Почти месец след внасянето на предложенията за промени в Закона за вероизповеданията, вкарани от депутати от БСП, ДПС и "Атака", националистите се отказаха, тъй като прозряха, че и мюфтийството може да се сдобие с куп джамии в цялата страна. Вчера от пресцентъра на партията съобщиха, че Павел Шопов оттегля подписа си. С предложенията се предвижда вероизповеданията да станат собственици на храмове и имоти, включително и на редица паметници на културата, за които нямат необходимите документи. Поправките бяха спрени от комисията по култура в парламента именно заради опасността паметниците на културата да се отнемат от държавата, а депутати обясниха, че ще ги изключат от обхвата на закона със специален списък.
"Народният представител от "Атака" е бил подведен, че внесените промени ще бъдат редактирани, тъй като в сегашния си вид дават възможност за спекулации с имоти на мюфтийството. "Атака" категорично е против проектите за възстановяване на джамии в Кюстендил, Стара Загора и други градове на България, които са културно-исторически паметници", пише в съобщението. Мотивът обаче е несъстоятелен, тъй като и без тези редакции мюфтийството щеше да получи имоти, макар и да не са паметници на културата.
След внасянето на промените гневни реакции последваха от БАН, министерството на културата, а преди ден и от Националното сдружение на общините. В сряда пък МС даде на управата в Перущица 7 дка в местността Червената черква за срок от 10 г. Пловдивският митрополит Николай не крие апетитите си към руините на раннохристиянската базилика, която също е паметник на културата.
|
|