Константин Караджов, bTV: Да си поговорим първо за жълтата папка на Лютви Местан... Кадрови решения се взимат с предложение на партия ГЕРБ за назначаване на различни хора в администрацията. Вие получавали ли сте подобно писмо, подпечатано от ГЕРБ?
Лиляна Павлова, експерт: Такова писмо аз не съм получавала! Или поне нямам спомен да съм виждала, а и никой не знае какво има в тази папка... Такъв тип политически назначения в моето министерство не е имало... Но ако направим аналог с тези назначения, които се правят сега, сравнението - каквито и хора да са назначени за по-малко от 4 години управление - това, което се назначи и уволни за сто дни, от най-висшите нива... то не са калинки, не са и криминалинки! Ние говорим за некомпетентни и неразбиращи хора от ниво министър - и до чистка и окопаване до най-ниските нива в администрацията!
...Понеже те говорят за калинки - тук това, което виждаме е или некомпетентност, и то от най-висшите нива, и такава прозира в цялостното управление на т.нар. експертно правителство, което де факто е неекспертно правителство, защото ние виждаме, че след 100 дни на това неекспертно правителство няма програма, няма план, няма и отчет. От 100 дни - 90 дни протест; накрая, на стотния ден премиерът замина да се отчита в Китай, на Китайската комунистическа партия!!! А тук лидерите на партиите, които го подкрепят, се опитваха да дават отчет. Него го е срам да се отчете! (...)
Генка Шикерова: Тефтерчето на Филип Златанов... символ ли е на управлението на ГЕРБ?
ЛП: Категорично не смятам така!
ГШ: Вие имахте ли тефтерче?
ЛП: Не.
ГШ: Не сте си записвали?
ЛП: Ако се абстрахираме от това тефтерче, има една много хубава мисъл, че умните си записват, глупавите се опитват да запомнят. Но това няма нищо общо с тефтерчето! Защото в крайна сметка това НЕ олицетворява управлението на ГЕРБ. И аз мога да ви гарантирам, че в моята работа никой не ми се е обаждал да ми диктува по тефтерче какво трябва да направя...
...Това, за което те ни критикуваха 4 г., за 100 дни те го умножиха по 10... Какво правят те с икономиката? Какво се случва въобще в България? Те коренно промениха системата. Позволете за една минута! Това, което се случва в момента в държавата, е опит за връщане - първо, към планова икономика, и второ - към абсолютна диктатура! Защото - един път, да ни определят цените със заповеди, декрети, укази; с постановления се намаляват цени изкуствено така, както в плановата икономика. Може би вероятно скоро и бензинът, и другите стоки, както едно време, 53-та, Вълко Червенков ги намаляваше с декрети?! Ха дано, ама надали, нали?!
ГШ: Говорите за диктатура, но вчера включително и Бойко Борисов не отрече това, че няма нищо лошо в партийните назначения, съответно сливане на партия и държава. Което не е много по-различно.
ЛП: Не, тук говорим за пълна диктатура, говорим за абсолютна репресия към протестиращите... Но ако ми позволите, да си довърша мисълта за диктатурата! Аз ще се обоснова, защото аз не нося папки, щото не приемам папките, но ви нося дефиницията за диктатура.
ГШ: И аз си извадих за тоталитаризъм!
ЛП: Аз - за диктатура, защото то е аналогично.
(Замеряне с цитати от "Уикипедия", спор за свободата на словото изобщо и свободата в конкретното студио. Дефиниции и контрадефиниции. Помиряване, финал.)
|
|