Двама млади архитекти Боро Гаджовски и Филип Дубровски са против тоталната промяна на облика на Скопие. |
Скопие има нова забележителност: поредният паметник, издигнат на площад "Македония", който се намира в центъра на града. Новият монумент е висок почти 30 метра, струва 10.5 млн. евро и е толкова автентичен, колкото и имитацията на Канале гранде в Лас Вегас. Още герои от цветната история на Македония са подредени наблизо - те са огромни и изглеждат странно. Например, кракът на войнствено настроен знаменосец е несъразмерно голям спрямо фигурата му.
От другата страна на река Вардар, близо до входа към старата част на града се извисява статуя на Филип II Македонски - бащата на Александър - размахващ огромен юмрук в небето, докато бронзовите коне се появяват от намиращия се наблизо фонтан. Новите сгради на министерствата, които приличат на храмове, театър и музей - покрай тях са издигнати статуи на поети и революционери от ХIХ и ХХ век - са построени между монументите на двамата владетели.
"Исторически кич"
Строителният проект все още не е завършил. Многобройни фасади на сгради в центъра на града все още са препречени от строителни кранове. Сградите са променени в ретростил, който е комбиниран с новия захаросан стил, определян дипломатично от македонските медии като "бароков" или "неокласически", а според архитектите си е "исторически кич".
Преустройство на града е наречено "Скопие 2014" и струва стотици милиони евро на консервативната и националистическа управляваща партия ВМРО. Официалният бюджет е 207 млн. евро - като с парите ще бъдат реновирани министерските сгради, новият национален театър и триумфалната арка в Скопие. Критиците на проекта обаче смятат, че цифрите изобщо не са реални, тъй като с тази сума не може да се реализира и половината от правителствения план. Дори и цялостната идея на "Скопие 2014" - възхвала на античните и славянски герои - не се радва на одобрение от експертите, тъй като пренебрегва много от етническите групи в Македония и показва само малка част от населението на страната.
Според съобщенията в медиите договорите за реализацията на проекта са сключвани незаконно. Македонските медии обаче се въздържат от разкрития. "Ако си прекалено критичен, това може да ти струва работата. ВМРО от дълго време контролира медиите", казва журналист, който не иска да бъде съобщавано името му. Това е и причината монументалният стил на "Скопие 2014" да създава усещането за авторитаризъм.
Случаят "Томислав Кежаровски" е доказателство за това: наскоро журналистът получи присъда от 4 г. и половина затвор, тъй като се появиха съмнения, че той е разкрил самоличността на свидетел по дело за убийство от 2008 г. - според независими наблюдатели обвинението е опит да се запуши устата на журналист, който е критично настроен към правителството.
"Силно послание за цензура"
Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа (ОССЕ) бе изключително критична към случващото се в Македония. Дуня Миятович от ОССЕ казва, че се страхува, че решението на съда може да се превърне в "силно послание за налагане на цензура, насочено към другите журналисти в страната". Властимащите от дълго време отправят заплахи и безброй критични медии затвориха врати в последните няколко години.
Настоящата икономическа ситуация в страната дава малко причини за изграждането на триумфална арка. Финансовата криза, която удари Македония, е тежка. Всеки втори млад човек е безработен, а като цяло нивото на безработицата е една от най-високите в света - почти 30%. Университетите са зле оборудвани, както и болниците. Много места се нуждаят от реновация, но очевидно правителството има други приоритети.
Властта и строителният проект непрекъснато са обект на обсъждания в страната. Двама млади архитекти, Боро Гаджовски и Филип Дубровски, стоят пред наскоро издигнатия монумент в памет на падналите за родината македонски герои. Зад тях млад факлоносец блести на есенното слънце. "В началото можеше да се видят само неговите големи мускули", казват те през смях, насочвайки вниманието към статуята. Сред населението обаче се появява голямо възмущение: не е прието подобна гола "класическа" статуя да се извисява и е решено на факлоносеца да бъдат обути панталони.
Провалена възможност
Двамата млади архитекти не приемат проекта "Скопие 2014" за престижен. Те разказват за друг градски строителен проект, който е разработен, след като Скопие е разрушено от земетресение през 1963 г. След бедствието "рекострукцията беше невероятна възможност за изграждането на съвременен град и под ръководството на ООН участваха много държави - Скопие се превърна в символ на международната солидарност", казва Гаджовски. "Те щяха да направят човешки, а не утопичен град", допълва Дубровски.
Основният план за реконструкцията след труса е създаден от много популярния японски архитект Кензо Танге. Той предвижда ъглови циментови структури и бляскави небостъргачи, които се различават от обикновените за онова време безлични панелни сгради. Танге проектира и жп гара, която никога не е завършена. "Той искаше да направи пешеходни мостове, за да могат по тях хората да стигат до центъра. Пешеходците бяха по-важни от автомобилите - къде другаде хората са мислили толкова прогресивно през 60-те години", пита Дубровски. Търговският център Gradski е последната следа, останала на площада от онзи период. Той е спечелил приз за национална архитектура по времето на Тито, а сегашните планове според "Скопие 2014" са и той да бъде направен в бароков стил.
Малка група архитекти се противопоставят на тоталната трансформация на градския пейзаж. Вечер те правят демонстрации на ъгъла на търговския център. Гаджовски и Дубровски участват в тях, заедно с други 30 техни съмишленици. Само един малък местен тв канал е изпратил екип, който да отрази протеста. "През лятото се събрахме хиляда души", казва един от демонстрантите и показва снимки на смартфона си. Не само протестите създават главоболие на авторите на "Скопие 2014". "Новите сгради са прекалено близко до реката", казва Боро Гаджовски. "Когато стане наводнение, те ще пострадат".