Румънската икономика се развива 5 пъти по-бързо от българската. Това показват публикуваните вчера данни на Евростат за последната четвърт на 2013 г. България е постигнала 1% ръст на брутния си вътрешен продукт спрямо същото тримесечие на 2012 г., докато Румъния има завидните 5.1%. Този резултат прави северната ни съседка лидер в целия Европейски съюз. И данните на тримесечна база потвърждават картината. У нас производството на стоки и услуги в периода октомври-декември се е увеличило с 0.4% спрямо предното тримесечие, а в Румъния - с 1.7 на сто, което я прави шампион и в тази "дисциплина".
Данните на евростатистиката показват, че България се представя посредствено и засега няма шанс да навакса изоставането си от напредналите икономики, докато Румъния уверено топи дистанцията. Резултатите ни за октомври-декември са точно като средните за ЕС като цяло - 1% ръст на годишна база и 0.4% ръст на тримесечна. Темпото на Румъния е значително над средното за Евросъюза. Следващите най-успешни икономики в ЕС впрочем също са от Източна Европа - Латвия, Литва, Унгария, Полша. И "моторът" на ЕС Германия отчита впечатляващ за голяма и развита държава ръст на БВП - 1.4%. Британската икономика показва още по-добра форма с 2.8% увеличение през последното тримесечие. На дъното са Гърция и Кипър, за които кризата продължава. Техните икономики са се свили съответно с 2.6 и 5.3% за година.
Също вчера стана ясно, че отливът на капитали от България продължава. БНБ обяви, че за цялата 2013 г. преките инвестиции в страната са едва 1.229 млрд. евро (3% от БВП), при резултат над 1.480 млрд. евро (3.7% от БВП) за 2012 г. Само за декември резултатът е минус 135 млн. евро.
ЦЕНОПАД
Дефлацията у нас продължава и животът ни през януари 2014 се оказва с над 2% по-евтин спрямо същия месец на 2013 г. Това показват данните на НСИ. На годишна база потребителските цени са по-ниски точно с 2.2% по-ниски, а спрямо декември с 0.2% по-надолу. Храните и безалкохолните са по-скъпи с 0.9%, алкохолът и цигарите - с 0.2%, но обувките са поевтинели с 3.2 на сто. С 1.9% са намалели разходите ни за здравеопазване, докато образованието и културата остават на равнището си от декември 2013 г. С 1.2% по-евтино са ни излезли и харчовете по дома - наем, ремонт и поддръжка, както и сметките за вода, газ и електроенергия
|
|