:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 438,770,686
Активни 114
Страници 18,309
За един ден 1,302,066
Интервю

Музиката и поезията са за всички, но не са за всеки

Защо с рапа искат да ме върнат в първобитнообщинния строй, пита се известният композитор Хайгашод Агасян
Снимка: МИХАЕЛА КАТЕРИНСКА
Хайгашод Агасян
Хайгашод Агасян е роден през 1953 година във Варна. Завършва Българската държавна консерватория, работи като композитор в Младежкия театър, а от 1997 година, както сам казва, е "свободен артист". Неговото сътрудничество с Недялко Йорданов създава някои от най-популярните песни на българската естрада. Освен естрадни песни пише също песни за деца, поп музика и театрална музика. През 1993 и 1994 година печели съответно голямата и първата награда на "Златният Орфей".

----

- Има ли рецепта за добра музика?

- Добрата музика може да я оцени един добър музикант по критерии, колкото и да е субективно, но този, който е професионалист в работата си, ще каже, че примерно тази песен е по-добра от другата. И двете звучат, и двете може да ти харесат, но човек с много остро ухо и който познава компонентите на музиката може да каже, че тази песен е по-целуната от Господа, отколкото другата, и че тя наистина ще остане във времето. Тъй като ни залива голям поток от музика, трябва да кажа чистосърдечно, че аз съм деформиран човек - не мога да слушам музика за удоволствие.

- Стана тя - каквато стана. Щом един композитор е деформиран, какво ли да кажем за слушателите?

- Деформиран съм, защото моето ухо анализира непрекъснато това, което слуша. И ако сега звучи музика, аз ще анализирам накъде върви басът, накъде върви хармонията, това правилно ли е, добре ли е написано, мелодията контрастира ли с контрамелодията, къде отива, логично ли се появява другата фраза и т. н. Не го искам, искам да си почивам, но не мога.

- Но музиката се прави за слушателите. Няма ли разминаване? Вие мислите по вашите правила, критерии и стандарти, но хората в края на краищата това не ги интересува.

- Да. Всеки има право на мнение. Както аз мога да кажа, че една картина ми харесва повече от друга, но не мога да защитя това си твърдение. Това трябва да е работа на един художник професионалист, който да каже - тук наистина виждам почерк, виждам това, виждам онова.

- Една песен обаче става хит, когато я оценят много хора.

- Така е, но дори и да не стане хит, ако има качества и достойнства според автора, той е удовлетворен и щастлив. Когато се получи тази амалгама между поезия и музика, можеш да кажеш пред себе си: "Това е достойно да стигне до хората." Тогава те ще оценят харесва ли им, или не им харесва, но преди всичко това, което напишеш, трябва да хареса на теб. Какво е като определение хит? Може да се каже, че е песен, която грабва слушателя, лесно запеваема и елементарна, ако щете. Но най-трудно се пише елементарно. Който не е професионалист, като чуе една песен, казва: "Ах, колко простичко и колко хубаво е. Как му е дошло на акъла да го направи по този начин?" Само че най-простото нещо най-трудно се пише.

- Да се върнем на "Искаш със теб да останем добри познати" и "Не остарявай, любов". При писането имате ли съзнанието, че тези песни ще станат хитове, а други - не, макар да са много академично направени?

- Не. За мене първичното е стихът, а музикалната идея - вторичното. Вдъхновява ме хубавият стих. Има обаче композитори, на които първо им узрява музикалната идея и отиват при някой текстописец, не поет, защото това е техника на писане, и той им нагажда думите. Но извън песента този текст няма стойност, защото е писан в името на някаква фраза. Аз от най-рано съм възпитан да имам възхищение и дори преклонение към поезията, може би защото съм чувал, че поезията и музиката в древността са били едно изкуство. Бях озадачен защо "Илиада" е разделена на песни. Ами Омир я е пеел. И когато започнах да навлизам в поезията, около мене бяха изключителни поети, освен Недялко Йорданов, да не говорим за класици като един Павел Матев, с когото започнах да общувам, Дамян Дамянов, Радой Ралин, Стефан Цанев, Надежда Захариева. И когато и сега прочета тяхно стихотворение, си казвам: "Това плаче за достойна музика." И лично на мен стихът ми дава ритмиката на музиката. Например при "Искаш със теб да останем добри познати" хванах китарата и всичко се изля на един дъх. А при "Не остарявай, любов" се видях във Варна с Недялко. Той ми даде това стихотворение, посветено на жена му Ивана и написано седмица преди рождения й ден, но музиката я правих месеци. Често звънях на Недялко и му пеех това, което съм написал. И той искаше тук акцент, там друго и така с взаимна работа стана хит.

- Кое предпочитате - една прекрасна музика с един добър текст, или прекрасен текст с добра музика?

- Едно прекрасно стихотворение с добра музика. Имам папки със стихосбирки и където пътувам, са с мен и чета. Хората просто не могат да предположат, че аз жадувам за хубава поезия. Много я обичам. И особено младите поети Мая Дългъчева, Павлина Стаменова, Атанас Капралов, Петко Каневски и др. Музиката и поезията са за всички, но не са за всеки и това трябва да се знае.

- А защо се слушат толкова лоши неща?

- Слушат се, защото балансът е тотално в полза на пошлото и некачественото. Според мен на младите хора трябва да им се даде шанс да чуят и знаят, че има и друга музика. Разбирам, че всеки гледа пазарния интерес и парите, но един млад човек, който не е ориентиран, лута се и няма ценностна система, трябва да знае, че има хип-хоп, има поп музика, поп фолк, българска поп музика, класическа музика, симфонична музика. Да отиде да слуша тук, да слуша там, да си изгради вкуса и тогава да каже: "Tова ми харесва, онова - не." Не може всяка вечер да си в чалготеката и да слушаш пошлости. Ами ти след няколко години ставаш родител и как ще възпиташ детето си?

- Ще има ли значение след 20 години това, което си говорим днес? Накъде върви съвременната музика?

- Не върви към добро - говоря от творческа гледна точка. Пиша неща, които смятам за стойностни. Стефан Диомов пише също това, Краси Гюлмезов, Стефан Димитров - и те. Да не изброявам всички колеги. И знам, че заради комерсиалното те няма да направят компромиси със себе си. Обаче идва една нова вълна от млади хора, които не са учили в музикално училище, не са виждали пиано, не могат да разграничат до диез и ре бемол. И изведнъж телевизията изкарва тези хора на преден план - кой какво направил, каква песен изпял, колко клипа има. Няма комисии, няма кой да ти каже тука има прозодия, как може да се пее тази дума така. Сега рапа бил модерен и искат да ми наложат това, че видите ли, той бил форма на протест. Музиката е извървяла дълъг път. Ако говорим за първобитнообщинния строй, маймуните, ако вярваме на Дарвин за еволюцията, са си общували с рап. Само че се появява в 10-и век многогласното църковно пеене, после Ренесансът и Бах, идват класицизма, съвременните композитори. Е, и защо питам аз, искат с рапа да ме върнат в първобитнообщинния строй? Ами музиката върви напред. Протестирай си, ама то си има и съответните форми.

- Къде се забелязва хубавата песен при толкова много радиа и телевизии, където човек има всички шансове да я пропусне?

- За голямо мое съжаление, тъй като няма закон за защита на българската музика, с изключение на БНР и БНТ, всичко друго бълва в изключителен дисбаланс западна музика и ние сме заврени в ъгъла. Мога да докажа, че 90 на сто от западната музика, която бълват, е некачествена.
36
2804
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
36
 Видими 
11 Октомври 2013 21:18
Офффф

Мога да докажа, че 90 на сто от западната музика, която бълват, е некачествена.

От чия позиция вие, некадърнико неземен давате оценки кое е качествено и не ? Нещо световен хит ли създадохте, нещо милионер от музика ли станахте ? Защото някой го направиха ...
Хайгашоте, ще си останеш един силно завистлив и етнически нечистоплътен човечец за който след 10 години никой няма да се сеща.
11 Октомври 2013 22:05
След не 10, а след 1 година никой няма да се сеща за теб, горния охлюв.
А песните на този талантлив човек - Хайго, ще се пеят и след 50 години.
Защото в тях има всичко- душа, любов, поезия , чувства,България, жена , деца , земя , дом, патриотизъм.
И много болка , като в интервюто му, че опростачването е основното постижение на демокрацията в БГ.
Да си жив и здрав , Хайго, да съхранявате с Недялко, Мишо и останалите български творци българското слово и песен.
11 Октомври 2013 22:14
Матин --> ...

... и за охлюва също. Само че и това е много. Да уточня - гол охлюв. По народно му - плужек!

Благодаря на Редакцията за интервюто тука - и най вече на г-н Агасян за творчеството му! То бе повод да го илюстрираме при колективното четене в къщи с клипове.
12 Октомври 2013 01:59
.
Х. Агасян винаги ми е бил страшно симпатичен. Може би не е съвсем точно, но го свързвам с Боб Дилън и Висоцки... може би защото са "поети с китара".

А иначе, охлювите ги предпочитам в супа (дядо я правеше страхотна), но мога и сурови да ги изям... а едва ли и черупката ще ми се опре, ако се наложи .
12 Октомври 2013 07:25
Сега рапа бил модерен и искат да ми наложат това, че видите ли, той бил форма на протест. Музиката е извървяла дълъг път. Ако говорим за първобитнообщинния строй, маймуните, ако вярваме на Дарвин за еволюцията, са си общували с рап.

]
Преди години, когато моите синове се бяха поувлекли по рапа, им викам "векове сме се трепали да ги свалим от дърветата и да ги направим хора, сега им слушаме музиката".
А ти 1234 - верно, че можеш да пишеш каквото ти хрумне в този форум, но така възможността да лъсне твоята малокултурност нараства неимоверно. Както виждам и колегите са ти ударили по една виртуална попържня!
12 Октомври 2013 09:32
Много ясно че рапа не е музика. Даже някъв наш известен рападжия в началото на демокрацията си каза че прави пари, а не музика.
12 Октомври 2013 11:33
Действително т.нар. рап е доста долнопробна "музика. Но чалгата и разните частушки маскирани като шансони, канцонети и естрада са само малко по-горе, жанрове за широките народни маси с ракийки и салатки...

*

Ако Джон, Пол, Ринго и Джордж на младини бяха завършили муз. у-ще, или Консерватория, човечеството със сигурност щеше да бъде лишено от много шедьоври.
12 Октомври 2013 12:46
маскирани като шансони, канцонети и естрада са само малко по-горе, жанрове за широките народни маси с ракийки и салатки...

Кога за последен път си видял жив човек, седнал на троянска сливова и шопска салата под акомпанимента на канцонета? Или пък да слуша София Ротару?
12 Октомври 2013 13:24
Джон, Пол, Джордж и Ринго са класически пример за изключение, което потвърждава правилото. Освен това са имали късмета да попаднат на ценител на музиката като Брайън Ъпстейн и професионален музикант като Джордж Мартин... А рапът е нещо като американска циганска музика :-)
12 Октомври 2013 17:11
...Мога да докажа, че 90 на сто от западната музика, която бълват, е некачествена...

Не е нужно да го доказваш, Хайго, то се усеща дор от все-още-нормалното младо поколение, което пълни стадионите на старите рок-динозаври, поради липса на нищо друго свястно от последните 20-30 години (е, има и изключение, но Авторът е казал 90, а не 100%).
Сега чакаме Грацко да излезе с неговите фермани как е нормално на маса да се слуша чалга и сръПско, а концертната зала - Верди и Бах. И че за всеки влак си имало пътници.
Което може и по принцип да е вярно, стига да се уточни, че тук се говори за Музика. Не за комерсиални бълвочи, не за съзнатеното промиване на мозъци и не за повсеместно настъпващата Идиокрация...
12 Октомври 2013 17:18
.
12 Октомври 2013 17:23
„А рапът е нещо като американска циганска музика :-)”

Рапът е чисто негърска музика и възниква преди около 50 г.на улицата в бедните квартали на Ню Йорк,главно в Бронкс, откъдето се пренася в затворите,където всъщност попада голяма част от „тази улица”. Въпреки,че някои музикални историци го поставят на последно място в подреждането на „съставките”,рапът всъщност е базата на хип - хоп културата защото започва да се пее дори без музика с характерното поклащане и поетичната игра с думи насочени към определени социални проблеми.После се включват диджеите с музиката – джаз, фънк,соул и др.По-късно се включват брейк – танцьорите и т.н.
Не са малко и белите рападжии,ето 5 от тях Натисни тук
12 Октомври 2013 17:25
Щом моите съграждани Атанас Капралов и Петко Тенев-Каневски са млади поети,значи наистина остаряваме бавно....
Натисни тук

12 Октомври 2013 19:56
Къде е възникнал рапът и кой го е "изобретил" е много добре известно и по никакъв начин не променя казаното от мен - то просто не е разбрано понеже е малко "иносказателно" ;-)
12 Октомври 2013 20:01
А бе юнаци - дори църковното пеене е музика ,а рапът не!
12 Октомври 2013 20:29
Цитираните в интервюто две песни са от най-добрите български песни за всички времена. Те са достатъчни Хайго да влезе в българската история. А интервюто е прекрасно и ми достави удоволствие да чета.
12 Октомври 2013 20:57
duzov - да ти споделя едно мое наблюдение. Цървула, даже завит в тюл пак си остава цървул. Така че хайде попържните на неепилирана жена.
Но пък, убеден съм че си наясно какво ли е мнението на 90% от западните потребители на музика за `многокултурния` Хайгашот. Фенове изкупуват дисковете му и крещят в екстаз И скандират `Тодор Живков - Президент, президент !`
Пфу ...
12 Октомври 2013 21:06
Капитан Немо - колко от легендарните световни хитове са създадени от български композитори ? Ей тука е заровено кучето. Митологемите как сме `малък, но пък толкова талантлив народ` ... глупости на квадрат. Да, ситуацията е била такава, да нямало е как да имаме нашия музикален ренесанс през 60-те /примерно/ на миналия век, но някакъв си ТОТАЛНО НЕИЗВЕСТЕН и НЕЧУВАН в световен мащаб като Хайгашот, да ми дава определения колко процента от западната музика струвала или не ?! Айде мерси. Къде арменчето ще усети лириката в метъла и сказанията на финладските банди, къде той би могъл да се докосне до тангентата между опера и рок на Таря /Екс-Найтуиш/ , как комунистическия галеник би прозрял дълбочината на проектите Авантстейджа ?! Закостенели, видиотени пенсии ме били попържали ... докато им изкарвам пенсиите с труда си точно в областта на музиката .... живи и здрави да са.
12 Октомври 2013 21:38
!@#$
12 Октомври 2013 21:06

Не сте съвсем прав, според мен. Хайгашот критикува западната комерсиална музика - тип рап, а вероятно и поп, поне така, както аз го разбрах. Неговото собствено творчество си е съвсем добре. Просто не може да става и дума за сравнение между това, което той създава като изкуство и напр. Лейди Гага да речем. За рапа не съм сигурна какви примери да давам, защото не се самоизтезавам с Ем Ти Ви от поне три петилетки. Та мисълта ми е, че стихоплетството с музикален аранжимент не е било, не е и не би могло да бъде нещо повече от "поезия за душата", за романтични хора, което само по себе си го прави уникална ценност за българската култура. Не съм на мнение, че многомилионните продажби на даден изпълнител и постоянното дънене на хитовете му по Ем Ти Ви го правят значим музикант с ярко присъствие в световната култура. Освен това музиката на Хайгашот Агасян си е за нашенска, вътрешна употреба, мислена за нас, чрез нас...а т.нар. рап - не!
12 Октомври 2013 22:17
Капитан Немо - колко от легендарните световни хитове са създадени от български композитори ? Ей тука е заровено кучето. Митологемите как сме `малък, но пък толкова талантлив народ` ... глупости на квадрат.




Отговорът е- колкото легендарни световни хитове са създали китайците. Или японците. Хайде сега, кажи еднакво талантливи ли сме с китайците и японците?
13 Октомври 2013 03:07
Май на някои форумци трябва да се обясни какво означава световн хит. Световен хит е сносно написано парче на предимно английски, за което звукозаписните компании са платили един чувал с пари, за да се върти всеки 15 мин. всеки ден по медиите, докато не обере овации, два чувала с пари и лиценз за бъдещи продажби.
Ето това ви е световната музика и сцена.. талант но и супер много пари! За съжаление! И затова Б-я няма световен хит, освен парчето на платинената плоча в необятният вакуум.
13 Октомври 2013 04:46
Слаб музикант с големи, но фалшиви претенции. Освен в БГ и в годините на реалния цоциализъм, с този си "талант" щеше да си е намерил друга професия.
13 Октомври 2013 10:38
За много неща изобщо не е нужно "глобално признание".
А много "глобално признати" ценности са просто вредни за човечеството и само благодарение на силни мултинационални компании и слаби правителства се държат на повърхността на глобалното потребление.
Не се зомбирайте с глобалистки мантри.
13 Октомври 2013 10:48
Тъпо говедо-поздравление за ника,много добре избран
13 Октомври 2013 11:18
За много неща изобщо не е нужно "глобално признание".




Разбира се!Нито е възможно,нито е необходимо.
И за музиката е така,и за литературата е така...Кой по-добре от нас,българите /и балканците/ би разбрал Алеко или Чудомир-а те са велики...Както и "Алексис Зорбас "на Никос Казандзакис..
13 Октомври 2013 14:05
!@#$, Натисни тук
13 Октомври 2013 16:05
Интервюто остава противоречиви впечатления. Споделям напълно мнението на г-н Агасян за качеството на западната музика, бълвана от българските радиа и телевизии. Аз затова не ги И слушам. Имаше време, когато изключвах радиото, когато говорят и пусках само като имаше музика. В момента е обратното. В необятната мрежа човек може да намери всичко. Всеки ден откривам нови музикални съкровища. При това положение не бих инвестирал и минута за прослушване не само на комерсиалните мтв бози, но и на произведенията на интервюирания. За съжаление, ако хората вземат да се образоват и да си развиват вкусовете, то последното нещо, за което ще се сетят, ще бъдат някакви брадясали соц естради. Дребните местни творци са обречени на забвение. Дължа да отбележа, че има български музиканти, които имат място в световната музика и си струва да им бъде отделено внимание. За добро или лошо тях не ги срещаме да мрънкат жалостиво по страниците на газетите.
13 Октомври 2013 17:30
И понеже най-голямото удоволствие за плужеците е да се чувстват велики, когато другите им обръщат внимание, нищо, че единствено, с което могат да предизвикат внимание е да псуват грозно от низотата на собствените си комплекси и цървуланщина, без да са наредили и една тухла върху тухла, без да са засадили и едно цвете, да не говорим за таланта да караш другите да се усмихват и да обичат като Хайго - нека ги отминем с мълчание.
Те сами са се наказали достатъчно. Всичко друго би означавало да слизаме до нивото на дълбока липса на всичко човешко, което би било обида за нас самите.
Ако не ние, със сигурност Хайго не го заслужава!
Наздраве на бандата!...
И... понеже стана въпрос за Големите и Малките човеци - един поздрав за нас, млаките и понякога самотните: Натисни тук
13 Октомври 2013 17:55
Отговорът е- колкото легендарни световни хитове са създали китайците. Или японците. Хайде сега, кажи еднакво талантливи ли сме с китайците и японците?

Изумително точен пример Gozambo !!!
Точно японците и китайците са известни с потресаващата си некреативност. Готово изобретение или технология - о да, номер едно са да го приложат, но само това.
13 Октомври 2013 18:12
Aaliyah - респект пред аристократичния ви вкус /предвид линковете/

И като казах аристократичен - ако Ричард Харолд Блекмор би могъл да си разреши рекламна кампания и стане супер звезда, предвид произхода и финансовите възможности на фамилията си, то Ковърдейл си е бил просто `пейзънт`. Така и са го наричали в началото. Упоритост, труд, зверски талант и говорим вече за Ковърдейл, а не за някакъв си Хайгашот.

Обидно е друго. Обидно е, че вторачените в пъпа си пенсии, не са и чували за Николо Коцев. Но знаят кой е Хайгашот. Даже не подозират, че има българин който пълни стадиони. Всичко което е извън тяхното време е пошло, лошо и .... недостижимо.
13 Октомври 2013 18:14
Натисни тук
13 Октомври 2013 18:24
Бай Ганьо като изрази една ироническа усмивка изрече "Дас ист булгарише пратер, ха-ха-ха".
Е, днес казва с ироническа усмивка "Дис ис бългериън музик, у-у-у." Напредва!
13 Октомври 2013 18:32
Николо Коцев.
13 Октомври 2013 21:04
Много харесвам песните на Хайгашод Агасян
13 Октомври 2013 21:07
***
13 Октомври 2013 21:22
***
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД