:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,714,327
Активни 550
Страници 25,257
За един ден 1,302,066
Истинската история

Загадъчната смърт на кханасюбиги Крум

От Крум до Самуил е най-голямото могъщество на България
През 2014 г. се изпълват 1200 г. от смъртта на великия господар Крум (802-13 април 814) и 1000 години от смъртта на цар Самуил (997-6 октомври 1014). Двамата забележителни български владетели ограждат период от малко повече от два века - времето на най-голямото и най-продължителното, почти без прекъсвания, могъщество на Средновековна България. Изображението на кханасюбиги Крум е от сцената с пиршеството му след победата над император Никифор през 811 г.; на л. 145 обр. в Търновския препис на Манасиевата летопис, ХIV в.; Библиотека на Ватикана. Изображението на цар Самуил е графична възстановка по черепа от гроб 3 в базиликата "Св. Ахил" на едноименния остров в Малкото Преспанско езеро; 1969 г.
Благодатна ще е тая година на чествания. Засега няма нищо сигурно от оповестеното за отбелязването на 1000-годишнината от смъртта на цар Самуил (997-1014), но предвиденото изграждане на паметник на владетеля в София и доставянето пак тук на костните му останки, без значение дали за кратко време или за постоянно, впечатляват. Вероятно сега е времето да се напомни, че София би утвърдила още значението си като българска столица, ако най-сетне в нея бъдат поставени на видно място паметници на средновековните български владетели. Подчертавам нарочно - на средновековните, защото местните талибани са в състояние напълно да съсипят всяко добро начинание, надявам се да е ясно това.

Горното написах със свито сърце и затворени очи. Като знаем как бяха възлагани и изпълнявани подобни поръчки в София през последния четвърт век, не искам дори да си представям на какви точно страховити постижения са способна тъдява. Като гледам как люде - все едни и същи, които успяват да се носят безпрепятствено от провал към провал, се бутат напред с тая идея, не ни остава друго освен да стискаме палци и да се молим горещо бъдещият паметник на цар Самуил да е приличен що-годе, да е на хубаво място и да е достоен за паметта на този велик български владетел.

В същото време бе забравена сякаш една друга годишнина - 12-вековното отстояние от смъртта на кханасюбиги Крум (802-814). Той не по-малко има право на достоен знак в днешната ни столица, през 809 г. Средец за първи път влиза в границите на България. Няма логика, по която Крум да няма свое възспоменателно място в днешното средище на българската държавност.

Веднага се сещам защо мнозина потропват вече нервно с крак, страх ги е да не заприличаме на европейската столица на кича Скопие с нейната бутафорна и наистина кичозна отвсякъде програма "Скопие 2014".

И мене ме страх, много. Пак ще кажа, заради тия, дежурните, които гледам все обсъждат едно-друго по тоя повод из средствата за масово осведомяване. Да се надяваме, че някой, снабден и с власт, и с наистина безпогрешен естететически и исторически вкус, и с достатъчно , ще се заеме с тая патриотична задача, без да забравя и споделеното тук - кханасюбиги Крум има точно толкова основания за величествен паметник в София, колкото и цар Самуил.



* * *



Когато се сетим за образа на великия господар Крум, изграждан във византийските извори, не е редно да забравяме, че там, повече от образа на кой да е друг средновековен български владетел, той е изграждан по слухове. Дори Неизвестният летописец (Scriptor incertus), съвременник на събитията, сам признава това - "на императора било известно по слух, че Крум се отправил на поход . . .". Особено подходящ пример за масово разпространяван във Византия слух е за обкования и превърнат в чаша череп на император Никифор след разгрома на неговата войска през 811 г. (Веселин Бешевлиев, 1926; Ангел Николов, 2009), за това сведение вече сигурно знаем, че е само слух и Крум никога от ничий череп не е пил.

След победата при Версиникия (22 юни 813 г.) кханасюбиги Крум подрежда отлично последващите си набези за да извлече възможно най-голяма полза от забележителната си победа. В средата на юли Крум вече се установява под стените на Цариград. След покушението срещу него при водените мирни преговори, българската войска опустошава за назидения цяла Източна Тракия, включително и Галиполския полуостров. Крум вече всъщност е взел решението да започне всеобхватна подготовка за превземането на Цариград през пролетта на 814 г. За да не скучае войската през топлата зима на 813-814 г. е организиран кратък поход до Аркадиопол (дн. Люлебургаз) на цялата събрана 30-хилядна българска войска, "цялата в желязо". След като едва се прибират в България, претоварени с ценности и добитък, а и с 50 хиляди пленници, българите завършват последните приготовления за грандиозния поход към Цариград, този път столицата на света със сигурност щяла да падне (вж. Извори).

