:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,717,148
Активни 797
Страници 2,051
За един ден 1,302,066

Малките фирми няма да изготвят график за отпуски

Третият пакет с мерки за намаляване на административната тежест предвижда съкращаване на сроковете за строителство
СНИМКА: БГНЕС
Вицепремиерът Даниела Бобева припомни вчера друга важна мярка от първия пакет - за намаляване с 20% на таксите, събирани от Агенцията по вписванията.
Малките фирми да не изготвят годишен график за отпуски на служителите си. Това е една от 27-те мерки за намаляване на административната тежест, публикувани вчера за обсъждане. С този трети пакет от мерки кабинетът обявява намаляването на тежестта за бизнеса за приключено и занапред ще се съсредоточи върху регулаторните режими на общините, съобщи вчера вицепремиерът Даниела Бобева.

Идеята за отпадането на графика е на БТПП и предвижда микропредприятията - с персонал под 10 души и с годишен оборот по-малко от 3.9 млн. лв. - да са освободени от задължението да съставят график с платения отпуск на работниците си. От облекчението ще се възползват 343 000 фирми с до 9 работници, което е 92% от предприятията в реалния сектор. Изчислено е, че това ще спести на малките фирми и над 6 млн. лв. - при среден разход от 20 лв. за изготвяне на графика, който включва "възлагане на служител да изготви графика, събиране на предложенията, обобщаване и принтиране на графика и др." Това е единствената мярка в пакета с оценка за финансовия й ефект и обхват.

По-голямата част от предложенията се отнасят за скъсяване на срокове и облекчаване на процедурите за започване на строителство. Част от тях засягат един от най-често преправяните закони - за устройството на територията. Министърът на инвестиционното проектиране Иван Данов е предложил в ЗУТ по-ясно да се запише, че собствениците, които искат да узаконят незаконни, но търпими строежи дължат само такси. "Поради неправилно тълкуване на закона в някои общини се е наложила практиката да се изискват и глоби", обясняват проблема от МИП. Мярката е интересна, тъй като срокът, в който собствениците можеха да узаконят имотите си, изтече миналата година. В момента такава възможност в закона няма.

Работодателите са предложили да се въведе по-стриктно и в специалните закони принципът на "мълчаливото съгласие". С тази мярка ще се намали срокът за започване на дейност или за извършване на сделки. Предвижда се още срокът за издаване на разрешение за изработване на устройствен план да се намали наполовина - от 30 дни на 14 дни. В момента разрешението за общ и за подробен устройствен план се дава от три места - общинския съвет по предложение на кмета, регионалния или инвестиционния министър в зависимост от общината и вида на обекта.

Данов предлага и по-леки условия за издаване и обявяване на виза. Възложителят няма да е длъжен да обявява искането си за виза и да чака 14 дни да влезе в сила, ако само той се явява заинтересовано лице. Ако има и други заинтересовани лица и инвеститорът осигури подписите им за съгласие, също няма да чака 14 дни, както е сега при всички случаи. Друга мярка е да отпадне изискването общински чиновници от строителния контрол да присъстват при откриването на строителна площадка за строежите от 4-а до 6-а категория. "Поради тяхната заетост (на чиновниците) откриването на площадката често необосновано се забавя, а на практика е излишно, защото е дублиране функции с геодезиста и строителя", мотивира се Данов. Така ще се скъси срокът за започване на строителството, а общинската администрация ще се избави от несвойствени дейности, смята още той.

Друга идея предвижда при промяната на предназначението на помещения да отпадне разрешителният режим - ако например търговец иска да си преустрои магазина за промишлени стоки в магазин за хранителни стоки. Областните управители на Пловдив и Раковски са предложили да отпадне изискването за удостоверение от ГРАО, с което се доказва наследство върху имот.

