27.5 на сто от работещите българи, или почти 600 000 души са нископлатени и получават до 352 лв. на месец. Всеки пети в тази категория наети се смята за крайно беден и казва, че едва свързва двата края. За едва около 20% заплащането съответства на очакванията им, а 22% не получават редовно заплати и полагащите им се по закон добавки. Макар и на дъното, всеки втори не вярва, че ще намери по-добра работа. Това показва анализ за цената на труда в България, изготвен от КНСБ.
За нископлатени работещи се смятат тези, които получават до 67% от нетната работна заплата за съответната година. За 2012 г. тя е 525 лв., което означава, че летвата за работещия беден е 352 лв. месечно възнаграждение. В тази категория заплащане обикновено са жени пред пенсия, с ниско образование, показват данните. Те работят в преработващата промишленост или селското стопанство. Обикновено се трудят в малки фирми и в отдалечени от административните центрове селища. От тях 75% твърдят, че поне веднъж са оставали без работа, което по думите на президента на КНСБ Пламен Димитров влияе сериозно на тяхната мотивация, самочувствие и трудова реализация.
Няколко сектора произвеждат основно работещи бедни - търговия на дребно, шивашка промишленост и др., където по принцип цената на труда е ниска. Ниски нива на заплащане поддържат и традиционно сиви области като хотелиерство и ресторантьорство. На дъното на мизерията обаче са и наетите в редица общински и държавни предприятия в тежко финансово състояние, например комунални услуги.
Този контингент работещи имат нужда от преквалификация и квалификация, а в същото време едва 13% от тях са минали някакъв курс на обучение през последните 12 месеца, отбелязват от синдиката. Според тях в плюс за доходите е и колективното договаряне. Нископлатените българи са основният печеливш и от активните политики на правителството по доходите.
Последните 24 години гледахме само доходите. Накрая си изядохме държавата.
Натисни тук
Все едно земеделец, който вместо да отдели първо зърно за семе, първо си отделя за ядене и каквото остане - го засява. И това година след година. И после се оплаква, че доходите ниски. И продължава да прави същото. "Десети път го режа, то все късо"...