:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,713,872
Активни 569
Страници 24,802
За един ден 1,302,066
Дискусия

Япония не желае никога повече да се води война

Посещението на премиера Шиндзо Абе в храма Ясукуни в никакъв случай не е преклонение пред военнопрестъпниците или възхвала на милитаризма
Такаши Коиджуми
На 26 декември миналата година министър-председателят на Япония Шиндзо Абе посети храма Ясукуни. Тази визита предизвика множество коментари, както и статия "Историята не бива да се забравя" от посланика на Китай в България г-н Уей Дзинхуа, публикувана в "Сега". Затова е добре широката българска публика да бъде запозната и с позицията на Япония по въпроса.

При посещението си в храма Ясукуни министър-председателят Шиндзо Абе направи изявление, озаглавено "Обещание за вечен мир". В него той казва следното: "Днес аз посетих храма Ясукуни и изразих искрените си съболезнования, отдадох почит и се помолих за душите на всички онези, които са се борили за страната и са направили най-голямата саможертва. Аз също посетих Чинрейша, мемориал за молитва за душите на всички хора, независимо от националността им, които са загубили живота си по време на войната и които не са погребани в храма Ясукуни. Япония никога не трябва да води война отново. Това е моето убеждение, основано на тежки угризения за миналото. Душите на падналите във войната затвърдиха у мен желанието твърдо да отстоявам обета никога да не се води война отново".

Мисля, че това е проява на откровените чувства на премиера Шиндзо Абе.Това в никакъв случай не е отдаване на почит с цел преклонение пред военнопрестъпниците или възхвала на милитаризма.

В своето обръщение министър-председателят Шиндзо Абе заявява ясно: "Някои хора критикуват посещението в храма Ясукуни като отдаване на почит към военнопрестъпниците, но целта на моето посещение днес, в деня на първата годишнина от встъпването в длъжност на моята администрация, е да дам отчет за едногодишната ни дейност пред душите на загиналите във войната и да подновя нашия решителен обет пред тях за изграждане на ера без войни, която да не позволи на хората отново да страдат от опустошенията на войната".

В миналото Япония е причинила много болка и страдание на хората, най-вече от азиатските страни. Японското правителство приема смирено тези исторически факти, а чувствата на силно угризение и дълбоко извинение са запечатани завинаги в нашите сърца. Към тази позиция се придържа и правителството на министър-председателя Абе. По време на дискусията министър-председателят Шиндзо Абе заявява: "Изобщо не съм имал каквито и да било намерения да нараня чувствата на китайския и корейския народ. Моето желание е да се уважава същността на другия, да се защитава свободата и демокрацията и да се изгражда приятелство с Китай и Корея, както са правили всички министър-председатели, които са посещавали храма Ясукуни досега".

След Втората световна война Япония демонстрира силата на своята демокрация, зачитането на правата на човека, ангажимента си за мир, в т. ч. чрез своя основен принос към мироопазващите операции на ООН, а също и своето намерение за подпомагане на развиващите се страни. В своята международна дейност Япония винаги се е ръководела от ценностите, които са определени в Хартата на Обединените нации. Тези ценности са така дълбоко вкоренени в Япония, че поклонението в храма Ясукуни не може да ги преобърне по никакъв начин. Всичко се свежда точно до това, за което говори министър-председателят Шиндзо Абе: "В продължение на 68 години след края на войната Япония създаде свободна и демократична държава и последователно вървеше по пътя на мира. Няма никакво съмнение, че ние ще продължим да следваме този път".

Отношенията между Япония и Китай, за съжаление, не винаги са непременно в нормално състояние, но и двете страни трябва да си взаимодействат и да задълбочават взаимното разбирателство помежду си. Министър-председателят Абе заявява, че силно желае укрепване на приятелството с Китай въз основа на уважението и приветства прекия диалог с китайското ръководство. Япония и Китай са съседни държави. Ето защо, така както посочва посланикът на Китай в България г-н Уей Дзинхуа, и аз, и японският народ бихме искали и занапред да продължим да укрепваме и задълбочаваме приятелството и добросъседските отношения с Китай и китайския народ.



Изобщо не съм имал каквито и да било намерения да нараня чувствата на китайския и корейския народ, каза министър-председателят ШиндзоАбе след посещението си в храма Ясукуни.

 Изобщо не съм имал каквито и да било намерения да нараня чувствата на китайския и корейския народ, каза министър-председателят ШиндзоАбе след посещението си в храма Ясукуни.
Source filename: E:\SYS\AGENCIES\OTHER\INETFOTO\d2c21987aa7385d145c140f8fb6e446b.txt
17
2014
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
17
 Видими 
16 Януари 2014 20:21
Под предишната статия на китайския посланик поисках мнението на Японски представител по въпроса. Благодаря на вестника, че е дал възможност това да се осъществи.
16 Януари 2014 20:32
Добре е все пак да изпишете името на посланика правилно както в заглавието, така и под снимката - Такаши Коизуми. Също и на Шиндзо Абе.
16 Януари 2014 20:46
ТАКАШИКО ИДЗУМИ
Такаши Коиджуми
Такаши Коидзуми


Открийте трите разлики!
16 Януари 2014 20:48
Нужен отговор за далечния балкански наблюдател, при това съвсем на място.

Направиха ми впечатление следните думи на премиера Абе:
...целта на моето посещение днес, в деня на първата годишнина от встъпването в длъжност на моята администрация, е да дам отчет за едногодишната ни дейност пред душите на загиналите във войната...

Чест и почитание!

Представяте ли си как някой наш тулуп отива пред Паметника на незнайния воин (примерно), за да се отчете пред загиналите предци?!
16 Януари 2014 21:50
Какво друго освен за Япония, за японския народ !
16 Януари 2014 22:25
Къде отиде светът... вместо да се срещнат на татамито и да се разберат по мъжки, се замерят със статии по българските вестници...
17 Януари 2014 02:11
Направиха ми впечатление следните думи на премиера Абе:

...целта на моето посещение днес, в деня на първата годишнина от встъпването в длъжност на моята администрация, е да дам отчет за едногодишната ни дейност пред душите на загиналите във войната...

Чест и почитание!

Представяте ли си как някой наш тулуп отива пред Паметника на незнайния воин (примерно), за да се отчете пред загиналите предци?!


Форца, .
За съжаление това е положението. У нас отчитането става пред двама-трима спонсори.
17 Януари 2014 10:37
Не разбирам китайските претенции в този смисъл - всеки народ почита своите умрели и лидери, милитаризмът е част от историята на Япония и не може да се изтрие ппросто така. КАто такава част не може и да не се почита. ЯПонците правят същото като останалите народи по света - да уважават героите си, независимо от сторените грешки. От друга страна, напоследък китайските "дургари" са тези, които нарушават установените граници, извършват провокации и като цяло намекват за експанзия навън. Достатъчно е само да се види нивото на налични ресурси за задоволяване на нуждиите на този океан от хора, за да се стигне лесно до горния извод. Тая простотия комунизмът, дето още ни тресе и позволява БЪлгария да тръгне по нормалния си път, допълнително налива вода в мелницата на китайските претенции и заплашва от "почервеняване" цяла Азия, защото КНА вече не е сбирщината с ватенки и пушки, позната ни от филмите за Корейската война (онзи ден КНР стана втората държава в света, разполагаща с хиперзвукови балистични ракети!?)
С две думи - в случая с китайците крадецът вика "Дръжте крадеца!"
17 Януари 2014 12:31
Благородно завиждам на Японския народ за качествата и управниците му.
Поклон!
17 Януари 2014 12:42
Ми, така е! Нашето си го навоювахме сума ти войни, хеле пък последната. СЕГА е ред на новите държави да се поизколят малце, те това Зеландия, Австралия, Перу, Чили, Малайзия, да не изброявам плеяда нови държавици, дето хал хабер си нямат от коя страна се фаща катаната, пардон, пушката.
17 Януари 2014 13:04
С две думи - в случая с китайците крадецът вика "Дръжте крадеца!"

Ако, случайно имаше поне минимума политическа култура и исторически познания, щеше да си наясно, че точно г-н Идзуми е в тази позиция....
Япония не признава резултатите от Втората световна война !!! Япония отказва да подпише мирни договори с Китай и Русия !!! Япония официално и на държавно-политическо ниво има териториални претенции към редица страни в региона, и пакофициално претендира за о. Тайван, Курилите, о. Гуам(под американска юрисдикция),южнокорейски, индонезийски и филипински острови.
Между дипломатическите алабализми, които ни пробутва японския посланик и реалната политика на Япония, има, меко и деликатно казано, огромна разлика...
17 Януари 2014 13:20
Прочитайки заглавието, читателят остава с впечатление, че на Япония и' липсва желание войната да изчезне като феномен.

А пък текстът е в точно обратния смисъл...
17 Януари 2014 13:24
Българските интереси над всичко.
А това означава да си гледаме интереса, а той съвпада с нашите доказани приятели и съюзници от страната на Изгряващото слънце:

Към 1990 г. Япония бе втория най-голям кредитор на България, като обемът на българския дълг се равняваше на 1 милиард и 618 милиона щ. долара. В съответствие с решенията на Парижкия клуб, бяха подписани споразумения за разсрочване на държавно гарантираната част от българския дълг към Япония, които България изпълнява в срок.
След 1990 г. правителството на Япония продължава да отпуска финансова помощ на България за нейното икономическо и социално развитие под формата на ниско лихвени заеми в японски йени с дълъг гратисен период, безвъзмездна помощ, техническо сътрудничество и други форми на подпомагане. През 1993г. бе подписано споразумение за 100 млн. щ.д. заем (SAL) за преструктуриране на българската икономика. През 1998 г. и 2000 г. с Япония са подписани споразумения за заем от 100 млн. щ.д. за подпомагане на платежния баланс FESAL-1 и FESAL-2 в кофинансиране със Световната банка. Също така Япония стана един от основните източници за допълнително външно финансиране на платежния баланс на страната към подписаното през 1998 г. тригодишно споразумение с МВФ.
От 1990 г. Токио е най-големия индивидуален донор на безвъзмездна помощ за България и най-големия ни нетен кредитор.
Общата сума на отпуснатите от Япония нисколихвени заеми с дълъг гратисен период (облекчени йенови заеми) възлиза на 495.5 млн.щ.д. и 226.144 млн.евро (към ноември 2008 г.). С тези държавно гарантирани заеми се финансират важни инфраструктурни проекти, като проектът за разширяване на пристанище Бургас (120млн.щ.д.), проектът за удължаване на софийското метро (104 млн.щ.д.) който приключи успешно през 2009г.


17 Януари 2014 13:44
Българските интереси над всичко.
А това означава да си гледаме интереса, а той съвпада с нашите доказани приятели и съюзници от страната на Изгряващото слънце:

Както лъжеш толкова нахално, поне не бъди и толкова циничен !
Всички японски кредити и "помощи" са целеви, и ни задължават да купуваме и ползваме, единствено и само японски стоки и услуги, които получаваме на абсурдно високи анти-пазарни цени. Всъщност това е форма на анти-пазарна подкрепа на японския експорт и кредитно ограбване на страната ни !!!
А японските ни "приятели" извършиха едно гнусно екологично престъпление и застроиха с ветропарк, световния, европейски и национален еко-резерват Калиакра, и в момента България е подсъдима в Страстбург по две дела за това японско еко-престъпление и ние, българските данъкоплатци, ще плащаме и за подкупите чрез които японската "Митцобуши" е получила разрешение за това незаконно строителство, и за самото японско еко-престъпление...
Изобщо, както е казал евангелиста Матей "Боже пази ме от приятели, от враговете си сам ще се пазя"...
17 Януари 2014 13:53
Япония категорично е срещу войните, ... които (вече) не може да спечели. Тримата и велики опоненти - Русия, Китай и САЩ са ядрени сили. Това поставя точка на темата за войната.

Колкото до Ясукуни ... Да, натоварен е храмът с много символи, смисъл и значение. И ... противоречия - ин и ян, на китайците няма нужда да се обяснява. Неотделими са, едното поражда другото и всяко е във всяко. Китайската позиция се основава на разбирането за еднозначност. Но на такива места еднозначност, уви, няма.
17 Януари 2014 15:14
http://en.wikipedia.org/wiki/Hiroo_Onoda

Лудоста на япунцуту.....
17 Януари 2014 19:49
Достоен отговор на достоен човек, син на достоен народ !
Япония може и да е потискана и унижавана след войната , ограничавана и
самоограничаваща се , но в никакъв случай не е беззащитна !
А китайските атеисти няма нужда да им казват в кой храм на кой Бог да се
молят !
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД