Правителството изпраща с усмивка ГЕРБ, които напуснаха залата с декларацията, че ни управляват "самодоволни диктатори". |
Това е поредният отчет на кабинета за изпълнението на краткосрочния план на правителството за първите 6 месеца. Както "Сега" писа, още на ниво план кабинетът се застрахова, включвайки и мерки, които всъщност са вменени като задължения на институциите.
Като критични дейности в отчета на кабинета се сочат както предвиденият анализ на техническите и икономически характеристики на проекта за АЕЦ "Белене", така и преговорите с "Росатом" по проекта. Основен проблем пред тези дейности според правителството е течащото арбитражно дело. Без да навлиза в детайли, отчетът сочи като проблемно и преструктурирането и оздравяването на държавните предприятия в тежко финансово състояние.
Редица от ключовите законопроекти, отчетени като готови в проекта, още не са представяни дори за най-широко обществено обсъждане. Сред тях са обещаният законопроект за управление на държавните предприятия и фирми с държавно участие, планираните промени в закона за насърчаване на инвестициите, шумно рекламираният пакет от антимонополни закони. Вчера премиерът Пламен Орешарски включи в списъка с очаквания и законопроект за личния фалит, който да въведе за пръв път в българското законодателство условия за отписване на дългове на частни лица при определени условия. В списъка на непредставените проекти са и промените в закона за нормативните актове, с които се очаква да се въведе задължителна оценка за въздействието на нормативните актове с ефект върху малките и средните фирми. Някои от отчетените като изпълнени мерки са направо нелепи - като например възстановяването на доверието на гражданите в работата на ДКЕВР.
Показателна за престараването на администрацията беше критиката, с която самият Орешарски коментира част от "свършеното". Орешарски посочи три конкретни сфери, в които правителството търпи критики - забавяне в работата на НАП и митниците в първите месеци на мандата, забавянето на част от обещаните реформи в Българската банка за развитие в подкрепа на износа и колебанията на институциите в началото на бежанската вълна от Сирия. Той изтъкна като успех предприетите мерки за намаляване на административните тежести, политиката по ускорено възстановяване на ДДС, намаляване от 272 на 35 млн. евро загуба от еврофондовете, гласуваните мерки в социалната политика.
ГРИЖИ
В социалната сфера правителството отчете като успех мерки, за които не е осигурен финансов ресурс, с никакъв или с доста съмнителен ефект. "Разширихме активните мерки на пазара на труда", отчете в парламента Пламен Орешарски. Но премълча, че заделените за тях 73 млн. лв. бюджет са с 30 млн. лв. по-малко, отколкото реално изхарчените през 2013 г. На практика парите ще стигнат за едва 13 000 души при около 30 000, за които е осигурена заетост със средства от бюджета през 2013 г. Определянето на линия на бедност от 241 лв. също стои сред изпълнените задачи на правителството, която обаче няма никакво значение за социалната политика, тъй като с нея не е обвързано никакво плащане.
Разширяването на хората с право на енергийно подпомагане чрез нормативни промени, които увеличиха минималния доход за достъп до помощта, също е отчетено като плюс в социалната политика на правителството. Чрез тази мярка обаче кръгът на хората на енергийно подпомагане на практика не се разширява. Само бедни, които бяха изгубили това право заради увеличението на вдовишките добавки, минималната пенсия и минималната заплата, отново си го възстановиха.