:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 438,770,686
Активни 246
Страници 18,309
За един ден 1,302,066

600 000 българи работят за по-малко от 352 лв. на месец

27.5 на сто от работещите българи, или почти 600 000 души са нископлатени и получават до 352 лв. на месец. Всеки пети в тази категория наети се смята за крайно беден и казва, че едва свързва двата края. За едва около 20% заплащането съответства на очакванията им, а 22% не получават редовно заплати и полагащите им се по закон добавки. Макар и на дъното, всеки втори не вярва, че ще намери по-добра работа. Това показва анализ за цената на труда в България, изготвен от КНСБ.

За нископлатени работещи се смятат тези, които получават до 67% от нетната работна заплата за съответната година. За 2012 г. тя е 525 лв., което означава, че летвата за работещия беден е 352 лв. месечно възнаграждение. В тази категория заплащане обикновено са жени пред пенсия, с ниско образование, показват данните. Те работят в преработващата промишленост или селското стопанство. Обикновено се трудят в малки фирми и в отдалечени от административните центрове селища. От тях 75% твърдят, че поне веднъж са оставали без работа, което по думите на президента на КНСБ Пламен Димитров влияе сериозно на тяхната мотивация, самочувствие и трудова реализация.

Няколко сектора произвеждат основно работещи бедни - търговия на дребно, шивашка промишленост и др., където по принцип цената на труда е ниска. Ниски нива на заплащане поддържат и традиционно сиви области като хотелиерство и ресторантьорство. На дъното на мизерията обаче са и наетите в редица общински и държавни предприятия в тежко финансово състояние, например комунални услуги.

Този контингент работещи имат нужда от преквалификация и квалификация, а в същото време едва 13% от тях са минали някакъв курс на обучение през последните 12 месеца, отбелязват от синдиката. Според тях в плюс за доходите е и колективното договаряне. Нископлатените българи са основният печеливш и от активните политики на правителството по доходите.
6
1359
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
6
 Видими 
11 Октомври 2013 20:54
Последните 24 години гледахме само доходите. Накрая си изядохме държавата.

Натисни тук

Все едно земеделец, който вместо да отдели първо зърно за семе, първо си отделя за ядене и каквото остане - го засява. И това година след година. И после се оплаква, че доходите ниски. И продължава да прави същото. "Десети път го режа, то все късо"...
11 Октомври 2013 22:00
Когато има голяма безработица не може да има високи заплати.
11 Октомври 2013 22:04
"Търсим чистачка с компютър и английски"

Като минат през квалификация, това какво ще промени?
В смисъл щом квалификацията им е достатъчна за позицията, която заемат.
11 Октомври 2013 22:05
Къде е новината?
12 Октомври 2013 13:05
Тази статия не беше ли публикуване вчера под друго име?
13 Октомври 2013 13:32
Къде е новината?
Това е проблемът, че нямаме новина. Преди 23 години ДС внедри в двата профсъюза (?!) свои мекерета, които се зъбят и пеняват само по медиите, вместо да се борят лъвски за всяко закрито работно място, както е на Запад. Срещу тази перманентна услуга им връчиха ключовете за държавни резиденции, офиси и лимузини. Танцът между синдикалисти, работодатели и държава се води много ритмично и елегантно, но вече омръзна на публиката. Г-н Тренчев и г-н Димитров, време е да си ходите !
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД