За неработещото все още у нас електронно управление са предвидени над 1 млрд. лв. до 2020 г. Шокиращото число е записано като предварителна прогноза в намеренията на управляващите, става ясно от доклад на Сметната палата за парите, похарчени в периода от 2002 до 2012 г. Според одиторите на практика не може да се проследи как досега са харчени средствата за митичното е-управление. Опитите то да се въведе у нас са стрували прекалено скъпо. Процедурите са били неработещи, непрозрачни и тромави. В резултат България се е сринала и в доклада на ООН за състоянието на е-управлението в световен мащаб - от 44-то място през 2010 г. до 60-о през 2012 г. Преди 3 години българският индекс за развитие на дигиталното управление е бил по-висок от средното ниво за Източна Европа, но през миналата вече е паднал под него.
Няколко поредни правителства са харчели щедро за електронно управление. От 2002 до края на 2012 г. за различни дейности за него от бюджета са изразходвани стотици милиони левове. Пресмятането на точната сума е било невъзможно дори и за одиторите на Сметната палата заради липсата на пълна и точна информация за изразходваните пари. По данни на финансовото министерство от 2002 до 2011 г. са похарчени над 107 млн. лв., но това са само данните от отчетите за капиталовите разходи на 4 ведомства на централната администрация. "Сумата ще бъде завишена многократно, ако се прибавят средствата за консултантски и други външни услуги, за поддръжка на центровете на електронното правителство, разходи за персонал, за доставка и поддръжка на софтуер и хардуер и др.", отбелязват от Сметната палата. Парите са похарчени, без да има подходяща институционална рамка, без ясни секторни стратегии, прозрачност, анализи и др.
Сред проблемите в периода на одита се изтъкват и множество нарушения при обществените поръчки. Според експертите на Сметната палата при тях е нямало условия за обхващане на широк кръг подходящи кандидати. В много от процедурите липсват мотиви при оценяването. Честа практика е било участието само на един кандидат, както и сменянето на екипите за управление на проекти. Одиторите подчертават, че са притеснителни и нарушенията, при които са се заобикаляли изискванията за конкурс за постъпване на държавна служба при назначаване на хора с ръководни функции.
|
|