От два дни здравната каса притиска всички болници в страната да подписват анекси към договорите си, че се съгласяват доброволно до края на годината да получават само част от парите за извършената дейност, алармираха вчера от Българския лекарски съюз. Допълнително за септември директорите и управителите на болничните заведения трябва да подпишат кредитно известие, че ще получат само 80% от реалните им разходи. За октомври и ноември не е ясно колко ще им плати НЗОК, тъй като надзорът на касата решава месец за месец колко да даде на болниците.
"Това обяснява неистовата смяна на директори през последните месеци. Явно са трябвали послушковци, за да изпълнят това нареждане. И доколкото зная, вече има директори, които са го разписали", заяви шефът на БЛС Цветан Райчинов. Той апелира шефовете на болници да не подписват тези анекси и кредитни разпореждания, тъй като касата няма никакво законово право ги задължи да се съгласят с по-малкия бюджет. "Нека директорите да помислят за персонала, защото това означава хората да останат без заплати за Коледа и Нова година. Като подпишат анексите, те губят всякакво право да си търсят парите на по-късен етап дори по съдебен път", заяви Райчинов.
Шефът на БЛС обаче успокои, че директорите на болници са се отказали да принуждават хората да доплащат за извършената дейност остатъка, който касата не плати. "Няма български лекар, който ще прехвърли върху хората вината на некадърните политици", обясни Райчинов. Но остава готовността за протестни действия, които ще бъдат след 15 ноември, за да има време властта да реагира на исканията на лекарите. Националният съвет на БЛС ще реши и каква да е формата. Докторите настояват да се намерят средства за покриване на очаквания дефицит от 150 млн. лв. до края на годината или поне да се платят парите на болниците и да се отложат останалите. От този дефицит само 60 млн. лв. са за болнична помощ, останалите са за лекарства и консумативи. За 4 г. разходите за тях са се увеличили 5-6 пъти, а цените в болничната помощ с 4-5%", изчисли Райчинов.
|
|