ПОД СЪМНЕНИЕ

Сред мерките има и спорни. Данов подхваща чувствителен за еколозите въпрос с искането си някои инвестиционни намерения да не подлежат на задължително становище от екоминистерството дали да се прави оценка за въздействието им върху околната среда - например ограда, градински елементи, пристройка към еднофамилна жилищна сграда, промяна на предназначението на обект в сграда и т.н. "Непознаването на европейските директиви от хората в кабинета е красноречиво. Дали за едно нещо трябва да има оценка или не, преценяват компетентните органи. Тази еднофамилна къща може да е върху единственото гнездо на рядък вид. Ако България е тръгнала да излиза от ЕС, нека го приеме", коментира пред "Сега" екологът Тома Белев.
18
8075
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
18
 Видими 
22 Януари 2014 20:16
Хайде да върнем направо годината на 2009та. Всичко връщат тия идиоти. Само реставрация им е в главата. Те друго и не могат.
22 Януари 2014 20:22
кои точно са идиотите, мик? от българската търговско-промишлена палата ли?

пак ли неподготвен?
22 Януари 2014 20:33
Малеййййййй....Големи сметки,голямо чудо "Изчислено е, че това ще спести на малките фирми и над 6 млн. лв. - при среден разход от 20 лв. за изготвяне на графика, който включва "възлагане на служител да изготви графика, събиране на предложенията, обобщаване и принтиране на графика и др." Това е единствената мярка в пакета с оценка за финансовия й ефект и обхват
22 Януари 2014 21:56
От какъв зор ще давам 20 лв. на някой за работа, която сама ще свърша за половин час, че и по - малко. Говорим за 9 служители
22 Януари 2014 22:06
От какъв зор ще давам 20 лв. на някой за работа, която сама ще свърша за половин час, че и по - малко. Говорим за 9 служители


Не, 20-те лева не са за изготвяне на графика, ами за последващите му целогодишни изменения, за което даже са малко
Намирам за напълно излишно и неадекватно въвеждането му като задължение (да не забравяме - със съответната санкция), което показва свръхадминистриране на елементарни дейности по вътрешната организация на трудовия процес от страна на държавата.
От друга страна, и без друго такива графици се изготвят действително реалистично и с необходимата отговорност, а не набързо и как да е, заради санкцията и срока, защото работодателят няма да чака някой да му организира дейността така, че да не остане без хора в един и същ момент (или конкретни специалисти) - това му е и основната функция - да организира трудовия процес и стопанската си дейност. Удобно е за служителите, защото така могат да се планират и резервации, и куп други дейности (най-важните от които - ремонтите . )
Следователно, нещо, което и без друго се прави от години, ама наистина много години, да го въвеждаш като задължение със санкция - показва само едно - бюджет.
Същото е и с други норми от КТ, но е дълга и широка.
22 Януари 2014 22:11
И какво му е сложното на графика?
23 Януари 2014 06:04
deneb
22 Яну 2014 22:06
Колко промени мислиш, че има в график за отпуски на 9 човека ?
23 Януари 2014 07:03
deneb, точно това имах предвид- задължителното изготвяне на този график за малките фирми, санкциите, ако не е изготвен и сега голееееемите икономии които ще отчете държавата....Отчитане само на дейности
23 Януари 2014 07:31
deneb
22 Яну 2014 22:06
Колко промени мислиш, че има в график за отпуски на 9 човека ?

Никъде не визирам брой на служителите, коментирам общо текста на закона, който в момента се отнася до всички работодатели, без изключение.
И въпросът съвсем не е в сложността на изготвяне на графика. Мисля, че това е очевидно.
Разграничението пък ще породи други въпроси, включително ще бъдат ли задължени работодателите и в какъв срок да изготвят график, ако в течение на годината броят на служителите се увеличи над прага. И защо пък като критерий е ползван и оборотът, казва ли ти някой?
В действителност задължението е обвързано и с реда за ползване на отпуска, който ще трябва да е различен за двете групи, с всички последици. За едната категория буквално трябва да възстановят стария режим, а за другата да се прилага сегашния. Много умно, няма що.
Всъщност, правилно ли разбирам, че 92 % от предприятията в реалния сектор били с персонал под 9 души? Т.е. законът в сегашния му вид ще се прилага за 8 % от тях, както и за структурите на администрацията.
23 Януари 2014 09:43
deneb,
Пропускаш един важен момент при графиците. С тях сега е обвързано правото на работника да задължи работодателя си да му предостави ползване на платен годишен отпуск.
Проблемът със сегашната нормативна уредба на графиците е, че бяха вкарани набързо и под натиск, за да се задоволи амбицията на Деанкофф да се изчистят натрупани отпуски. И, както се случва почти винаги в такива случаи, МТСП просто направи недообмислени неща, за да си измие ръцете.
Друг въпрос е, че в Бг има нужда от изцяло нов Кодекс на труда, че сегашния нито е пригоден за днешните икономически условия, а с всичките му кръпки през годините - съвсем за нищо не става.
23 Януари 2014 09:44
Пропускаш един важен момент при графиците. С тях сега е обвързано правото на работника да задължи работодателя си да му предостави ползване на платен годишен отпуск.

Тъкмо за него съм писала, как пък разбра, че го пропускам или ти пропускаш, като четеш?
Или не разбираш какво значи "ред за ползване на отпуск"?
23 Януари 2014 10:08
deneb,
Е, като отпадне графикът с него отпада и възможността да задължиш работодателя да ползваш отпуск. Поне в сегашния вид двете са обвързани.
23 Януари 2014 11:21
deneb,
Е, като отпадне графикът с него отпада и възможността да задължиш работодателя да ползваш отпуск. Поне в сегашния вид двете са обвързани.

Ти какво? Мислиш, че това е първата разпоредба, която задължава работодателя да ти разреши ползването на отпуск?
Погледни стария режим, практически такъв или сходно формулиран ще трябва да се прилага за тези, чиито работодатели няма да са длъжни да правят график. Старият режим беше значително по-добър, защото сега на практика приложението на чл.173 е обвързано от наличието на график. Ако все пак работодателят, макар и длъжен, не го е изготвил, как ще приложиш чл.173, в частност ал.9 и последиците му?
Практически упражняването едно субективно право е поставено в зависимост от изпълнението/неизпълнението на предхождащо задължение на работодателя, което е правен абсурд.
П.П. Ти не четеш ли, преди да пишеш? Тъкмо това съм обсъждала в предишния пост - налага се да се въведат два режима.
23 Януари 2014 11:34
Две неща:
Първо - Графиците за производствените фирми обикновенно са фалшиви, освен за тези, които имат сигурен и предвидим и постоянен пазар на продукцията си. Няма как да се предвиди например ще обяви ли държавата обществена поръчка за нещо, после фирмата ще кандидатства ли, после ще я спечели ли, после в какви срокове ще бъде подписан договор и какви ще бъдат сроковете за изпълнение, също какъв персонал ще е нужен. Та при толкова неизвестни - направете точен график...
За Държавните и общинските администрации графиците стават.
23 Януари 2014 12:14
deneb,
Мога да прогнозирам, какво ще се случи - машинално ще риемат предложението и в КГ само ще допълнят, че фирмите с до 9 работещи не се правят графици, а когато сума народ пропищи, че не му дават отпуска и не може да задължи работодателя - ще преправят па КТ.
Лично за мен старият режим си беше най-добър. В един по-нов вид може да включи разпоредба, че неползваният отпуск се ползва от работника с двуседмично предизвестие до работодателя в двете години давностен срок.
23 Януари 2014 12:16
Мога да прогнозирам, какво ще се случи - машинално ще риемат предложението и в КГ само ще допълнят, че фирмите с до 9 работещи не се правят графици, а когато сума народ пропищи, че не му дават отпуска и не може да задължи работодателя - ще преправят па КТ.

Е, затова мърморя, де, пък и какво точно ще се изготви, е рано да се каже, все пак сме на вестникарска информация, а не на самия проект.
23 Януари 2014 13:05
Този график е пълна глупост. Правя го формално, а всеки си взема отпуск, като се съобразява с желянието си и работата, която има да върши. А иначе виси на стената!
23 Януари 2014 14:47
Хъм, че графика е глупост, няма две мнения!
Чудя се, що не приемат направо едно решение, с него да отменят всички закони, приети при герб???
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД