Старозагорският окръжен съд отхвърли иска на Главното мюфтийство за собственост върху местната Ески джамия. Делото е едно от 52-те, които се водят за 83 имота в страната. На първа инстанция вече бяха отхвърлени исковете за джамията във Враца, безистена в Ямбол и турско училище в Добрич. Паралелно текат процесите за имоти в Пловдив, историческите музеи във Видин и Кърджали, Самоков, археологическия музей и църквата "Св. Седмочисленици" в София и много други.
Според съда мюфтийството не е могло да посочи нито едно годно доказателство за собственост на Ески джамия, макар да твърди, че храмът е построен още през 1409 г. Според твърденията на мюсюлманите през 1919 г. вакъфските имоти са били предадени на мюсюлманските общини, чиито правоприемници са сегашните настоятелства. Ищците се позовават и на царски указ от 1919 г. За всеки случай се застраховат и че са придобили по давност имота от 1919 г. до 1929 г. или най-късно към 1939 г.
Според съда обаче джамията е обявена за народна старина със закон от 1927 г. и е станала държавна собственост. Няма доказателства, че мюсюлманската община е владяла имота, нито че държавата го е отнела без основание.
КУРИОЗ
В парламента има два противоположни проекта за промени в Закона за вероизповеданията на депутати от БСП. Този на Михаил Миков дава право на религиозните общности да станат собственици на храмовете, които не са държавата или общините. Според другия - на Димитър Дъбов, Пламен Славов и Татяна Буруджиева, те не могат да имат претенции към паметници на културата, музеи и галерии. Вторият законопроект беше отхвърлен от парламентарната комисия по вероизповеданията в сряда. Работна група ще обединява проектите.
|
|