Пренасянето на парите е ставало с помощта на товарни самолети "Боинг" със знака на международната компания Maersk. Част от доставките били правени и от гръцки военни самолети.
Атина се съгласила на условията на "тройката" за спасяване на икономиката и банковата си система, но поискала спешна помощ, когато банките били заплашени да не разполагат с достатъчно пари в брой, за да изплащат депозитите на гражданите. Заради кризата гърците масово започнаха да теглят спестяванията си - по 1-2 млрд. евро дневно по някои оценки, и да ги инвестират в недвижими имоти или други активи в чужбина или да ги крият под дюшеците. Ако банките бяха спрели да изплащат на вложителите си, кризата щеше да удари още страни от еврозоната. За да запази стабилността на еврото, ЕС взема решение да печата банкноти и да ги препраща на Атина, откъдето с полицейски коли и конвои парите стигали до банковите клонове в цялата страна.
Самата Гърция може да сече евромонети и да емитира банкноти по 10 евро. Тези банкноти обаче вършели работа предимно за банкоматите, а в банките били нужни по-големи деноминации. Високо ценената банкнота от 500 евро - банкнотата с най-висока стойност в света, може да се печата само от Бундесбанк, Националната банка на Австрия и Нацоналната банка на Люксембург.
Тайната операция продължила, без никой да забележи, а стойността на книжните пари, циркулиращи в Гърция, се била удвоила от 19 млрд. евро през 2009 г. на 40 млрд. евро през септември 2011 г. До лятото на 2012 г. общата сума е възлязла на 48 млрд. евро, от които последните десет милиарда евро, а може би и повече, са стигнали до Гърция с помощта на тези тайни въздушни полети, твърди британският вестник.
Гърция може да се нуждае от трети помощен пакет, но няма да приеме с него и допълнителни антикризисни мерки, заяви финансовият министър Янис Стурнарас. "Ако се окаже, че Гърция се нуждае от допълнителна помощ, тя ще бъде в рамките на около 10 млрд. евро, т.е. значително по-малко от предишните програми", заяви министърът в неделя пред изданието "Прото Тема". Досега страната му е получила общо около 240 млрд. евро, а през юли МВФ изчисли, че през 2014-2015 година ще й трябват нови около 11 млрд. евро.
РЕФОРМА
Няколкостотин санитари демонстрираха вчера в Атина в протест срещу трансформирането на осем болници - пет в гръцката столица и три в Солун, в здравни центрове, които ще оказват по-ограничена медицинска помощ. Промяната ще се осъществи в средата на септември и пациентите от тези болници започнаха от тази седмица да се прехвърлят в други болници. Такъв ще бъде случаят и със 1618 служители в тези болници, включително 200 лекари, които ще бъдат включени в мащабния план за реорганизация в държавния сектор. Гръцкото правителство се задължи до края на годината да изпрати 25 хиляди служители в така наречения "трудов резерв" със запазване на 75 процента от заплатите им, за да изпълни условието на международните кредитори за съкращаване на размера на държавния сектор. Мярката трябва да се приложи за 12 500 служители до края на септември. Ако след 8 месеца на тези служители не бъдат намерени други работни места, те ще бъдат уволнени. В засегнатата група попадат общински полицаи, учители, санитари и други.