На среща с представители на НПО-та в Министерския съвет премиерът Пламен Орешарски обяви, че е убеден на 99.99% в невъзможността да се удължи мораториумът за продажба на земеделска земя. |
Забраната на продажбата на земя на чужденци - физически лица от ЕС и Европейското икономическо пространство, изтича в началото на 2014 г. С наближаването на крайния срок темата става все по-актуална, а неотдавна от Министерството на земеделието и храните дори дадоха заявка, че ще се опитат да удължат срока до 2020 г.
Тази мисия е почти невъзможна, казва премиерът, цитиран от "Фокус". Причината е, че в края на 2004 г. България се е присъединила към ратификация за мораториум върху продажбата на земя на чужденци, която е подписана от общо 28 страни. Така, дори само една страна да не е съгласна срокът да се удължи, договорът за продължаването на мораториума няма да може да стане факт. Всяка промяна в него изисква ратификация от останалите 27 страни, което няма как да бъде гарантирано и очаквано. Силно вероятно било държавите да не разберат исканията на България, защото промяната ще засегне само физическите лица, допълва премиерът. Досега българското законодателство позволяваше чуждестранни лица да купуват земя, ако са регистрирали фирма у нас.
"Струва ми се, че ние говорим повече за психологически страхове, отколкото за някаква реална заплаха или опасност за нашите селскостопански площи. За радост, земята не може да се изнесе. Бих предприел необходимите действия, ако процедурата беше лесна, но когато сте убеден на 99.9 може би процента, че процедурата е трудна и практически е невъзможно да стане, не си струва да се оспорва договор", коментира премиерът. И допълва, че няма опасност страната да загуби свои територии, както това не се е случило и досега.
В същото време представители на неправителствени и политически организации настояват да бъде създадена национална стратегия за спасяване на българското село. Най-крайно настроени са националистите. От "Атака" държат мораториумът да е с обхват минимум до 2020 г. В началото на месеца от Асоциацията на зърнопроизводителите пък започнаха да събират подписи с искане забраната да продължи също до 2020 г. Само преди няколко дни протестиращи срещу падането на забраната блокираха кръстовището в близост до сградата на земеделското министерство в София.