:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 438,770,686
Активни 108
Страници 18,309
За един ден 1,302,066

Орешарски: Удължаване на мораториума за земята е нереалистично

Страховете за загуба на територии са по-скоро неоснователни, смята премиерът
БГНЕС
На среща с представители на НПО-та в Министерския съвет премиерът Пламен Орешарски обяви, че е убеден на 99.99% в невъзможността да се удължи мораториумът за продажба на земеделска земя.
Удължаването на мораториума за продажба на българска земя на чужденци е нереалистично. Това каза вчера премиерът Пламен Орешарски по време на поредната си среща с неправителствени организации в Министерския съвет. Според него процедурата по удължаване на срока би била много трудна и дори невъзможна.

Забраната на продажбата на земя на чужденци - физически лица от ЕС и Европейското икономическо пространство, изтича в началото на 2014 г. С наближаването на крайния срок темата става все по-актуална, а неотдавна от Министерството на земеделието и храните дори дадоха заявка, че ще се опитат да удължат срока до 2020 г.

Тази мисия е почти невъзможна, казва премиерът, цитиран от "Фокус". Причината е, че в края на 2004 г. България се е присъединила към ратификация за мораториум върху продажбата на земя на чужденци, която е подписана от общо 28 страни. Така, дори само една страна да не е съгласна срокът да се удължи, договорът за продължаването на мораториума няма да може да стане факт. Всяка промяна в него изисква ратификация от останалите 27 страни, което няма как да бъде гарантирано и очаквано. Силно вероятно било държавите да не разберат исканията на България, защото промяната ще засегне само физическите лица, допълва премиерът. Досега българското законодателство позволяваше чуждестранни лица да купуват земя, ако са регистрирали фирма у нас.

"Струва ми се, че ние говорим повече за психологически страхове, отколкото за някаква реална заплаха или опасност за нашите селскостопански площи. За радост, земята не може да се изнесе. Бих предприел необходимите действия, ако процедурата беше лесна, но когато сте убеден на 99.9 може би процента, че процедурата е трудна и практически е невъзможно да стане, не си струва да се оспорва договор", коментира премиерът. И допълва, че няма опасност страната да загуби свои територии, както това не се е случило и досега.

В същото време представители на неправителствени и политически организации настояват да бъде създадена национална стратегия за спасяване на българското село. Най-крайно настроени са националистите. От "Атака" държат мораториумът да е с обхват минимум до 2020 г. В началото на месеца от Асоциацията на зърнопроизводителите пък започнаха да събират подписи с искане забраната да продължи също до 2020 г. Само преди няколко дни протестиращи срещу падането на забраната блокираха кръстовището в близост до сградата на земеделското министерство в София.
7
1633
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
7
 Видими 
11 Октомври 2013 20:35
Без нормален данък имоти.. съвсем ще станем чужда собственост.
11 Октомври 2013 21:00
Тия хубосници да си налягат парцалите, че ще ги наскочат февруарски скакалци. Нова порода от 2013-та - много лошо жилят! Никакви морарориуми не ни трябват. ПЪЛНА ЗАБРАНА ЗА ПРОДАЖБА НА ЗЕМЯ НА ЧУЖДЕНЦИ. Всичко друго е национално предателство и ке се дигаме на бунт. Но не красив !
11 Октомври 2013 23:05
Точно па на бг политиците изобщо не им пука с какво или без какво ще останат българите. А, ако и българи не останат ше си внесат араби и негри. Т.е. 99.99% е сигурно че проблем за политиците няма.
11 Октомври 2013 23:06
Наистина няма по- прост народ в Европа от българския , с по продажни държавници и журналисти.
И трябва всеки да прочета “ Изгубените илюзии“ на Балзак, за да си даде сметка за изключително мръсната роля на платената журналистика, тази , която умъртвява духа, надеждата и вярата на обикновения човек. Достатъчно е да прегледаме коя да е статия на Иво Инджев, да се възхитим не само на силата на перото му, но и на безкрайната му омраза, която като картечница бълва ежедневно статии срещу Русия, срещу русофилството, срещу всичко , което ни свързва с този голям народ, на който дължим нашето възкръсване от турската империя. “ Положението в България е като на Термопилите: трябва да бъдат спрени русофилите“ Натисни тук А картината на нашето пропадане е повече от страшна, резултат от двайсет и няколко години тичане подир евроатлантическата химера, ревностна служба в НАТО и преклонение на задокеанските ни “ учители“ “ 9 милиона овце изчезнаха в прехода; Бежанци ли ще напълнят пустите села?“Натисни тук И след като тези ревностни слуги на чуждите интереси умъртвиха всичко, сега идва ред на земята, която вече е за продан, за да останат малкото българи отново безропотна рая в модерните времена на 21-я век. Дерзайте продажници, стари и нови, май никой не вижда алтернатива на закриването на България.
12 Октомври 2013 09:52
Дано управляващите прочетат това и се поучат:
Ту Му (известен древнокитайски поет – 803-52 г. от н.е. – секретар на Великия съвет на империята): “Към края на династията Цин, Мо Тун от народа Сюн Ну за пръв път установил своя власт. Източните Ху били силни и изпратили посланици за прегвори. Те казали : ”Искаме да получим коня на Ту Ма, който може да пробяга хиляда ли*.” Мо Тун се допитал до съветниците си, които викнали в един глас: ”Конят, който може да пробяга хиляда ли! Най-ценното нещо в тази страна! Не им го давай!” Мо Тун отговорил: ”Защо да ми се свиди един кон за съседа?” И изпратил коня.
Малко след това източните Ху изпратили пратеници, които казали: ”Искаме една от принцесите на хана.” Мо Тун поискал съвет от приближените си, които гневно казали: ”Източните Ху са безбожници! Сега те искат дори принцеса! Призоваваме те да ги нападнеш!” Мо Тун казал: ”Как да ми се свиди една млада жена за съседа?” И дал жената.
След известно време източните Ху се върнали и казали: ”Ти имаш хиляда ли неизползвана земя, която ние искаме.” Мо Тун се допитал до съветниците си. Някои казали, че ще е разумно да се даде земята, други – че не. Мо Тун се разгневил и казал: ”Земята е основата на държавата. Как може да я даваме?” И всички, които дали такъв съвет, били обезглавени.
Тогава Мо Тун скочил на коня си, разпоредил всички, които изостанат, да бъдат обезглавени и внезапно нападнал източните Ху. Те го презирали и не се били подготвили. Той ги нападнал и ги унищожил. Тогава Мо Тун се обърнал на запад и нападнал Ю Ти. След това анексирал Лу Фан ан юг....и нахлул в Йен. Той напълно си възвърнал земите на предците на Сюн Ну, които преди това били завоювани от цинския генерал Мен Тиен.”
---------------------------
* Китайска мярка за дължина и площ
12 Октомври 2013 13:56
Аз бих обезглавил всички от районен началник нагоре
12 Октомври 2013 20:57
Всички европейски държави позволяват земя да се купува от чужденци, всъщност и ние позволяваме, но само от фирми/!?!?/. Проблемът е, че при другите държави има нормален данък имоти и всяка година чужденците, а и всички собственици в държавата се отплащат за закупената земя или имот. Така, част от печалбите остават в страната. При нас - нямаме данък върху земеделските земи и реално, една фирма може винаги да докара данък печалба 0. Отделно, собственикът може и въобще да не използва имота.. след като му е евтино да го държи неизползван.

Така в България има много затворени предприятия, купени от чужди фирми и просто затворени, а производството им е изнесено навън, а тук просто използват търговската марка и внасят съответния продукт. Всъщност важното в една държава е да има добра данъчна система. Ние нямаме. И реално заради това губим национален доход.. и малкото печалби изтичат навън.

Натисни тук

Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД