновено противоречи на основния закон.
Втората му мярка е енергийна реформа. "Българското правителство трябва да либерализира сектора, доминиран от лошо управлявани държавни предприятия", казва бившият финансист номер едно. Това обаче е в правомощията на независимата ДКЕВР, а не на правителството.
Той препоръчва и "пазарна" реформа във висшето образование, която да спре изтичането на "мозъци". Угрижен, че всеки шести български ученик продължава висшето си образование в чужбина, финансистът предлага правителството да отпуска повече пари на вузовете, чиито възпитаници се справят по-добре на пазара на труда. Правителството на ГЕРБ започна да дава бонуси, макар и символични, за качество на държавните университети, които са първи в рейтинга.
Според Дянков трите реформи вървят ръка за ръка, тъй като парите, които сега се пилеят за спецслужби и енергетика, можело да се пренасочат към образованието, което пък в замяна ще допринесе за по-добре информирани избиратели на бъдещи избори. Заедно с тази "програма" Дянков прави и прогнозата, че кабинетът "Орешарски" няма да има дълъг живот.
Той шокира с твърдението, че от началото на прехода досега продължителността на живота на българите е нараснала със 7 години "благодарение на удвояването на бюджета за здравеопазване и бързото намаляване на пушенето".
|
|