Проектът за нов Наказателен кодекс (НК), който правосъдното министерство пусна на сайта си преди дни, вече стана повод за разгорещени спорове по въпроса за отпадането на доживотния затвор без право на замяна. Според новите разпоредби най-тежкото наказание ще бъде отменено. Срещу подобна възможност остро реагираха семействата на убити деца.
Още ден след като бе оповестен публично документът бе остро разкритикуван и от Българския хелзинкски комитет (БХК), но по друга линия. От организацията заявиха, че проектът е разочароващ и че не са взети предвид усилията и мненията на множество специалисти. И най-вече - новият кодекс противоречи на редица международни нормативни актове.
В мотивите си правосъдното министерство е записало, че доживотният затвор без право на замяна трябва да отпадне, тъй като е "твърде нехуманно заради отсъствието на каквато и да е перспектива пред осъдените на това наказание". Запазва се доживотният затвор с право на замяна. Предлага се това наказание да се налага само ако осъденият е навършил 20 г. Доживотен затвор няма да се присъжда и на жени, бременни при извършване на престъплението, или при постановяването на присъдата.
Новият кодекс идва в момент, когато в обществото периодично се повдига въпросът за връщане на смъртното наказание. През април миналата година депутатът от "Атака" Явор Нотев дори заяви, че партията му се готви да инициира референдум по въпроса. От формацията все още не са излезли с официална позиция по новия закон.
"Не сме стигнали до етап да отпадне тази присъда", заяви пред Нова телевизия Михаил Въжаров, чийто син Кирил бе убит пред дискотека "Соло" през 2009 г. За това престъпление на доживотен затвор бе осъден Илиян Тодоров от Перник. Подобно на братя Галеви обаче той изчезна и в момента се издирва от Интерпол. "Ако отпадне доживотният затвор, ще има още такива убийства. Убийците ще се чувстват безнаказани. Може силно да звучи, но това е гавра с жертвите", бе категорична майката на убитата във Варна Женя Тодорова - Ренета. За нейното убийство също бяха произнесени доживотни присъди, но се чака решението на върховната инстанция.
------ОТГОВОРНОСТ
Новият НК дава възможност за многократно освобождаване от наказателна отговорност и налагане на глоба и така досието на извършителя остава чисто. Разпоредбите ще се прилагат при престъпления, за които се предвиждат до 3 г. затвор, ако са умишлени, и до 5 г. при непредпазливост. Такива например са подбудителството, подготовката на убийство и проникването с взлом. На практика това е вратичка, през която престъпниците могат да се спасят от затвора. За целта е нужно само извършителят да е платил вече наложената му глоба и да е изминала една от година от налагането й. В тези случаи отново може да се постанови само глоба и престъпникът да бъде освободен от отговорност. В момента подобна възможност няма. Тези разпоредби няма да се прилагат, когато престъпленията са извършени под въздействието на алкохол или наркотици или са довели до тежка телесна повреда или смърт и ако са извършени от длъжностни лица.
|
|