В тая съдбоносна пролет, на петия ден след Великден, сиреч на 13 април 814 г., Крум издъхва при неясни за нас обстоятелства. Ще трябва тук да признаем, че нито едно от известните ни сведения за тая смърт не ни удовлетворява, всички те изглеждат несигурни. Смъртта на българския владетел е обрасла до неузнаваемост в слухове, според византийските писмените свидетелства, а домашните извори са късни и за това пообъркани. Обичайно добре осведомени за делата в България, византийските тайни служби изглежда са напълно изолирани от събитията в българския владетелски двор по Крумово време, нещо повече даже, българските съгледвачи успяват изглежда да проведат достатъчно широка дезинформационна програма в самия византийски императорски двор (вж. Свързани текстове). Крум печели не само военните сражения, но и битките на тихия фронт. За византийските императори, както и за съвременните летописци, оставали единствено несигурните сведения, получавани от "избягали от България [византийски] пленници", пак според Неизвестния летописец.

Късния "Станиславов пролог" (от 1330 г.), превод на "Менологий на император Василий II" (1000 г.) обърква смъртта на Крум със смъртта на съвременния му военачалник Диценг. Не Крум, а Диценг първо ослепява, а после е ритуално удушен от своите поради своята негодност вече. Знаем всичко това понеже разполагаме с наистина съвременно свидетелство за събитието, а не от два века след това.

Един синаксарен разказ пък, включен в "Синаксар на Цариградската църква" от Х в., ни съобщава само, че "Крум зле завършил живота си".

Смъртта на великия господар Крум на 13 април 814 г. ще си остане загадка за нас поне докато не бъде открит нов исторически извор, който да ни съдейства в разгадаването й. Предположението, което често може да се срещне в съвременните ни исторически съчинения, за убийство на българския владетел при организиран от Византия заговор, ще трябва да признаем за несъстоятелно. Както е видно от византийските извори и император Лъв V, а и летописците също, не разполагали дори с достоверен източник на сведения за събитията в България, а какво остава за някакви възможности за организиране на покушение, което да предотврати готвения грандиозен български поход срещу Цариград.

Ще трябва да признаем, че изглежда напълно възможно, Крум да е жертва на дворцов заговор, начело с често споменаваните в изворите трима български военачалници - Диценг, Дукум и Цок, все пак известно време точно за тях изворите най-често говорят. Възможно е също Крумовата кончина да е съвсем естествена, ние не знаем на колко години е той през 814 г., не знам със сигурност дори кога поема властта, някъде между края на 796 г. и 802 г. Така че ще трябва да приемем или дворцов заговор на Диценг, Дукум и Цок, или естествена смърт, трети вариант, струва ми се, засега няма.





Извори



"Прочее . . . на императора [Лъв V Арменец (813-820)] било известно по слух, че [великият господар] Крум [(802-814)] се е отправил на поход [предвиждал да се отправи през пролетта на 814 г.], като събрал голяма войска от аварите и от околните Славинии. Освен това той бил приготвил частите и съоръженията на различни обсадни машини, големи машини триболи и тетраболи, костенурки и високи стълби, топки, лостове и копачи, овни и подставки за изхвърляне на стрели, огнехвъргачки и каменомети, скорпиони за изстрелване на стрели, прашки - изобщо всякакви съоръжения [за използване] срещу зъберите на [крепостните] стени, за да превземе града [Цариград] откъм западната му страна, откъм Влахернската стена [тая част от крепосната стена на Цариград била напълно обновена и подобрена през Х-ХI в. заради изграждането на Влахернския дворец; оттук през 1453 г. османските турци най-напред проникнали в града]. Той искал да закара всички тези съоръжения там, където бяха хвърлени стрелите срещу него [по време на покушението срещу кханасюбиги Крум през есента на 813 г.]. Той бил приготвил в оборите си 10 хиляди вола за да пренесе всички споменати съоръжения, като ги натовари на обковани с желязо коли, на брой 5 хиляди, които поръчал да направят. Като чул това, Лъв изпратил съгледвачи и щом узнал истината, събрал голяма войска и майстори и започнал да строи друга стена вън от градските стени, като изкопал широк ров . . .

Преди да започне пролетта [на 814 г.], както казват някои избягали от България пленници, на великия [светлия] четвъртък на Великден [т. е. 13 април, понеже Великден през 814 г. се паднал на 9 април (неделя)] първият българин, прочутият Крум, който имал намерение да превземе столицата [Цариград], завършил живота си, заклан от невидима ръка, като през устата, ноздрите и ушите му бликали потоци от кръв. Така в злини завършил той живота си. Прочее Лъв, възгордян като че ли сам той, а не бог е сразил неприятеля, изпратил послания до всички градове и страни, в които известявал: "Намерих българите близо до града [Цариград] и благодарение на моята предвидливост, храброст и съобразителност ги прогоних всички като пронизах със стрела първенеца им. И по такъв начин умря нашият враг", казал той."

Из безименната летопис на Scriptor incertus, след 820 г.

Превод на Геновева Цанкова-Петкова





Свързани текстове:

http://www.segabg.com/article.php?id=495536

http://www.segabg.com/article.php?sid=2011071400040001301

http://www.segabg.com/article.php?sid=2011072100040001301

http://www.segabg.com/article.php?sid=2013040400040001301
93
27093
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
93
 Видими 
22 Януари 2014 20:17
"превърнат в чаша череп" - Това бил обичай, засвидетелстван при аварите. Вероятно византийския хронист е предположил, че така са постъпили с черепа на екзекутирания император Никифор?
22 Януари 2014 20:20
В тая съдбоносна пролет, на петия ден след Великден, сиреч на 13 април 814 г., Крум издъхва при неясни за нас обстоятелства.


Убил го е икономът.
22 Януари 2014 20:35
.
22 Януари 2014 20:43
Някой може ли да сподели нещо повече по повод въоръжението на българската войска по това време и какво да се разбира под израза "30-хилядна българска войска, "цялата в желязо"". Означава ли това, че обичайно не е "цялата в желязо" и ако да, какъв вид оръжие се е ползвало тогава? Предварително благодаря!


Ми то е общо-взето ясно.
Имали са железни дрехи - панталони от желязо, риза от желязо, вратовръзки и сака от същия материал. Долното облекло е било от т.нар. chain mail. Много добро за времето си защитно облекло, поне до момента, в който византийците не започват да използват гигантски магнити, откраднати от арабите.
Въоръжение - шурикени и дрянови бокени.
22 Януари 2014 21:03
wreckage
22 Януари 2014 20:43



Сега остава да споменете дали са имали Нощна стража, в нея един върколак и едно джудже поне, както и че конницата всъщност не е била конница, а драконница, пък светът еееех, Светът е плосък, на гърба на 4 слона, които са стъпили на корубата великата А'туин.
22 Януари 2014 21:12
Aaliyah
22 Яну 2014 21:03


22 Януари 2014 21:17
.
22 Януари 2014 21:23
.
22 Януари 2014 21:27
Ах, сакън!
Скопие - 2.


Сметам, че ще е супер да имаме в центъра една алея фланкирана от гигантски въртящи се глави на владетели.
22 Януари 2014 21:40
[red]за това сведение вече сигурно знаем, че е само слух и Крум никога от ничий череп не е пил[/re
Откъде си сигурен,бе Петрински?
Както и да е.
Котка
22 Януари 2014 21:42
кханасюбиги Крум

Ай хаирлия да е, само таквази трактовка на титлата не бяхме чували. На канасюбиги навикнахме някак, но кх...кх...кханасюбиги си е направо новост извън средите на форумбойнаславаточканет.

София би утвърдила още значението си като българска столица, ако най-сетне в нея бъдат поставени на видно място паметници на средновековните български владетели

Я да направим една мобилна колекция паметници на средновековните ни владетели, че ако/като решим пак да местим столицата, да не харчим бадева пари за нови.

през 809 г. Средец за първи път влиза в границите на България

Влиза, влиза ... колко да влиза. Че е влизано в нея - влизано е. Че е била поизтребена - ако вярваме на изворите - била е, но нейното влизане не се е осъществило.

кханасюбиги Крум има точно толкова основания за величествен паметник в София, колкото и цар Самуил

Мисля, че и перничани трябва да се понапънат и да вдигнат паметник на цар Петър - основания сходни, пък и сливналии могат да се присетят за княз Борис и топлото му отношение към техния град (хич да не е, писал си е с някого оттам).

Крум никога от ничий череп не е пил

Е, хайде СЕГА ... Пак слухове ...

За да не скучае войската през топлата зима на 813-814 г. е организиран кратък поход до Аркадиопол

Амчи как, Крум си е известен ентертейнър и аниматор. Според нЕкои други светли умове в същата топла зима - пак за да занимава войската, наредил да се изкопае рова и насипе вала на Еркесията от Мандренското езеро до Марица (какво е за скучаещи и бъркащи в носа си войскари едни 130 километра канавчица да спретнат ...). Отделно, че и поУпОстошавали малце няколко десетки хиляди квадратни километра, които не смогнали изцяло да УкОпират, изобщо - купон да става. Млади били, горещили се ...

30-хилядна българска войска, "цялата в желязо"

Принципно пак византийско преувеличение, но някак ни гъделичка, та го приемаме за чиста монета. Обикновената войска не е била "бронирана", а е имала доспехи само от (евентуално) няколко ката кожи и плат. По честота на използване следват ризници от застъпващи се една друга правоъгълни костени пластинки, а след това метални плетени или от пластини ризници. Най-често един на петдесет е бил наистина добре брониран.

този път столицата на света със сигурност щяла да падне

А, как, двеста процента е било сигурно, той Константинопол направо се е бил евакуирал, ама пусто ханът починал ...

от два века след това

Станиславовият пролог е има-няма пет века по-късен. 1330 минус 814 = ?

Така че ще трябва да приемем или дворцов заговор на Диценг, Дукум и Цок, или естествена смърт, трети вариант, струва ми се, засега няма.

Fight fire with fire, демек претрепи слуха с нов слух ... Майко мила, ако вземе, че стане нещо, та вестник СЕГА остане като единствен писмен извор за бъдните поколения, каква истинска история има да четат ...
22 Януари 2014 21:42
.
22 Януари 2014 21:44
Откъде си сигурен,бе Петрински?

(снимка: натиснете тук)

--------------
И никой няма да минава по тази алея, щото ще го е срам.


Аз ще минавам редовно и ще се возя на главите, Вие както искате.
22 Януари 2014 21:45
Велик държавник е бил Крум, прав е авторът да го поставя до Самуил. Над него е дори според скромното ми мнение.
Умрял е от варици на хранопровода, довели до масивен кръвоизлив с повръщане на голямо количество кръв през устата. Много е обичал винцето, тъпа измислица на гърчолята е, че изкоренил лозята. Цирозата не прощава...
22 Януари 2014 21:48
"Накрая българите винаги се избиват сами. Съществено е да не им се попречи в точния момент. Търпение." - анонимен византийски стратег
22 Януари 2014 21:48
.
22 Януари 2014 21:49
Умрял е от варици на хранопровода, довели до масивен кръвоизлив

Ко речи?
22 Януари 2014 21:56
Рекидж, а чашата вътре е от прековани ризници, нали така?
Предводителю, ами ако наистина остане само тази хроника? Пази, Боже, пази, Боже!
22 Януари 2014 22:24
.
22 Януари 2014 22:31
Абее... Котка
22 Януари 2014 23:09
Предводителят е коментирал основните слабости на матр'яла. За жалост въпросният матр'ял е вариация пет или шест други, писани от същия автор в тази газета, в които същите тези слабости се повтарят с тревожна настойчивост.
Но може би Петрински е прав - българската историческа народо-митология сигурно има необходимост от паметник на Крум Страшни в София.
23 Януари 2014 00:20
продължавам да не разбирам защо материалите на петрински не са на последната страница в рубриката "реконтра".
23 Януари 2014 00:52
Да се надяваме, че някой, снабден и с власт, и с наистина безпогрешен естететически и исторически вкус, и с достатъчно , ще се заеме с тая патриотична задача, без да забравя и споделеното тук - кханасюбиги Крум има точно толкова основания за величествен паметник в София, колкото и цар Самуил.

