RE
понеже темата е същата)
НЯМА валидно( и задължително!) решение на КС по "казуса Пеевски"!!!
Това е така, защото КС приема валидни( и задължителни!) решения, когато за тях са гласували ПОВЕЧЕ от половината съдии в КС!
А КС се състои от 12 съдии! Сиреч, повече от половната на 12 е МИНИМУМ 7(седем)! А в "Уведомлението"( защото НЕ е валидно Решение!) се казва, че гласовете на конституционните съдии по "казуса Пеевски" са били 6+5+1- т.е., НЯМА минимум 7(седем) съдии, които да са гласували еднакво!!!
Отделно, когато депутат обяви, че приема да заеме друга държавна длъжност, заемането на която е НЕсъвместимо с депутатската( чл.68 ал. 1 от Конституцията), а Парламентът е приел назначаването на депутата на такава длъжност( Пеевски даже се е заклел пред Парламента- за да встъпи в длъжността шеф на ДАНС!), това при всички положения означава, че
Пеевски НЕ е бил депутат от момента, в който официално е обявил, че се отказва от депутатския си мандат, за да встъпи в длъжността шеф на ДАНС!
НЯМА конституционна или законова норма и сила, която да НЕ разреши( да забрани?!) на депутат негов доброволен отказ от депутатския му мандат!!! Сиреч, ако депутат е поискал и е направил Отказ от депутатския си мандат, този му отказ нито може да се забрани, нито да се оспорва и да НЕ се приеме! А приемането от Парламента на доброволна Оставка/Отказ на депутат от депутатския му мандат е ФОРМАЛЕН акт на Парламента, чиято(на акта) цел е да се знае от кой момент дпутаското място е вакантно и може да се заеме от друг от листата на партията, с чиято листа е влязал в Парламента отказалият се от депутатския си мандат депутат!
Така че, КС няма нито права, нито задължения да се произнася по доброволен Отказ на депутат от депутатския му мандат, ако такъм Отказ е доказан - и
такъв Иск към КС е недопустим за разглеждане от КС( впрочем, на същото мнение е и един от конституционните съдии!)!
Ерго, НЯМА и НЕ може да има(освен решение за Недопестимост за разглеждане от КС!) валидно решение на КС по "казуса Пеевски"- и
тези от РБ само вдигат шум, за да се правят на интересни пред Електората!П.П. Пеевски, от момента в който е освободен от длъжността шеф на ДАНС, може веднага да се върне в Парламента- защото Пеевски НЕ е лишен от Правото му да е депутат в този Парламент( лишаване от Право за заемане на длъжност става само с влязла в сила съдебна присъда- чл. 37 НК), а и овакантеното от него самия депутатско място е вакантно! Просто в случая ще е налице само прекъсване за няколко месеца на депутатския му мандат на Пеевски, през които той категорично НЕ е бил депутат! Спорно е единствено дали Пеевски отново трябва да даде депутатска Клетва(моето мнение е, че трябва- формално, за определяне момента от който Пеевски отново е депутат в този Парламент)!
Справка:
КОНСТИТУЦИЯ НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ
...
Чл. 147. (1)
Конституционният съд се състои от 12 съдии, една трета от които се избират от Народното събрание, една трета се назначават от президента, а една трета се избират на общо събрание на съдиите от Върховния касационен съд и Върховния административен съд.
...
Чл. 151. (1) Конституционният съд постановява решенията си
с мнозинство повече от половината от всички съдии.
...
ЗАКОН ЗА КС
...
Чл. 15. (1) Конституционният съд заседава, когато присъстват най-малко 2/3 от съдиите.
(2) Решенията и определенията на съда се вземат с
мнозинство повече от половината от всички съдии.
(3)
Не се допуска въздържане от гласуване