Гражданските протести против съсипването на парк "Странджа" не спират от 7 години. За желаещите да го застроят също няма спирачка. |
Планът за Царево е дело на печално известния архитект Калин Тихолов, прочул се с несебърската афера "Дюнигейт" и с неуспешен опит да стане министър на инвестиционното проектиране. Основна заслуга за лансирането на плана има бившият кмет на Царево Петко Арнаудов, който от няколко месеца е шеф на местното горско стопанство. Природозащитниците оспориха процедурата по приемане на плана и сезираха ЕК, която започна наказателни процедури срещу България. По времето на ГЕРБ Министерството на околната среда се отказа от оценката за въздействие, приета през 2008 г. без задължителното обществено обсъждане. През 2013 г. друг състав на ВАС отмени заповедта на Министерството на регионалното развитие за одобряване на общия план. С вчерашното решение на ВАС обаче проблемите започват отначало.
Проверка на "Сега" показа, че след съдебното заседание на 13 декември 2013 г. е постъпила молба от новото ръководство на Министерството на околната среда планът за застрояване на Странджа да влезе в сила. "Случайно или не, при започване на изграждането на скандалното селище "Златна перла" през 2006 г. в Странджа и при одобряването на ОУП на Царево през 2008 г., както и сега в управлението е един и същ зам.-министър на околната среда - Чавдар Георгиев (БСП)", посочват от коалицията "За да остане природа в България".
При новия развой на събитията се очертават поне 3 наказателни процедури срещу България, предупреди Свилен Овчаров от "Зелени адвокати", който води делата на Асоциацията на парковете в България. България директно нарушава евродирективите за стратегическа екологична оценка, за защита на птиците и за хабитатите. "Това управление явно смята, че няма да е на власт след 1 г., за да взема подобни решения. Всичко се прави заради няколко спекуланти, близки до ДПС, "Мултигруп" и Йордан Цонев", добави гневен зеленият адвокат. Овчаров обясни, че въпреки решението на ВАС регионалното министерство би могло да отмени устройствения план. Според него в противен случай България ще бъде натоварена с милиони евро глоби от ЕК, които ще се плащат от данъкоплатците. Адвокатът обаче не вярва в чудеса.
Еколозите от дълги години се борят да не се допуска незаконно строителство в Природен парк "Странджа", който е най-обширната защитена територия в България и най-големият широколистен горски комплекс на Европа. Еколозите твърдят, че ОУП на Царево предвижда застрояване на около 2/3 от крайбрежието в общината - въпреки че това е парк със специален статут и част от "Натура 2000".
От екологичното ведомство не успяха да дадат коментар за "Сега" до редакционното приключване на броя, а от регионалното министерство обещаха да кажат становището си в понеделник.
-----------------
"Краш 2000" катастрофира и в Страсбург
---------------
Междувременно от Страсбург дойде добра новина. Европейският съд за правата на човека отхвърли завчера като неприемлива жалбата на фирмата "Краш 2000" срещу България заради спряното строителство на незаконното ваканционно селище "Златна перла" в Природен парк "Странджа" край черноморското село Варвара.
"Краш 2000" купува с инвестиционни намерения 16 дка земеделска земя за 310 000 евро в защитената територия през 2005 г. Изливането на бетон край морския бряг продължава осем месеца през 2006 г. преди властите да реагират след протест на природозащитници. Оттогава фирмата води битки на всички инстанции, включително и във ВАС, за да докаже, че има право да строи, независимо че Странджа е природен парк. През 2007 г. подава жалба в Страсбург заедно със 70 (от общо 93) свои клиенти от небългарска националност (главно британци и ирландци), предплатили 30% от цената на проектираните ваканционни апартаменти край морето. Всички претендират, че е погазено правото им на собственост и настояват за обезщетение от държавата. Европейският съд постанови, че фирмата е била длъжна да знае съществуващата към момента на покупката на земята забрана за строителство, а не след това да се опитва да я преодолее. Вдигнатите на груб строеж сгради на "Златна перла" бяха съборени принудително през 2012 г.
След решението на ВАС от вчера обаче отпадат пречките за строежи на комплекси като "Златна перла". Според Овчаров следващият голям проект в Царево ще е голф курорт.