Предложеното от Йордан Цонев еднакво облагане на всички хазартни оператори не бе прието от Народното събрание. Според него обаче скоро всички щели да изберат да работят онлайн заради по-ниския налог. |
7 депутати от БСП изненадващо се обявиха срещу внесените от Йордан Цонев от ДПС промени в облагането на хазарта и обърнаха гласуването при окончателното приемане на текстовете на Закона за хазарта на второ четене в пленарната зала вчера. Така предложеното от Цонев близо трикратно намаление на дължимите такси за офлайн хазарта не бе прието. По-ниските такси остават само за онлайн операторите, решиха депутатите.
Досега и традиционният хазарт, и онлайн операторите се облагаха по еднакъв начин - с 15% данък върху направените залози. Високият налог, който не отчита размера на разпределените печалби, се сочи като основна причина големи онлайн оператори да не желаят да се лицензират у нас. С този аргумент Цонев предложи данъкът върху хазарта за всички оператори да се замени с 20% такса върху разликата между направените залози и изплатените печалби и еднократна такса от 100 000 лв. при издаване на лиценз. По време на дискусиите в бюджетната комисия се разбра, че въвеждането на този начин на облагане ще доведе до около 22 млн. лв. намаление на дължимите суми от традиционния офлайн хазарт. Очакваше се то да бъде компенсирано от евентуални приходи от новолицензирани онлайн оператори.
Изненадващо обаче мнозинството от депутатите подкрепи отхвърлено от комисията алтернативно предложение на депутата от Коалиция за България Георги Кадиев. Според него облагането за офлайн операторите не се променя, а новите по-ниски такси важат само за онлайн хазарта. "Не е проблем да съществува различен режим за офлайн и онлайн операторите и не виждам причина да рискуваме с 22 млн. лв. намаление на приходите от едната форма на хазарт с надеждата, че ще ги компенсираме от другата", аргументира се Кадиев в пленарната зала. Той получи подкрепа от депутатите от ГЕРБ, 7 депутати от Коалиция за България и двама от "Атака" и предложението му бе прието. По-късно стана ясно, че изненадващия обрат е създал напрежение в групата на БСП и се е стигнало до размяна на реплики на висок глас между Кадиев и съпартиеца му Атанас Мерджанов. "Не е имало сериозен сблъсък, а само по-разгорещен разговор. Аз съм отстоявал своето предложение в комисия и приемането му в залата означава, че за мнозинството то е аргументирано по-добре", заяви Кадиев.
"С новите текстове законът за хазарта става по-добър. Настоях офлайн хазартът да е на еднакъв режим с онлайн операторите, за да няма различно третиране на една и съща дейност. И в момента единият от двата офлайн оператора има лиценз за онлайн залагания, до края на годината спортният тотализатор също ще получи такъв. Никой няма да работи на високия данък, ако може да го прави на по-ниските такси", каза Йордан Цонев.
Редакции в залата претърпяха и други предложения в законопроекта. По настояване на ГЕРБ предвидените нови такси за превенция на хазарта, които фирмите ще дължат, ще постъпват в Комисията за хазарта вместо в неправителствени организации. Според ГЕРБ това щяло да е гаранция за по-ефективното им изразходване. Таксите варират от 5000 до 50 000 лв. годишно в зависимост от вида на хазартната дейност. Депутатите изненадващо приеха и отхвърленото в комисия предложение на депутата от ГЕРБ Вежди Рашидов 10% от очакваните постъпления от онлайн хазарта да отиват за национален фонд "Култура". По приблизителни сметки на Георги Кадиев постъпленията във фонда ще са в размер на около 2 млн. лв.