Осиновителите на по-големи деца вече ще могат да ползват отпуск от 1 г. за адаптиране от деня на приемането на детето, но само до навършването на 5-годишнината му. Условието е малчуганите да не посещават детско заведение. Вчера управляващите гласуваха окончателно скандални промени в кодексите на труда и на социалното осигуряване и стигнаха върха на законодателното си безсилие. След порой от критики от страна на ГЕРБ за сериозни пропуски в законите, които ограничават правата на взелите деца при непълно осиновяване, се стигна до признание, че догодина кодексите отново ще се префасонират. Сега се правела само първа крачка.
НОИ смята, че се въвежда дискриминация в полза на осиновените деца спрямо биологичните, при които може да се ползва отпуск по майчинство до навършване на 1 г. на детето и за гледането му до 2 г. Досега правата на осиновителите бяха изравнени с техните. От ГЕРБ, които отхвърлиха този законопроект при своето управление, предупредиха, че ще има дискриминация вече и на осиновени, когато децата са над 5 г. От окончателния вариант отпада и възможността осиновителите на деца от 2 до 5 г. да ползват още една година отпуск срещу обезщетение за гледане на дете, което станало след консултации с финансисти и експерти.
Вчера социалната комисия прие общ законопроект за промени в Кодекса за социално осигуряване на депутати от БСП за облекчаване на условията за пенсиониране, от който става ясно, че възрастта за военните ще отпадне още през 2013 г. В него се предвижда параграфът, с който се отменя минималната възраст за военните, да влезе в сила още с обнародването на промените в Държавен вестник. Това би трябвало да стане преди гласуването на второ четене на закона за държавния бюджет и на бюджета на общественото осигуряване, тъй като промените в КСО ще доведат до изменения и в тях.
--------БЕЗ ПРОМЕНИ
Замразените възраст и стаж за останалите работещи, както и възможността за гъвкаво пенсиониране с намалена пенсия при недостигащи до 2 г. стаж и възраст, ще влязат в сила от 1 януари. Промените в КСО предвиждат замразяването да е за постоянно въпреки уверенията на управляващите, че ще бъде само за година, докато се измисли механизъм за автоматично затягане на условията според продължителността на живот. Георги Гьоков от БСП призна, че все още не е убеден дали възможността за гъвкаво пенсиониране ще мине на второ четене в залата. "На практика всяко едно от предложенията може да отпадне. Не зная как ще гласуват ДПС и "Атака". В общи линии при дебатите в Консултативния съвет за оптимизиране на пенсионната реформа зад него бяхме само аз, Корнелия Нинова и Емилия Масларова. Докато замразяването на условията, макар и с половин уста, се подкрепи дори от синдикатите", коментира депутатът. Затова той бе изненадан, че едно от исканията на КНСБ е възрастта да не се увеличава в следващите 7 г. От синдиката обаче настояват да продължи вдигането на стажа, който носи осигурителен принос и води до по-високи пенсии.