България е втора в света по износ на руди на благородни метали и техни концентрати, различни от сребърни. Те са се продавали навън средно за около 270 000 щ. д. за тон, а основните пазари са Белгия и Република Корея. Любопитен детайл е, че нито една от двете държави не отчита внос на този продукт от България. Това показва анализ на центъра "Външноикономическо сътрудничество" в Българската стопанска камара (БСК).
В случая разминаването най-вероятно се дължи на произхода на стоката, обясниха от БСК. Обикновено при реекспорт стоката отива за трета държава, която отчита България като износител. При вноса например най-големите несъответствия с произхода на стоките са при цигарите, горивата, захарта, олиото. "Имали сме и куриоз да отчитаме износ на големи количества цигари за Турция и Того, а в Того не бяха чували за България", коментираха от БСК.
Макар че в анализа, основан на данни на Световната търговска организация (СТО), не са посочени конкретни износители, второто ни място в износа на концентрати на благородни метали вероятно се дължи на златото от "Челопеч Майнинг". Заради високото съдържание на арсен в рудата има забрана концентратът да се преработва у нас. Той се изнася, а златото от него се добива в завод на "Дънди Прешъс Металс" в Намибия.
Като цяло страната ни е на 65-о място в света по износ, като се изкачва с 4 места нагоре спрямо предходната 2011 г. Според анализа на БСК България е лидер в износа на още няколко продукта. На второ място в света сме например по експорт на "зърна, сплескани или на люспи, различни от овесените". Става въпрос за продукти, които се използват в популярните зърнени закуски и в хлебчетата. Втора позиция държим и при износа на слънчогледови семена, временно консервирани череши, патешко и гъше месо, семена от кориандър. Седалките и капаците за тоалетни чинии, нерафинираната анодна мед, както и калцинираната сода отреждат на България трето място в световния експорт.
През миналата година, когато реколтата бе много добра, а търсенето навън - силно, сме били 12-и в света по износ на пшеница. Най-добри цени за житото ни са постигнати в Ливан, Египет и Обединените арабски емирства - около 320 щатски долара за тон. Водещите пазари за пшеницата са били Испания, Италия, Румъния и Гърция, като страната бележи ръст в износа към всички тях. За Португалия и Италия например ръстът е с повече от 100%. Силни конкуренти в региона са ни Украйна и Русия, които, поне по данните на СТО, постигат по-добри цени от нашите. Износът ни към Румъния се обяснява с последващ реекспорт на по-високи цени.
При една от традиционните ни стоки за износ - цигарите, сме на 18-о място. 84% от експорта на тютюневи изделия отива в Ирак на цени в порядъка на 14 000 щатски долара за тон. "Вторият по големина експортен пазар е Черна гора с над 6.4 млн. долара, но самата Черна гора докладва внос на цигари от България за едва 241 000 долара", казват от БСК.
За периода 2008-2012 г. износът на ток расте с 3%. Той е насочен главно към съседните ни страни, като най-изгодни цени постигаме в Турция и Румъния.
Ами... за голямо съжаление на всички продажни политици от последните 24 години, Сидеров пак се оказа прав!
Независимо от супер-дупер-врътките, дето ги прави първите две години на Баце.