:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 438,770,686
Активни 169
Страници 18,309
За един ден 1,302,066

Едва 20% от храната ни е "Произведено в България"

В момента търговските вериги и производителите се договарят за доставките догодина
СНИМКА: МЗХ
На празника на храните министър Греков разгледа различни продукти и заяви, че агроминистерството прави всичко възможно, за да може до потребителите да достигат само качествени продукти, с които сме известни по цял свят.
Само 20% от храната ни е произведена в България, 80% идва от внос. Това съобщи министър Димитър Греков по повод на вчерашния Ден на хранително-вкусовата промишленост. Според проф. Греков една от причините е, че субсидиите за селското стопанство у нас са по-ниски, отколкото в другите държави от ЕС, което дава ценово предимство на чуждестранните фермери. Това важи най-вече за животновъдството, поясни министърът. Той увери, че качеството на храната у нас вече е на европейско ниво, тъй като Агенцията по храните осъществява строг контрол. Лошото е, че доходите ни не са на европейско ниво и храните ни струват скъпо. Според шефа на Съюза по хранителна промишленост д-р Светла Чамова 36.2% от разходите на българските домакинства отиват за храни и напитки, докато за ЕС техният дял е едва 13 на сто.

Предвижда се от началото на следващата година да заработят постоянно действащи групи на границите за контрол на качеството на вносните стоки. В момента МЗХ, финансовото министерство, НАП и МВР уточняват детайлите на постоянния контрол. Ефекта от него ще усетят както българските земеделци и потребители, така и бюджетът. "Още през лятото тествахме такива мобилни групи и това даде резултат - повиши се търсенето на качествено българско производство", обясни проф. Греков. "Искаме да знаем една стока, като влиза в страната, къде отива, на каква стойност е и да сме сигурни, че фактурата е адекватна", посочи още министърът.

ДОГОВОРКИ

Проф. Греков съобщи, че агроведомството продължава срещите между браншовите организации и големите търговски вериги. "Работим усилено, така че за следващата година още отсега да се планира какви продукти - месо, плодове, зеленчуци, могат да се реализират във веригите. Това е пътят - продуктите първо да се договорят и след това да се произведат и продадат. Имаме много добра комуникация с веригите. Но част от вината е на самите производители, защото те са подготвени за по-семпъл пазар", коментира министърът.









15
1932
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
15
 Видими 
21 Ноември 2013 20:30
заглавието е формена глупост. за съдържанието може би ще се въздържа от "формена".

неясно защо в дописката /писанието е прекалено малко, за да бъде наречено статия/ се дава за пример животновъдството, след като са ни цапардосали със заглавието. на първо място в гугъла при търсене по ключови думи "производство на месо" излиза един анализ на ипи - Натисни тук

колкото и да не им вярвам на ипи, за статистически данни ще им се доверя. на стр 4 е дадено потреблението за 2011. основно свинско и пилешко. на стр7 има пилешка графика, а на стр8 - свинска. за 2011 произведеното пилешко е 66% от потреблението, а свинското - около 45%. какви 20%, какви 5 лева.

а ако министърът иска да направи нещо наистина полезно - да отпуши еврофинансирането за изграждането и модернизирането на фермите. в животновъдството /цитирано в саттията/ пазарът е гладен. има достатъчно за всички. цените отдавна са европейски /нали 1/3 от пилешкото и 1/2 от свинското са вносни/. отпушвайки субсидирането на построяването на нови мощности, ще има работни места, ще има българска продукция, която лесно и бързо ще измести вносните боклуци. все още могат да се построят половината от съществуващите птицеферми и поне още толкова свинеферми, колкото има в момента. убеден съм, че всеки ще предпочете свежо български месо вместо замразено вносно от няколко хиляди километра западно /при съпоставими цени, естествено/
21 Ноември 2013 20:33
а като нашето производство се съвземе, европейското месо, дето сега се внася у нас, ще замине към китай. онези там внасят като замаяни и пазар там има за всички. и ще има. и за нас ще има, ама какъв смисъл да изнасяш на майната си, като тука търсене на свежо българско месо има колкото щеш.
21 Ноември 2013 21:53
Според проф. Греков една от причините е, че субсидиите за селското стопанство у нас са по-ниски, отколкото в другите държави от ЕС, което дава ценово предимство на чуждестранните фермери. Това важи най-вече за животновъдството, поясни министърът. Той увери, че качеството на храната у нас вече е на европейско ниво, тъй като Агенцията по храните осъществява строг контрол. Лошото е, че доходите ни не са на европейско ниво и храните ни струват скъпо.

22 Ноември 2013 07:28
отпушвайки субсидирането на построяването на нови мощности, ще има работни места, ще има българска продукция, която лесно и бързо ще измести вносните боклуци. все още могат да се построят...

Онзи, ти май си писал някога конгресни тезиси (имам предвид ония живковите конгреси), още ти личи
какво отпушване, като дупедавците начело с мадам Йес договориха така членството ни в ЕС, че сега агросектора ни получава между 1/3 и 1/4 от субсидиите на запад.
И е така по регламент, а не защото сусидиите са запушени.
Когато разходите са ти едни и същи с тези на конкурента, а той получава 3 пъти по-големи субсидии от теб, трябва да си магьосник за да оцелееш...
не да се развиваш, а да оцелееш!
22 Ноември 2013 09:20
Да се върне раздаването на земя за самозадоволяване!
22 Ноември 2013 09:27
трайко,

аз съм писал какво отпушване - на програмата за развитие на селските райони. за построяването на нови и модернизирането на съществуващи ферми.

веднъж построени и заработили, тези ферми ще си продадат продукцията и ще изместят вноса. но модерното оборудване е скъпо. а прср така и не е тръгнала като хората. сега там се мъчат да напъхат пречиствателните станции, а от тях трудно ще изкараш добавената стойност на едно производствено предприятие /ферма, кланица, месопреработка/
22 Ноември 2013 09:29
Айде пак субсидиите са проблема. При положение, че голяма част от тях отиват за зърнопроизводство, и заради субсидиите не съм видял по-ниска цена на зърното. Все си е борсова цената.

Субсидии има много, просто отиват там където не трябва. А европейските пари отиват за такива проекти които са с най-много точки и най-малка работа. Обикновено някакви дългогодишни насаждения.
22 Ноември 2013 09:38
заради субсидиите не съм видял по-ниска цена на зърното. Все си е борсова цената.


мик, чадо,

отново си се изходил неумно. къде си видял цена под борсовата, която е в резултат от субсидии, та искаш точно у нас това да стане?
22 Ноември 2013 09:40
онзи

веднъж построени и заработили, тези ферми ще си продадат продукцията и ще изместят вноса.


Добре звучи това, но реалността е друга. Преди време по САПАРД се построиха какви ли не модерни предприятия.. накрая повечето се сблъскаха с това, че няма откъде да набавят я суровина, или пък няма къде да си пласират продукцията с печалба/изкупвачите извиват ръце, а и вносната продукция е по-евтина/. Същото ще се получи и с фермите построени с чужди пари. Няма да могат да си изплатят оборотните кредити и хоп.. банката взима бизнеса. И после се чуди какво да го прави.

Много трудно е да се преборят вносителите когато активите в държавата са надценени. Просто всяко едно нещо произведено тук струва много - включва в себестойността си голям компонент "надценени активи".

--
Блог



22 Ноември 2013 09:43
Добре де, субсидиите малко ! Но и без субсидии , при изкупна цена на млякото от 0,40 - 0,50 лв. , кило български краве кашкавал не бива да струва повече от 8,00 лв. А той върви по 15-20 лв., доколкото изобщо се намира, а всичко останало е преопакован ПОЛСКИ КАШКАВАЛ (видно е от баркода), който върви според кефа на търговската верига ог 9,90 до 13,00 лв.
22 Ноември 2013 09:51
onzi 22 Ноември 2013 09:38 - ами за какво са тия субсидии? За да си купуват земеделците поредният нов модел джип? Нали трябва да има някаква полза за обществото?

В момента е точно обратното, щото заради субсидиите всички се пренасочиха към зърнопроизводство и другите земеделски отрасли страдат.
22 Ноември 2013 10:09
Добре звучи това, но реалността е друга. Преди време по САПАРД се построиха какви ли не модерни предприятия.. накрая повечето се сблъскаха с това, че няма откъде да набавят я суровина, или пък няма къде да си пласират продукцията с печалба/изкупвачите извиват ръце, а и вносната продукция е по-евтина/.


мик, чадо,

нови глупости. изсмукани от пръстите. това, което работи в момента, е построено по сапард. по прср няма нищо. там е дупката.

а вносната продукция не е по евтина /вече/, щото евтинджосът заминава към китай. изкупвачите не извиват ръце токова, колкото си мислиш. там проблемите са други - няма как една дребна ферма да захрани национална верига - просто няма капацитет за това. и щат-не щат, дребните производители продават по малките магазинчета. няма начин да произвеждаш 1 тон месо седмично и да отидеш при верига, която на третата седмица ще ти поиска тройно повече. или петорно.

истината за дребните производители е кооперативът, но това за нашите ширини е утопия.

а големите възможности са във свинското - само 45% от пазарното търсене е родна продукция, като индустриалната е 30-35%. има възможност за ръст от около 200%.
22 Ноември 2013 10:12
ами за какво са тия субсидии? За да си купуват земеделците поредният нов модел джип? Нали трябва да има някаква полза за обществото?


детенце,

а за какво са им тогава на немци, френци, датчани, нидерландци, талянци, шпаньоли, греци и т.н. субсидии? мммм? те на цени под борсовите ли продават? и все нови джипове ли карат? що за малоумия дращиш тука?

вземи се пообразовай малце, па после с глупостите.
22 Ноември 2013 15:13
субсидиите за селското стопанство у нас са по-ниски, отколкото в другите държави от ЕС, което дава ценово предимство на чуждестранните фермери.


Там е заровено кучето.
Не може да се конкурираш с някой, който има в пъти по-добри условия от твоите.
22 Ноември 2013 15:47
Там е заровено кучето. Не може да се конкурираш с някой, който има в пъти по-добри условия от твоите.

мери1001 точно!
отделен е въпросът да има или няма субсидии, колко да са големи и колко полезни, или вредни...
но докато ги има, този, който получава в пъти по-малки, е обречен!
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД