Облагането с акциз на една кутия цигари би трябвало да се увеличава с 15 до 20 стотинки през всяка от следващите 4 години. В резултат цените на цигарите може да скочат само заради акциза с 15 до 18 процента, или с между 69 и 80 стотинки. Това показват прогнози на "Индъстри уоч" в анализ за приходите от акцизи върху тютюневите изделия, цитиран от Бгнес.
Икономистите прогнозират, че пазарът у нас ще бъде силно засегнат от новите задължителни увеличения на облагането на тютюневите изделия. Директива на ЕС от 2011 г. предвижда значително увеличаване на минималните акцизни ставки, като за България и още няколко източноевропейски страни срокът е до края на 2017 г. Тогава общият акциз върху цигарите трябва да бъде най-малко 60% от среднопретеглената продажна цена на дребно, но не по-малко от 90 евро за 1000 цигари, независимо от цената.
Препоръката на ЕК е увеличението да става постепенно, ако правителството иска да предотврати нов голям шок в бъдеще. Това ще потиска потреблението. Ограниченията за пушене на закрито вероятно също ще допринесат за намаляване на продажбите и на обложените цигари", пише в анализа. В него се посочва още, че "очакваните стъпки за увеличение на акцизите, както и нарастващите разходи за производство и спазване на все по-стриктни изисквания за производителите ще бъдат в голяма степен прехвърлени към крайния потребител с по-високи цени".
При влизането на страната ни в ЕС бяхме задължени да увеличим значително акцизите върху тютюна, като това се случи шоково на два пъти. "Заедно с това се отне възможността на правителството да налага по-ниски акцизи на по-евтините цигари българско производство спрямо по-скъпите вносни марки. Разликите в цените между "евтини" и "скъпи" цигари се стопиха. В периода 2009 - 2010 г. икономическата криза, ръстът на безработица и по-високите цени рязко свиха легално продаваните обеми цигари. Същевременно това направи контрабандата все по-изгодна поради повишените потенциални печалби. Така ставките са все по-високи, но реално обложените цигари свиха обема си спрямо периода до 2007 - 2008 г.", се казва в анализа.
ПРИХОДИ
Приходите от акцизи върху тютюна запазват ролята си на предвидим и надежден източник на средства за бюджета - за първите шест месеца на годината са събрани 818 млн. лв. Спрямо същия период на м.г. има лек спад от 1% в приходите от акцизи. Според предварителните разчети за 2013 г. акцизите върху цигарите трябва да донесат около 6.1% от общите постъпления в бюджета. За последните години те стават все по-важни за бюджета - в сравнение с 2005 г. държавата облага тютюневите изделия с около 1.2 млрд. лв. повече.
|
|