Испанският премиер Мариано Рахой е предложил отслабване на контрола по границата с Гибралтар по време 10-минутен телефонен разговор с британския му колега Дейвид Камерън, предаде Би Би Си.
Камерън се обадил, за да изрази "сериозното си безпокойство" от ситуацията с Гибралтар, обяви пресслужбата на британското правителство. След разговора Дейвид Камерън написал на страницата си в Туитър: "Конструктивен телефонен разговор с премиера Рахой. Изразих ясно моето безпокойство за Гибралтар и че нашата позиция остава непроменена".
Мариано Рахой от своя страна определи като неприемливи последните едностранни действия на Гибралтар, който е под британски суверенитет. Той заяви, че поставяне на бетонни блокове в морето от страна на Гибралтар лишава испанските рибари от достъп до риболов. Испанският премиер подчерта, че Испания и Великобритания са съюзници и приятели, затова конфликтите между двете страни трябва да се решават честно и прозрачно, чрез двустранен диалог и при зачитане на международната, европейската и националната законност. Двамата лидери са се съгласили и че трябва да има решение на спора за риболова. Би Би Си не уточнява какви мерки за отслабване на контрола е предложил Мариано Рахой.
Разговорът между двамата премиери се състоя, след като държавният секретар по външните работи на Испания Гонсало де Бенито прие британския посланик Жил Паксман и му заяви, че Испания в рамките на съществуващото законодателство "ще продължава да приема мерки за защита на испанските интереси в района на Гибралтар". Гонсало де Бенито заявил също, че "Испания смята за свое задължение да засили граничния контрол като мярка срещу контрабандата и наркотрафика".
Междувременно Европейската комисия заяви, че ще изпрати екип от наблюдатели по границата между Испания и Гибралтар. Мисията обаче няма да се състои преди септември или октомври. Експертите на Еврокомисията ще гарантират, че граничният контрол се прилага съразмерно. Брюксел подчерта, че ще изпрати мисията заради жалби, внесени от граждани и евродепутати, предимно британски, поради което е задължена да разследва въпроса. По-рано говорител на комисията припомни, че понеже Гибралтар не е част от Шенген, Испания има право да наложи контрол, но мерките трябва да бъдат пропорционални.
КАВГАТА
Поредният скандал между Испания и Великобритания за Гибралтар пламна преди две седмици. Тогава властите в Гибралтар поставиха 70 бетонни бетонни блока в морето около територията си с довода, че създаденият по този изкуствен риф ще защити рибните запаси. Испания обаче окачестви това като посегателство върху интересите на рибарите й в района. В отговор тя затегна граничния контрол с Гибралтар, което образува километрични опашки и засегна главно жителите му, които са британски поданици. Отделно Мадрид обяви, че може да въведе такса от 50 евро за влизане и излизане от Гибралтар, да затвори въздушното пространство за пътуващите за британската територия, а също да предприеме данъчни проверки на онези жители и фирми в Гибралтар, които имат имоти и бизнес в Испания, но не си плащат данъците в нейната хазна.