Остава ни само да се надяваме. Хората с безпогрешен естетически и исторически вкус рядко биват допускани до властта в Бг.
23 Януари 2014 06:31
кханасюбиги КрумАй хаирлия да е, само таквази трактовка на титлата не бяхме чували. На канасюбиги навикнахме някак, но кх...кх...кханасюбиги си е направо новост извън средите на форумбойнаславаточканет


Ми канасюбиги требва да е нещо като Големата кана на новобългарски, неблагозвучно е да го титулуваме така. И да му отива, пак не му отива...
23 Януари 2014 06:38
Имало ли е наемници от другаде (освен кумани)?


Еее, това вече не е от Петрински. И от Божидар Димитров не е. Само Йоло Денев може да е казал, че през 9-ти век сме имали обща граница с куманите... Или Стефан Цанев...
23 Януари 2014 07:07
Котка -
-----------------
Сайтът на Генек
23 Януари 2014 08:16
Веднага се сещам защо мнозина потропват вече нервно с крак, страх ги е да не заприличаме на европейската столица на кича Скопие с нейната бутафорна и наистина кичозна отвсякъде програма "Скопие 2014".
Ето едно добро решение на този въпрос в Будаяеща. Натисни тук Там са всички крале на Унгария от създаването и. Май едно дбро място може да бъде пред НДК. На площад "9 септемвреи" (сега не знам как се нарича) май е тесничко за всички наши ханове и царе.
23 Януари 2014 08:22
защо трябва да изчезнат всички исторически източници, та газетата да е единствения? проследете линковете към източници в края да четвъртъчните дописки и какво ще видите? всички са към по стари материали на същия дописник. той гУсин петрински винаги си е бил самодостатъчен.
а относно поводите за чествания - мерси. след честването на 100 години от Балканската война се омерзих и от инициативния комитет, председателя му и всичко, което успяха да сътворят в мероприятията по честването с цел унижение на целокупния български народ. единственото нещо, което беше полезно за мен, е че научих за един позабравен български генерал - Делов.
основното събитие, заслужаващо честване тази година е 100 години от началото на Първата световна война. не ми се мисли с каква помия ще ни залее догодина, когато ще се навъвшат 100 години от включването на България във войната. олеле, а за 2016 - когато са 100 години от битката за Добруджа? като знам какви дописки във възхавала на казачеството валяха в газетата, като основно събитие за момента /като на същата дата са например Съединението, превземането на Тутракан или победата при Добрич/, а българската конница ги е гонила нещастните казаци като зайци из Добруджанските полета. тежко ни и горко. по-добре да пропуснем честванията за каквото и да е. при такива хроникьори...
23 Януари 2014 08:43
"за да не скучае"...
понеже ми е ясно, че петрински си е самодостатъчен, няма да му препоръчам да се обърне към колегите си военни историци.
защото от тях щеше да научи, че едно от сновните неща, което са вършели българските военачалници когато са разполагали с време за това /изглежда са учили от един "учебник"/, е предварителна подготовка на театъра на военните действия /най-нагледния пример е цар калоян - битката при Одрин/. та, когато тръгваш с обоз от 5000 коли, най-полезно ще е предварително да разчистиш гарнизоните в пограничните крепости, които биха били в състояние да попречат за бързото придвижване на този обоз до крайната цел - Константинопол. "да не скучаят" .
много богат ще да е бил българският владелел, щом е имал средства да си събере войската и да я пусне в бой чак на южната граница /при условие, че сборният и пункт е край Плиска/ "за да се забавлява"
23 Януари 2014 08:48
основното събитие, заслужаващо честване тази година е 100 години от началото на Първата световна война. не ми се мисли с каква помия ще ни залее догодина, когато ще се навъвшат 100 години от включването на България във войната. олеле, а за 2016 - когато са 100 години от битката за Добруджа? като знам какви дописки във възхавала на казачеството валяха в газетата, като основно събитие за момента /като на същата дата са например Съединението, превземането на Тутракан или победата при Добрич/, а българската конница ги е гонила нещастните казаци като зайци из Добруджанските полета. тежко ни и горко. по-добре да пропуснем честванията за каквото и да е. при такива хроникьори...
Е и, защо спря дотук, ааааа. Големи геройства и накрая, пак сме хванали късата клечка. Западните покрайнини на Сърбия, Македония на Сърбия и т.н. Че цели села са ги разделяле наполовина. Ще честваме най-големия позор на нашите политици. Единствено Коминтерна е бил против тази война, а у нас и земеделците на Стамболийски. И затова след войната са им видяли сметката.
23 Януари 2014 09:26
Петрински, ти барем 4-то отделение не изкАрали ве? Кой ти кАза, че "К" се чете "КХ"?
Нещастник.
23 Януари 2014 09:31
Ами след като вместо старобългарската титла Княз, продължават да ни се пробутват разни глупости е ясно как ще изглежда и паметника на Крум.
Сигурно ще мяза на някой турано-татарин, щото българите са такива според разни руски, германски, чешки и най-паче скопски историчари.
Иначе има едни много интересни съвпадения:
Военните операции и похода до Цариград копират тези на друг велик български владетел - Атила. Както и мистериозната кончина на двамата.
Правенето на чаши от череп по нашите земи е описано още от Херодот и е потвърдено от Флор в "Тракийската война".
Сарматските конници с железни ризници, спрели инвазията на римските легиони на север от Сарматско море, досуш приличат на българския конник изобразен от съкровището в Надь Сен Миклош:

http://www.google.bg/images?hl=bg&q=%D1%81%D0%B0%D1%80%D0%BC%D0%B0%D1%82%D1%81%D0%BA%D0%B0%D1%82%D0%B0+%D0%BA%D0%BE%D0%BD%D0%BD%D0%B8%D1%86%D0%B0&gbv=1&sa=X&oi=image_result_group&ei=XsDgUonhE4niywPTz4LABA&ved=0CDEQsAQ
23 Януари 2014 10:57
Военните операции и похода до Цариград копират тези на друг велик български владетел - Атила



българския конник изобразен от съкровището в Надь Сен Миклош

Според едни български, според други хазарски, според трети аварски, според четвърти маджарски, според пети някакво диване, обитавало степта на север от Персия ... Каза ли ти някой, пък и смее ли човек да пита ...

най-полезно ще е предварително да разчистиш гарнизоните в пограничните крепости

Никакви гарнизони от никакви крепости не са разчиствали (ако изобщо е имало някакви гарнизони в крепостите). Тактика на Византия от времето на Стратегикона на Маврикий е да жертва цивилното (селско) население и да остави укрепените градове да се самоспасяват (което те често са правели много успешно), но да пази войската непокътната, докато яйце съвсем не дойде до дупе. Аваринът Баян вършее из селата на Тракия през 585 г., не успява да превземе ни един град, а редовната армия през това време кюта на топло в Стара планина и гледа случващото се безучастно.
Та и нашите "опустошения" на Тракия в средновековието се изчерпват основно с бъркане под полите на тамошните булки. И то най-вече по Диагоналния път, встрани рядко не се кривва. Впрочем такива са и "опустошенията" на Калоян (той барем една Димотика е срутил), и на Анри (Балдуиновият брат) и на много знайни и незнайни други херои.
Впрочем, когато изворите говорят за "стените на Константинопол", пред които нападатели често дрънкат с оръжия, става дума най-вече за Дългата стена на Анастасий, която е на има-няма 60 (шестдесет) километра от града. Рядко сме ги преминавали (а и не само ние). Но нашите историци често си затварят очите пред този факт. Все едно да кажем, че някой, който е достигнал Траянови врата, е пред портите на София.
23 Януари 2014 11:22
Крум умря от смъртта си. Ама на нас това не ни е проблемът. Проблемът при нас е ... приемствеността. Че когато си отиде някой велик, рядко след него веднага застъпва равен нему. Така и нашите национални задачи все се рамкират от тленността и краткостта на человеческото съществувание на тази земя. Колко пъти сме имали шанса след велик велик или по-велик? Когато е било - Златен век. Иначе ... Ще излезе, че истински велик е този, който се е погрижил за идващото след него. В това може да е шансът ни, а понякога и ... трагедията ни. Историята можеше и да бъде друга, ако не Баязид бе син на Мурада, нали?
23 Януари 2014 11:31
Забавно четиво!Каквото и да пише г-н Петрински,всички знаем,че накрая истината излиза на бял свят.Убиецът е Доктора разбира се!
23 Януари 2014 11:36
Надписът върху съд №21 не е на хазарски, аварски или маджарски език: :
“Чашата, за която Жупан Буила повели, като направят, да изпишат, и от която да пие наздраве Жупан Бутаул”
23 Януари 2014 11:42
Надписът е с гръцки букви на неясен език и с неясно съдържание, с имена и титли, които по онова време могат да са български, аварски, хазарски, сиукски, марсиански и т. н.
Освен това - дори да сме обзети от люто патриотични чувства и настояваме, че този надпис е български и никакъв друг, и че сме го разчели правилно, а не неправилно, това няма никакво, ама никакво отношение към произхода, датировката и принадлежността на цялото съкровище. По простата причина, че в такива съкровища има предмети от къде ли не и от какво ли не време. Съставните им части са правени от едни (най-често най-различни), крадени от други, подарявани на трети, плячкосвани от четвърти и заравяни от пети, и всичко това в период от има-няма сто-двеста и повече години.
В съкровището от Малая Перешчепина (известно като съкровище на хан Кубрат) има съдове, принадлежали на епископ на Томи (Констанца), живял век и половина преди Кубрат и около два века преди заравянето на съкровището (защото в него, на всичкото отгоре, има и неща, които са по-късни от смъртта на Кубрат).
23 Януари 2014 11:44
Aaliyah22 Януари 2014 21:03

wreckage
22 Януари 2014 20:43



Сега остава да споменете дали са имали Нощна стража, в нея един върколак и едно джудже поне, както и че конницата всъщност не е била конница, а драконница, пък светът еееех, Светът е плосък, на гърба на 4 слона, които са стъпили на корубата великата А'туин.


Драконница, ама draco nobilis или draco vulgaris? Да питаме лейди Сибил Рамкин и кап. Ваймс и същата тази Нощна стража? В която има джудже, ама 2 метра И трол, и гном, и гОлем в по-кусни времена... Пък водата преливала от Ръба... А на Кори Селести боговете си играят със съдбата на хора и герои, нали
23 Януари 2014 11:50
Ах, сакън!
Скопие - 2.

При умен подход може да стане Будапеща-2.
И първо да се дефинира кои владетели са исторически значими. Защото май и Боко влезе в учебниците по история.
23 Януари 2014 11:52
Предводител на команчите22 Януари 2014 21:42
23 Януари 2014 12:11
Загадъчната смърт на кханасюбиги Крум


Мммм даа,
И какво му е загадъчното?
Че някъде не е записано , че я, втората му жена, жена на някой съседен велможа, го убила , за да го наследи нейния син вместо първородния , я някой военен съюзник му била малка плячката.
Нищо ново под слънцето от тогава , та до днес, тук, пък и навсякъде по света.
А пък това , , кхан, кханасюбиги, изкълчихме си езика и все не можем да го кажем .
А пък историята ще е най вярна ако пренебрегнем хазари , авари, кутригури, оногури, ...
и кажем Съюзника на племена Атила , създал държава разсипал Римската империя , съюзника на племена Аспарух създал България , чието име още не е затрито.

.
23 Януари 2014 13:12
Да споменем за протокола, че Хан Крум е съсед с Император Карл І-ви, като Будапеща е граничен пункт наполовина франкски /Буда/ наполовина Бг /Пеща/.
Друг съвременник и понякога съюзник на Хана е Багдадският Халиф Харун ал Рашид, прототип на 1001 нощи. Блг за вним.
23 Януари 2014 15:54
И като завземе Цариград - какво?‌ Втори Рим. 1000 години разруха, зарити канализации и водопроводи, мизерии. И така до 1500 година, докато не се преселят там избягалите от Цараград да подшушнат на папата, че има едно нещо хигиена му викали, и да почистят засипаните от 1000 години канализация и водопровод.
23 Януари 2014 16:26
Ето едно добро решение на този въпрос в Будаяеща. Натисни тук Там са всички крале на Унгария от създаването и. Май едно дбро място може да бъде пред НДК. На площад "9 септемвреи" (сега не знам как се нарича) май е тесничко за всички наши ханове и царе.

Марксе, след 1868 г. и получаването на полунезависимост на Унгария в рамките на дуалистичната вече Дунавска монархия, патриотарските страсти там са били сходни с тези в съвременно Скопие. И по кич си мязат. Ич не ми ги фали.

Предводителю, Дългите стени на Константинопол не са на 60 км. от края на вдадения между Босфора и Златния рог нос, ами на по-малко от 6 км. Барем половината форумци са ги видели с очите си и могат да смятат. Иначе за другите закачки съм съгласен.

Горан Благоев и останалите му колеги събипат всеки понеделник добри, компетентни и сериозни събеседници, при които леко просташкото чувство за хумор ала Божо и Петрински липсва. Приятно е да се слуша. Ама то щото са само доценти все още, не мастити професори.
23 Януари 2014 17:08
Предводителю, Дългите стени на Константинопол не са на 60 км. от края на вдадения между Босфора и Златния рог нос, ами на по-малко от 6 км. Барем половината форумци са ги видели с очите си и могат да смятат. Иначе за другите закачки съм съгласен.

Това, за което говориш ти, са същинските крепостни стени на Константинопол, т. нар. Теодосиеви стени.
Аз говоря за Дългата Анастасиева стена (Макра Тихи).
Сравни Анастасиеви стени и Теодосиеви стени
23 Януари 2014 18:07
Марксе,
ми то едни геройства на 9-ти септември, че и след това, а то - късата клечка?
за това говоря, винаги подобно събитие може да бъде поставено в определен контекст: в случая с Балканската война се акцентира върху унижението на паметта на един български генерал, вместо например - колко българи мюсюлмани са загинали под трибагреника в името на чистата и свята република. т.е., да се търси какво кара една общност, в случая българската, да мобилизара до краен предел усилията си за изпълнение на една обща цел. ако щеш погрешна, ако щеш със средствата на силата. една национална цел? родена от излъчения от народа елит и приета от същия този народ? и в резултат на дългогодишни усиля на цялото общество за осигуряване на необходимите ресурси, материални и човешки, да се стигне до тези войни. които са врърховното усилие на Българския народ за постигане на тази национална цел - обедиднение на България. та ако на българските войници коминтерна им е бил под шапките, когато са атакували на нож позициите на Чаталджа, можеш да търсиш и този контекст. ама надали. та кой контекст търсим?
ПП та все пак оная война на север сме я спечелили. има документ за това.
23 Януари 2014 18:26
предводителю, на благородниците? или на сиуксите?
1. точно при онази операция Крум превзема Одрин /Аркадиопол по онова време/, като разрушава болшинството крепости по пътя от Одрин до Констатнтинопол, като подготовка на похода си срещу столицата на ромеите. за управител на Одрин оставя брат си.
2. струва ми се, че една азбука е гръцка, защото Гърция /все пак държава с това име съществува от около 200 години/ се е освободила 50 години преди нас. и важно е как се четат надписите, написани на каквато и да е азбука. щото "cesar", написано на латински се превежда като "цезар". но за нашите историчари си е "кесар"?!
3. след разпада на Аварския хаганат селища, населени с авари се срещат до 14 век в Панония. а аварски кавалирийски подразделения са воювали в армиите на българските владетели до 12 век. и в никои други армии.
23 Януари 2014 18:28
Одрин /Аркадиопол по онова време/

Тцъ.
Try again.

струва ми се, че една азбука е гръцка, защото Гърция /все пак държава с това име съществува от около 200 години/ се е освободила 50 години преди нас.

WTF?

щото "cesar", написано на латински се превежда като "цезар". но за нашите историчари си е "кесар"

Cesar, написано на латински, не се превежда, а се чете като "цезар" (нали не мислиш, че Schalter се превежда като шалтер), но от даден момент насетне, а по-рано (пак на латински) се чете като "кесар", и затова е предавано на гръцки като καισαρ (кесар). Питай Маркус Тулиус Кикеро, ако не вярваш.
23 Януари 2014 18:31
а следиш, добре - достатъчно ли е Адрианопол? давай нататък.
23 Януари 2014 18:34
предводителю, на благородниците? или на сиуксите?


Пише ясно - на команчите. ФИО - Воробьянинов Ипполит Матвеевич. Занятие - приближен до Императорската Особа. Светско име - Конрад Карлович Михельсон, сорока восьми лет, беспартийный, холост, член союза с тысяча девятьсот двадцать первого года.

Сега доизясни ли ви се?
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД