:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 438,770,686
Активни 278
Страници 18,309
За един ден 1,302,066

Спорни законови промени може да вдигнат лихвите по кредитите

Причина хората да се въздържат да теглят заеми е несигурната икономическа среда, смятат анализатори
Румен Гечев
Промените в Закона за потребителския кредит, внесени в края на миналата седмица в парламента от депутати от БСП и ДПС, вероятно ще доведат до увеличение на лихвите по заемите, ако бъдат приети в този си вид, предупреждават банкери и експерти. Проектът, в чиято разработка водещи са Румен Гечев и Йордан Цонев, по принцип трябва да защити правата на потребителите на банкови услуги. Резултатът обаче може да бъде отрицателен.

Според Калоян Стайков от Института за пазарна икономика промените неминуемо ще се отразят в посока на поскъпване на лихвите по заемите. Това е така, защото банките имат само два източника на приходи - такси и лихви. Когато те не могат вече да разчитат на таксите, е нормално да компенсират с оскъпяване на лихвите. Според експерта това е напълно нормална реакция и затова е лицемерно гражданите и държавата да се сърдят, когато банките едностранно променят условията по кредита.

В законопроекта е предвидено да не се плаща наказателна лихва, ако ипотечен кредит бъде изплатен предсрочно, но след първата година. В рамките на първите 12 месеца банката ще получи обезщетение, но в рамките на до 1% от заема. Сега наказателната лихва е различна, но достига и до 5%. Освен това банките няма да имат право да събират такси за одобрение, усвояване и управление на кредитите. Те няма да могат да събират и комисиони за едно и също действие повече от веднъж. На банките ще се забрани и да променят условията по кредита едностранно, без съгласие на клиента.

Финансовите консултанти от "Моите пари" също смятат, че лихвите по заемите със сигурност ще се повишат, но е рано да се прогнозира с колко точно. Според тях основната цел на измененията в Закона за потребителския кредит теоретично е да се стимулират гражданите, но начинът е сбъркан. През 2013 г. темпът на новоотпуснатите заеми бе отрицателен, но причината за това е, че хората се чувстват несигурни и се страхуват да взимат кредити, посочиха от финансовия портал. Затова управляващите по-скоро би трябвало да работят за подобряване на бизнес климата в страната, който да повиши заетостта и доходите и респективно - финансовата сигурност на гражданите. Само с опит да бъдат облекчени условията кредитополучателите няма да се увеличат, заявиха още от "Моите пари".

Според председателя на Асоциацията на банките в България и изпълнителен директор на Банка ДСК Виолина Маринова банките могат да поемат всякакви промени в законодателството и това не ги притеснява особено. По нейните думи, когато са налице подобни промени, обикновено прякото отражение е върху гражданите. Ако предложените изменения станат реалност, потребителите ще трябва да плащат по-високи лихви по кредитите си. Управляващите са се опитали да облекчат клиентите, но най-вероятно поправките няма да са в полза на гражданите, допълни Виолина Маринова.



ОПАСНОСТИ



В законопроекта са предвидени две възможности за ипотечните кредити, ако клиентът не може да плаща. При първата банката може да продаде заложения имот и заемът ще се счита за погасен. При втората клиентът ще продължи да плаща, докато покрие сумата от разликата между кредита и продажната цена на имота. Очевидно е, че в първия случай или лихвата ще е по-висока, или сумата, която отпуска банката, ще е далеч по-малка - не повече от 50 - 60% от оценката на имота, предупреждават експерти. Спорен е и ефектът от предлагания начин за формиране на пазарен лихвен процент - като се използват независими от кредитора индекси като ЛИБОР, ЮРИБОР, СОФИБОР или комбинация от тях плюс фиксирана надбавка, която не може да се увеличава или намалява. Според анализатори в момента индексите са на исторически ниски стойности, но при евентуален растеж на европейската икономика те ще тръгнат нагоре и автоматично ще оскъпят кредитите у нас.
 Йордан Цонев
6
2520
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
6
 Видими 
02 Февруари 2014 19:54
Уважаеми дами и господа,
бих искал да Ви информирам за допусната грешка. В края на материала г-жа Виолина Маринова е преставена като председател на Асоциацията на банките в България.
Бих искал да Ви информирам, че г-жа Мариноваа отдавна не е председател на тази асоциация. Актуалния председател
от поне година и повече е г-н Хампарцумян.
02 Февруари 2014 22:42
Актуалния председател
от поне година и повече е г-н Хампарцумян.


Благодаря за уточнението!

И на него д@ м% е&@ %$#@& !
03 Февруари 2014 07:15
ЛИБОР, ЮРИБОР, СОФИБОР


Че то тези индекси нямат нищо общо с цената на привлечените средства в банките.. Защо БНБ не направи един нормален индекс, който да включва средномесечната лихва по всички привлечени средства в банките - даже и депозитите на гражданите?

В момента банките са принудени да поддържат свои индекси, защото нито един от другите ЛИБОР, ЮРИБОР и СОФИБОР не им върши работа.
03 Февруари 2014 10:57
Смешници През 2009, след като ми обясниха мило, че съм бил икономически некомпетентен и съответно, сам съм си виновен, че съм теглил кредит , СЕГА ми казват пък, че съм се страхувал, а те безстрашните ще приемат смело и спокойно всякакви промени в закона.
03 Февруари 2014 15:07
Това мирише отдалеч на платена публикация! Можело и да се вдигнат лихвите, ест. че може, ама щяло да стане страшно за потребителите, че сега не е ли? Лихвите в Бг са в пъти по високи от европейските, а за таксите няма смисъл да говорим - за повечето от тях никой никъде по света не е чувал. И аз не одобрявам административната намеса в бизнеса, но банките явно са си направили картел и необозпокоявани си смъкват безброй кожи от гърба на народонаселението. Явно ножът е опрял кокала, за да тръгнат Гечев и Цонев(точно те!) да прокарват такъв проект.
03 Февруари 2014 19:20
Според експертът ... това е така, защото банките имат само два източника на приходи - такси и лихви
Я пак! Живи да ги оплачеш горките банки...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД