:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 438,770,686
Активни 181
Страници 18,309
За един ден 1,302,066

Реформаторският блок иска някой да върне казуса "Пеевски" в съда

Реформаторският блок (РБ) ще призове всички институции, които могат да сезират Конституционния съд, да върнат казуса "Делян Пеевски" в КС. Преди дни съдът се раздели по въпроса и така неуспелият шеф на ДАНС бе върнат в НС като депутат. Вчера десните се обърнаха към президентството, но подобно искане ще бъде отправено и към шефа на НС, премиера, главния прокурор и председателите на Върховния касационен съд и Върховния административен съд. Реформаторите са принудени да прибегнат до услугите на други институции, тъй като нямат представителство в парламента, за да съберат необходимите 48 подписа.

Блокът предлага питането до КС да е дали парламентът може да отмени свое решение, с което е назначен ръководител на държавна институция с мандат и изрично посочени основания за предсрочното му прекратяване, какъвто е случаят с Пеевски. Мнението на юристите на РБ е, че това няма как да стане. Според тях не е налице прекратяване на мандата на Пеевски като председател на ДАНС и той продължава да е в несъвместимост.

"Това, което ние ще питаме, е има ли право Народното събрание да нарушава конституцията", обясни зам.-шефът на ДСБ Петър Москов. Цветозар Томов от Гражданския съвет към РБ допълни, че правото и реалността трябва да имат връзка помежду си. "В реалността на г-н Пеевски беше поверена националната сигурност чрез един дивашки акт на българския парламент. Това изправи на нокти десетки хиляди български граждани, които реално прекратиха мандата му", изтъкна Томов.
8
1302
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
8
 Видими 
11 Октомври 2013 20:09
В нормалните държави е нормално да има и олигофрени-властолюбци.Щом и у нас има,значи сме нормални..Или реаниматорите на дясното не са олигофрени и тогава държавата ни не е нормална?!
11 Октомври 2013 23:56
Макар че едва ли ще достигнат Него, и тия от РъБ са уникални глупаци. Къде пише, че парламента не може да отменя свое решение? И ако наистина смятат че мандата на Пеевски като шеф на ДАНС не е прекратен, то значи нямат и нищо против Пеевски утре да връхлети в кабинета си в ДАНС и да ги почва наред?
12 Октомври 2013 00:02
то значи нямат и нищо против Пеевски утре да връхлети в кабинета си в ДАНС и да ги почва наред?

От много престараване зорлем ще вкарат Мистър Пи в ДАНС. Който съветва РъБовете не им мисли доброто.
12 Октомври 2013 00:42
REпонеже темата е същата)
НЯМА валидно( и задължително!) решение на КС по "казуса Пеевски"!!!
Това е така, защото КС приема валидни( и задължителни!) решения, когато за тях са гласували ПОВЕЧЕ от половината съдии в КС!
А КС се състои от 12 съдии! Сиреч, повече от половната на 12 е МИНИМУМ 7(седем)! А в "Уведомлението"( защото НЕ е валидно Решение!) се казва, че гласовете на конституционните съдии по "казуса Пеевски" са били 6+5+1- т.е., НЯМА минимум 7(седем) съдии, които да са гласували еднакво!!!
Отделно, когато депутат обяви, че приема да заеме друга държавна длъжност, заемането на която е НЕсъвместимо с депутатската( чл.68 ал. 1 от Конституцията), а Парламентът е приел назначаването на депутата на такава длъжност( Пеевски даже се е заклел пред Парламента- за да встъпи в длъжността шеф на ДАНС!), това при всички положения означава, че Пеевски НЕ е бил депутат от момента, в който официално е обявил, че се отказва от депутатския си мандат, за да встъпи в длъжността шеф на ДАНС!
НЯМА конституционна или законова норма и сила, която да НЕ разреши( да забрани?!) на депутат негов доброволен отказ от депутатския му мандат!!! Сиреч, ако депутат е поискал и е направил Отказ от депутатския си мандат, този му отказ нито може да се забрани, нито да се оспорва и да НЕ се приеме! А приемането от Парламента на доброволна Оставка/Отказ на депутат от депутатския му мандат е ФОРМАЛЕН акт на Парламента, чиято(на акта) цел е да се знае от кой момент дпутаското място е вакантно и може да се заеме от друг от листата на партията, с чиято листа е влязал в Парламента отказалият се от депутатския си мандат депутат!
Така че, КС няма нито права, нито задължения да се произнася по доброволен Отказ на депутат от депутатския му мандат, ако такъм Отказ е доказан - и такъв Иск към КС е недопустим за разглеждане от КС( впрочем, на същото мнение е и един от конституционните съдии!)!
Ерго, НЯМА и НЕ може да има(освен решение за Недопестимост за разглеждане от КС!) валидно решение на КС по "казуса Пеевски"- и тези от РБ само вдигат шум, за да се правят на интересни пред Електората!
П.П. Пеевски, от момента в който е освободен от длъжността шеф на ДАНС, може веднага да се върне в Парламента- защото Пеевски НЕ е лишен от Правото му да е депутат в този Парламент( лишаване от Право за заемане на длъжност става само с влязла в сила съдебна присъда- чл. 37 НК), а и овакантеното от него самия депутатско място е вакантно! Просто в случая ще е налице само прекъсване за няколко месеца на депутатския му мандат на Пеевски, през които той категорично НЕ е бил депутат! Спорно е единствено дали Пеевски отново трябва да даде депутатска Клетва(моето мнение е, че трябва- формално, за определяне момента от който Пеевски отново е депутат в този Парламент)!
Справка:
КОНСТИТУЦИЯ НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ
...
Чл. 147. (1) Конституционният съд се състои от 12 съдии, една трета от които се избират от Народното събрание, една трета се назначават от президента, а една трета се избират на общо събрание на съдиите от Върховния касационен съд и Върховния административен съд.
...
Чл. 151. (1) Конституционният съд постановява решенията си с мнозинство повече от половината от всички съдии.
...
ЗАКОН ЗА КС
...
Чл. 15. (1) Конституционният съд заседава, когато присъстват най-малко 2/3 от съдиите.
(2) Решенията и определенията на съда се вземат с мнозинство повече от половината от всички съдии.
(3) Не се допуска въздържане от гласуване
12 Октомври 2013 04:46
Хайде стига тинтири-минтири и ала-бала по това решение на КС по "казуса Пеевски"- НЯМА легитимно и валидно такова!
Същото е, като при Вот на Недоверие, например: за да е успешен, Конституцията изисква "повече от половината от всички депутати"- т.е., минимум 121 депутатски гласа!!!- "За! падане на Правителството! Ами ако са само 120 гласа "За!" падането на Правителството- к`во става тогава?! Нищо особено НЕ става- Правителството НЕ пада! Нали?!
Така е и когато КС приема Решение- "За!" решението трябва да са гласували ЕДНАКВО минимум 7 съдии, за да бъде то прието! При това, по Конституция и Закон, конституционните съдии нямат право да гласуват "Въздържал се!"!
Сиреч, ако "За!" са гласували по-малко от 7( 6-ма са , в този случай по казуса "Пеевски", НЯМА как да има легитимно и валидно Решение на КС по казуса "Пеевски"!
И това е толкоз просто и логично, че го разбира дори всяко хлапе( стига детето да НЕ е от ДСБ, СДС, ГЕРБ, Реформаторския блок и сие или Х.У.И. "протестърче"!
Ерго, това, което е публикувал КС като негово Решение по казуса "Пеевски" НЕ е легитимно и валидно Решение на КС! То е, по-скоро, "Уведомление", някакво пилатпонтийско измиване на ръцете и хвърляне прах в очите на българските Граждани! УВИ, оказва се, че това могат да си го позволяват български конституционни съдии! ПФУ!
Отделно пък гласуването на един от съдиите(съдийка) - нито "За!", нито "Против!"?! При положение, че съдиите в КС нямат право да гласуват "Въздържал се!"! А тази съдийка била гласувала, че Искът по казуса "Пеевски" бил "Недопустим" за разглеждане от КС?!? А защо тогава КС йезуитски обявява нейното гласуване като някакво друго, а НЕ като "Против!" въпросното Решение на КС по казуса "Пеевски"?! А?!
П.П. И, по този повод, въпросът ми от близо 23 години: какво става и следва, ако КС наруши Конституцията?! Кой и как може(има ли кой и може ли?!) да изправи нарушение на Конституцията, извършено от КС?!?
Подвъпрос: България парламентарна Република ли е( по Конституция е такава!) или е конституционносъдна Република?! А?!
12 Октомври 2013 15:46
Мнението на юристите на РБ е, че това няма как да стане. Според тях не е налице прекратяване на мандата на Пеевски като председател на ДАНС и той продължава да е в несъвместимост.
Да ви имам и смешната наука право. Абе един кадия по-ще въздаде право от тези смешници. Цялото народонаселение знае, че Пеевски не е председател на ДАНС, ама според тях нямало прекратяване на мандата. Добре де, той си е подал оставката, това не е ли прекратяване на мандата. Сега Пеевски е хем председател на ДАНС хем не, защото всички знаем, че не е, защото друг е председател на ДАНС.
13 Октомври 2013 00:56
Кои са тези РБ?
13 Октомври 2013 04:21
К`ъв "Пеевски не е освободен от длъжността шеф на ДАНС", бе юристи(!) от РБ?!?
Вие все още в нощта след Изборите на 12 май т.г. ли сте застинали и останали?!
19 юли 2013 г....Парламентът избра Владимир Писанчев за шеф на ДАНС с 104 гласа "за"(БСП и ДПС), един "против" (Младен Червеняков от левицата) и 14 "въздържал се" (13 от "Атака" и Георги Кадиев от БСП)...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД