:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,705,916
Активни 414
Страници 16,846
За един ден 1,302,066

ЕП дава повече права на пътниците за сметка на авиокомпаниите

Жорж Бах
Европейците вече ще имат повече права при полетите с различни авиокомпании, които използват "различни вратички", за да ги ограничават. Това стана, след като Комисията по транспорт и туризъм в Европарламента (TRAN) одобри промени в директивата за потребителите, които целят да подобрят предоставянето на информация за забавени или отменени полети и да въведат по-ефективни процедури за третиране на оплаквания, съобщиха от комисията. Новите правила ще ограничат авиокомпаниите да отказват да дават информация, обезщетения и помощ на закъсали пътници. Те също така ще улеснят властите в отделните страни да санкционират авиолиниите, когато не изпълняват поетите задължения.

"Днес ние сме свидетели на масови злоупотреби по отношения на пътниците от определени авиокомпании, които просто игнорират техни оплаквания или молби, като се аргументират с термини като "форсмажорни обстоятелства", каза евродепутатът Жорж Бах, който е докладчикът по въпроса в ЕП. Според негови данни само 2% от пътниците, които имат право на обезщетения, ги получават наистина. Новите разпоредби включват обезщетения от 300 евро при забавяне с три часа на полет до 2500 км, 400 евро за забавяне с 5 ч. на полет до 6000 км и 600 евро при закъснение от 7 ч. на полет до 6000 км. Освен това пътниците ще имат право да се откажат от полет, който закъснява да излети повече от три часа, а компетентните органи ще помагат на закъсалите пътници.

Освен това авикомпаниите ще трябва да създават пунктове на летищата, където да информират своите пътници при евентуални закъснения или проблеми с багажа, при което да имат със себе си формуляри за подаване на жалби и молби за обезщетения. Заедно с това фирмите ще бъдат задължени да предоставят точна информация за ръчния багаж, като якета или палта, ръчни чанти и поне една торба с покупки от магазините на летищата трябва да бъдат допускани в самолета. След двучасово закъснение на полет на пътниците ще трябва вече да бъдат предоставени храна, напитки и настаняване в хотел, когато това е нужно. Очаква се новите промени да бъдат гласувани на 4 февруари в ЕП, за да има достатъчно време за преговори по тях и Европейският съвет да ги одобри преди евроизборите през май догодина.





ПРОМЕНИ

Британската авиокомпания "Бритиш еъруейз" стана от вчера първата в Европа, позволяваща на пътниците да оставят включени своите телефони, таблети и други подобни електронни устройства през целия полет. Въпреки че пътниците все още няма да могат да пишат съобщения, имейли или да се обаждат по телефона, споразумението с британската Служба за гражданска авиация премахва сегашните ограничения, изискващи устройствата да бъдат изключени, докато самолетът е във въздуха и когато се готви да каца. Клиентите обаче ще трябва да настройват уредите на режим "полет", който блокира текстовите съобщения, разговорите и достъпа до мрежа, уточни въздушният превозвач. Тези промени не важат за лаптопите. Все пак пасажерите ще могат да работят, да четат, да играят игри, да слушат музика или да гледат филми, записани на техните телефони или таблети.

2
2636
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
2
 Видими 
19 Декември 2013 19:56
Вече няма никакво значение какво дава или не дава ЕП.
Освен за 1300 лобистки фиорми, официално регистрирани в Брюксел и антуража около евродепутатите .
Обикновените хора не щат и да чуят за ЕП и бумагите им ,защото реалностите са други.
20 Декември 2013 05:10
Идеята не е лоша, но не е нова - през ХХ в. авиокомпаниите в Европа правеха точно така, но деградацията на всичко през този век заличи всякакъв морал и стремеж за престиж и добро име. Пък и е време да се напомни на всички компании, предоставящи услуги на хората, че съществуват, за да обслужват хората, а не обратното.
Друг е въпросът как ще задължат неевропейските компании да прилагат решенията на ЕП.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД