Пети клас е вторият тежък сблъсък на учениците с училището, когато освен въвеждането на нови правила и по-голяма учебна натовареност се появяват и поведенческите проблеми покрай пубертета. "Според оценката на педагозите в пети клас значително се увеличава броят на децата, които изпитват затруднения при обучението и адаптацията към новите условия на организация на учебния процес", се отбелязва в специалния наръчник за родители на петокласници, който асоциация "Родители" издава за втора година.
А промяната е съществена. Много по-дълги уроци без навици как да се учат. Учители по всеки предмет, всеки със собствено мнение, характер, отношение, изисквания. Няма го обгрижването на любимата класна, която за 4 години е научила всички проблеми на всяко хлапе. Родителите трябва да са подготвени за едно различно дете - по-нервно, по-тревожно, по-неспокойно, след като в пети клас е срутена цялата ясна структура на авторитета и обгрижеността от един основен учител, който за толкова години е успял да намери индивидуален подход към всяко дете. В пети клас има класен ръководител, който в най-добрия случай има пет-шест часа седмично с децата. През останалото време - приблизително пет пъти повече - децата са с други учители. Индивидуалният подход е заменен с нови общи правила и принципи. "Това създава у децата усещане за "невидимост", което може да доведе както до чувство на обърканост, напрежение и тревожност, така и до опиянение от чувството за свобода - вече мога да правя каквото си искам и няма кой да ме види", предупреждават специалистите на асоциация "Родители".
Голям проблем в пети клас създава и естественият стремеж на всяко дете да бъде забелязано и оценено. "И когато това не се случва, поне според очакванията на детето, реакциите могат да варират от пълно отхвърляне на новия класен ръководител, през безразличие към училището, до провокативно поведение, което цели привличане на внимание, било то и отрицателно", е отбелязано в наръчника. Порастването на децата води и до нови борби за лидерство в класа, отношенията са нестабилни и хаотични. В тази ситуация има два варианта - неуспешен, когато децата са оставени сами да се оправят без правила и критерии кой трябва да е лидер - най-добрият в клас, най-арогантният или детето с най-скъп телефон. Успешният е когато класният ръководител успее да създаде ред в хаоса, но за това е необходимо да прекарва повече от и без това малкото си лично време с класа.
За да станат петокласниците клас, се налага по-дълъг процес на опознаване както между децата, така и на класния с тях. А най-добрият начин за това е организиране на много извънкласни форми - колективни посещения на кино, театър, спортни празници, смятат специалистите. Но това означава ангажименти на учителя извън учебното време и допълнителни финансови разходи за родителите, които не всеки може да си позволи. Класният трябва да отдели от свободното си време и за постоянна връзка с родителите. Най-добрият вариант е чрез създаване на мейл група, в която родители и учители споделят какво става в клас. Когато децата знаят, че родители и класен ръководител са в постоянна връзка, повече внимават какво правят. Важно е децата да бъдат информирани освен от класния, от кого още могат да получат помощ в училище - педагогически съветник, охрана, директор.
В този труден период на адаптиране родителите не бива да слагат етикети на децата колко са мързеливи, разсеяни, че се държат като бебета заради "дребни" за възрастните проблеми, а да им помагат да станат по-концентрирани и внимателни в началото чрез по-стриктен контрол при подготовката за училище, са част от съветите в наръчника за родители на петокласници на асоциация "Родители".
|
|