При посещението си в храма Ясукуни министър-председателят Шиндзо Абе направи изявление, озаглавено "Обещание за вечен мир". В него той казва следното: "Днес аз посетих храма Ясукуни и изразих искрените си съболезнования, отдадох почит и се помолих за душите на всички онези, които са се борили за страната и са направили най-голямата саможертва. Аз също посетих Чинрейша, мемориал за молитва за душите на всички хора, независимо от националността им, които са загубили живота си по време на войната и които не са погребани в храма Ясукуни. Япония никога не трябва да води война отново. Това е моето убеждение, основано на тежки угризения за миналото. Душите на падналите във войната затвърдиха у мен желанието твърдо да отстоявам обета никога да не се води война отново".
Мисля, че това е проява на откровените чувства на премиера Шиндзо Абе.Това в никакъв случай не е отдаване на почит с цел преклонение пред военнопрестъпниците или възхвала на милитаризма.
В своето обръщение министър-председателят Шиндзо Абе заявява ясно: "Някои хора критикуват посещението в храма Ясукуни като отдаване на почит към военнопрестъпниците, но целта на моето посещение днес, в деня на първата годишнина от встъпването в длъжност на моята администрация, е да дам отчет за едногодишната ни дейност пред душите на загиналите във войната и да подновя нашия решителен обет пред тях за изграждане на ера без войни, която да не позволи на хората отново да страдат от опустошенията на войната".
В миналото Япония е причинила много болка и страдание на хората, най-вече от азиатските страни. Японското правителство приема смирено тези исторически факти, а чувствата на силно угризение и дълбоко извинение са запечатани завинаги в нашите сърца. Към тази позиция се придържа и правителството на министър-председателя Абе. По време на дискусията министър-председателят Шиндзо Абе заявява: "Изобщо не съм имал каквито и да било намерения да нараня чувствата на китайския и корейския народ. Моето желание е да се уважава същността на другия, да се защитава свободата и демокрацията и да се изгражда приятелство с Китай и Корея, както са правили всички министър-председатели, които са посещавали храма Ясукуни досега".
След Втората световна война Япония демонстрира силата на своята демокрация, зачитането на правата на човека, ангажимента си за мир, в т. ч. чрез своя основен принос към мироопазващите операции на ООН, а също и своето намерение за подпомагане на развиващите се страни. В своята международна дейност Япония винаги се е ръководела от ценностите, които са определени в Хартата на Обединените нации. Тези ценности са така дълбоко вкоренени в Япония, че поклонението в храма Ясукуни не може да ги преобърне по никакъв начин. Всичко се свежда точно до това, за което говори министър-председателят Шиндзо Абе: "В продължение на 68 години след края на войната Япония създаде свободна и демократична държава и последователно вървеше по пътя на мира. Няма никакво съмнение, че ние ще продължим да следваме този път".
Отношенията между Япония и Китай, за съжаление, не винаги са непременно в нормално състояние, но и двете страни трябва да си взаимодействат и да задълбочават взаимното разбирателство помежду си. Министър-председателят Абе заявява, че силно желае укрепване на приятелството с Китай въз основа на уважението и приветства прекия диалог с китайското ръководство. Япония и Китай са съседни държави. Ето защо, така както посочва посланикът на Китай в България г-н Уей Дзинхуа, и аз, и японският народ бихме искали и занапред да продължим да укрепваме и задълбочаваме приятелството и добросъседските отношения с Китай и китайския народ.