:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 434,500,610
Активни 146
Страници 9,887
За един ден 1,302,066

Иво Ангелов е Спортист №1 на България

Борецът изпревари тенисиста Григор Димитров, в тройката неочаквано попадна и боксьорът Кубрат Пулев
Снимки: ЮЛИЯН САВЧЕВ
Иво Ангелов позира със своята награда за Спортист №1 на България през 2013 г. в компанията на една от водещите на церемонията - спринтьорката Ивет Лалова, която също намери място в класацията - под №5.
Световният и европейски шампион по класическа борба Иво Ангелов е спортист №1 на България за 2013 г. Перничанинът спечели 56-ото издание на традиционната анкета "Спортист на годината" и получи наградата си на церемония в Централния военен клуб в София вчера.

Единственият българин със световна титла в олимпийска дисциплина през годината събра 1392 т. в гласуването на журналистите и изпревари на върха най-добрия ни тeнисист за всички времена Григор Димитров. 22-годишният хасковлия, който този сезон стана първият българин с титла от професионалния тур на АТР, остана втори с 1331 т. Димитров не присъства на награждаването.

На трето място бе поставен професионалният боксьор Кубрат Пулев, който през 2013 г. имаше един-единствен изигран мач преди приключването на вота в анкетата. Въпреки това миналогодишният победител в класацията получи 961 т. от българските спортни журналисти.

В десетката, която за първи път бе държана в тайна до последния момент, попадна още един борец. Натурализираният Владимир Дубов, спечелил европейската титла в кат. до 60 кг на свободния стил, зае 7-о място с 491 т.

Единственият друг спорт с двама представители в Топ 10 се оказа леката атлетика. Спринтьорката Ивет Лалова се нареди 5-а с 606 т., а гюлетласкачът Георги Иванов е 9-и с 275 т.

Останалите призьори са №4 Цветан Соколов (волейбол), който също не пристигна в София за церемонията, №6 Иван Марков (вдигане на тежести), №8 Силвия Митева (художествена гимнастика) и №10 Станилия Стаменова (кану-каяк). Извън челната десетка на България остана шахматистът Веселин Топалов, който спечели веригата "Гран при" за 2013 г. и отново стана кандидат за световната титла.

Наградата "Треньор на годината" бе връчена на наставника на националния отбор по борба класически стил Армен Назарян. В Топ 3 на анкетата на в. "Труд" попаднаха още селекционерът на мъжкия национален отбор по волейбол Камило Плачи и треньорът на футболния шампион "Лудогорец" Стойчо Стоев.

За "Отбор на годината" бяха провъзгласени волейболните национали, а "Спортист с увреждания на годината" е лекоатлетката с ампутирани крака Стела Енева.
5
996
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
5
 Видими 
17 Декември 2013 09:54
За съжаление, както всяка година, журналистите гласуват без малко мисъл в главата. Победителят се състезава в спорт, в който има всяка година световно и европейски първенство, в общо 14 категории при мъжете и 7 при жените. В спорт непопулярен извън 5-6 държави в цял свят. Хайде 20 да са. Подобно на бобрата са и вдигането на тежестите с малко по-ниска популярност. Худ. гимнастика, кану-каяк и бокс имат световни през две години. Не че постиженията, усилията и наградите са им за подценяване, но не може да се сравнява успеха на човек като Григор в спорт с над 1000 души профисионалисти с този на победителя, където има в цял свят да речем не повече от 100 състезатели. Ето има и купа от турнир. Серията на Кубрат е също забелижтелна и не за пдоценяване, но......имаме медал от някакво фиктивно първенство.

Същото ще се получи и с Футболист на Годината, като в годината където Бербо бе пейка в Ман Ютд но стана Футболист на Годината, щот нали е в Ман Ютд, то и аз да съм пейка там и Тевез да ми изработва всичко и аз ще съм голям - справка Уелбек. Кандидати са Иван Иванов и Ивелин Попов, единият щото играл в ШЛ (с отбор достигнал полуфинал в Европа преди 4 месеца и шампион в страна където няма сериозна конкуренция), а другият щото имал 5 гола и 11 асистенции в отбор средняк в Русия. Ще се пропусне, че национала с тях през есента не успя да постигне целите си и завърши там където започна, както и факта че ние гол от открита ситуация нямахме.

Стоянов, играч в идеалните 11 на Лига Европа, шампион и утвърдил се като национал в отбор шампион с малко допуснати гласове, Георги Пеев дето има само за този полусезон 8 гола и 6 асистенции в дуг руски средняк - Амкар - след отсъствие след скандал с тренера или Тодор Неделев в основата на израстването на Ботев - на бас че няма да са в 3? Щото за изготвя класация трябва да се мисли, а в БГ тоя процес се мрази от спортните журналисти.
17 Декември 2013 15:01
Първо, Мумоко, борбата едва ли има само 100 състезатели в цял свят, при всичките клубове и национални първенства.
Второ, класацията е за спортист с най-много успехи. Няма място за спор че световна и европейска титла и то в спорт като борбата, който ако не е в топ 10 по популярност и най-малко в следващата десетка (все пак не става дума за петанка, например) е нещо много по-голямо от единичния успех на Григор Димитров.
Да, световно по борба има всяка година.
Но колко турнира има по тенис ежегодно?
Инак за футболната класация си прав, въпреки че е и там е несериозно да се сравнява Стоянов с Пеев, само щото Пеев е вкарал голове за Амкар, или с Неделев, който бил отговорен за възхода на Ботев - какъв точно е тоя възход и колко е траен той, за да го наричаме възход.
Възход има при Лудогорец, че вече колко месеци и колко мача поддържат високо ниво, ама при Ботев ...
17 Декември 2013 15:31
Всяка година има световно по борба. По волейбол е на 4 години. Никаква стойност нямат тея медали в тея пехливански спортове.А за колко интересен спорт е борбата говори факта че е извадиха от Олимпиадата поради липса на гледаемост на състезанията ни.
В една Япония, най-успешната нация при жените, има толкова състезатели по борба, колкото в целия ми квартал по тенис. Ходил съм и на състезания и знам за ква скръб е при все успехите им. В тениса има една категория, в борбата обща в двата стила са 14. По-голям шанс да спечелиш. И усилията са неимоверни по-малки. Още повече при "светловно" всяка година.
Иначе си прав за мееалите - тоя плувец излезе че си е измислял тея световни купи по плуване и накрая всяка година в класацията и накрая зам.-министър стана. В спорт с 10-20 дъстезателя.
Калоян стана първия бял сумист с титла. Има към 300 сумиста - нека да са малко, в твоите очи, тоя трофей изисква тренировки и подготовки колкото всички в първата 10 тая година, но нашите журналисти го сложиха 9 в класацията.

Нека да сравняваме усилията и възможността за успех в даден спорт, а не медалите.


Пеев е по-успешен състезател от Попов но няма да попадне в 3, защото журналистите не знаят че е по-успешен, защото не гледат състезания. Дори Сираков де представя по-добре от Попов в момента.
17 Декември 2013 18:48
Естествено, че са субективни тези класации - няма как да сравниш точно "усилията и тренировките" между отделни спортове. Трябва да се радваме на успехите ни, защото напоследък не са никак много.
Колкото човека има гласували, сигурно и толкова различни мнения ще има. Примерно за един Бербатов, който е рекордьор по голове в национала, но има такива, за които няма един свестен мач с националната фланелка или е вкарвал само на слабите. Футболст на годината у нас пък е фарс от години, заради усилията на едни журналисти да дадат приза на играч от определен отбор. Жалко, че изключиха Бойко - щеше да бъде абсолютен епилог на гротеската.
Който пък иска да има повече "шанс за успехи и с по-малко усилия", да опита малко популярни спортове като ски-скокове, бобслей и шейни. Но първо да си сложи памперс за възрастни.
18 Декември 2013 09:10
Във всеки спорт има опасност, аз не съм говорил за това, престижа и кокуретноспособността във футбола или волейбола не съществуват в бобслея или борбата. В последните два може и да има 150 федерации като в предните две, но количеството атлетизъм и тренировки изискуеми за успех и медал са неимоверно по-малки в сравнение с дори един бронзов медал на европейско по футбол за младежи до 14 год.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД