:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 438,770,686
Активни 183
Страници 18,309
За един ден 1,302,066
Челен опит

Европа бори сивата икономика с касови бележки на късмета

Данъчните в Португалия, Словакия и Малта насърчават гражданите да си взимат бележките с лотария с големи награди, сред които дори автомобил
Снимка: ЕПА/БГНЕС
Търговците са длъжни да издават касови бонове, но много от тях не го правят, за да спестят данъци, което е в ущърб на икономиките.
Изобретателността на данъчните власти в страните - членки на ЕС, е доста голяма, когато става въпрос за борба със сивата икономика и укриването на данъци, най-вече на ДДС, от търговците. Последният хит в битката с недобросъвестните данъкоплатци е организирането на лотарии, в които касовите бележки са превърнати в билети.

Кабинетът в Португалия наскоро реши да приложи тази все повече набираща популярност мярка в Европа срещу укриването на данъци. Властите се надяват томболата, която е с доста привлекателни награди, да накара



хората да си искат касовите бонове



в магазините и така да се намали укриването на данъци от страна на търговците. В борбата с кризата Лисабон бе принуден да вдигне ДДС от 17% на 23% и според данъчните фирмите масово укриват таксата. Правителството на министър-председателя Педро Пасош Коелю е на мнение, че в хазната ще влязат допълнително между 600 и 800 млн. евро годишно заради лотарията, придобила популярност в местните медии като "Касова бележка на късмета". Целта на лотарията е "да се възнаградят изрядните данъкоплатци в хода на кампанията срещу сивата икономика, предотвратяването на укриването на данъци и нелоялната конкуренция по начин, с който да се постигне справедлива данъчна система", се казва в официалното съобщение на Лисабон. Смята се, че сивата икономика е 25% от брутния вътрешен продукт на Португалия.

Първата лотария с касови бонове в Португалия ще се проведе през април и в нея могат да участват всички граждани с касовите бележки или фактури, издадени им от магазините, от доставчици на различните видове услуги, мобилни оператори и др. Колкото повече бележки има един португалец, толкова по-голям е шансът за печалба - няма ограничения за броя на боновете, с които може да се участва в лотарията. В томболата не могат да участват фирми, а служителите в магазини, компании за комунални услуги и др. не могат да играят с бележки, издадени от фирмата, в която работят. Върху касовата бележка трябва да е изписан личният данъчен номер на собственика й, за да може да бъде лесно открит в случай, че спечели някоя от наградите, които според медиите в страната няма да бъдат облагани с данъци. А те са доста привлекателни -



големи суми пари и луксозни леки автомобили,



като цената на една кола според португалските медии надхвърля 90 000 евро. И веднага възниква въпросът откъде данъчните ще се вземат парите, необходими за закупуване на колите? Властта в Лисабон оптимистично смята, че тези разходи ще бъдат покрити от увеличаването на постъпленията от данъци в резултат на томболата с касовите бележки на късмета. В процес на разработка е и уебсайт, който ще даде възможност на гражданите да проверяват дали сметките, които са платили, се отчитат надлежно от търговците. Хората също така могат да се информират за седмичните тиражи на лотарията с касовите бележки чрез имейл или SMS.

Идеята, разбира се, има не само привърженици, но и опоненти, които са на мнение, че лотарията дава лош пример, като популяризира вноса на произведени в чужбина автомобили в държава, опитваща се да се възстанови от икономическата криза, както и че Лисабон не насърчава използването на градския транспорт.

Миналото лято и Словакия обяви, че превръща касовите бележки в лотарийни билети,



за да сложи край на измамите с ДДС



"Искаме да насърчим хората да си искат касовите бележки за покупките, за да спрем данъчните измами", заяви тогава министърът на финансите Петер Кажимир. Повечето словаци не си искат касовите бележки и изобщо не осъзнават колко пари губи държавата заради сивата икономика. Всяка година словашкото правителство губи стотици милиони евро приходи от ДДС заради сивата икономика.

Словаците регистрират серийните номера от касовите си бележки онлайн в лотарията и два пъти в месеца се теглят по 10 печеливши касови бележки. Най-голямата награда и в словашката томбола е лека кола, като данъчните раздават по една месечно във всеки от осемте района на страната. Останалите награди са парични, като най-високата е 10 000 евро, а всяка от останалите девет се намалява с 1000 евро. Проектът струва на словашките власти над 180 000 евро.

Братислава стартира лотарията в края на август м.г. Оттогава са регистрирани около 30 млн. касови бележки, или с пет и половина пъти повече от населението на страната, което наброява 5.4 млн. души. Бдителните граждани не спират да подават и сигнали на данъчните за неизрядни търговци, които отказват да им предоставят касовите бележки, или пък боновете са фалшиви, което се разбира след регистрация в лотарията.



Властите са доволни от постигнатото досега



Основната цел на този вид томбола е "да променят нагласите на хората", обяснява Марко Фабри, който е икономист, работещ в университета в Болоня, цитиран от германското сп. "Шпигел". От години той изучава дали държавите успяват да стимулират плащането на данъци чрез инициативи като лотариите.

Малта е първата европейска държава, която започва да организира подобна томбола. Месечно се изтеглят по 10 касови бележки, като печалбата се равнява на сумата от бона, умножена по десет. Най-малката печалба е 233 евро и тя се дава на хора, чийто регистрирани касови бележки са на стойност под 50 евроцента.

Игрите на късмета с касови бележки са доста по-популярни и познати в Източна Азия. Тайван, например, организира лотария с касови бонове от 1951 г. При доста по-различни условия от сегашното положение в Европа данъчните приходи в хазната на Тайван скачат със 76% само в първата година от провеждането на томболата.

Не навсякъде обаче превръщането на касовите бележки в лотарийни билети дава очакваните резултати за увеличаване на приходите в държавната хазна. Пример в това отношение е Грузия, която през 2012 г. направи подобна томбола, но 7 месеца след началото й бе принудена да я спре, тъй като нямаше очаквания ефект за скок на приходите в държавната хазна.
Снимка: ЕПА/БГНЕС
С лотариите с примамливи награди властите се опитват да насърчават гражданите да взимат касовите си бележки от магазините.

Превръщането на касовите бележки в лотарийни билети е последен хит в борбата с укриването на данъци в Европа.

 Превръщането на касовите бележки в лотарийни билети е последен хит в борбата с укриването на данъци в Европа.


5
2453
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
5
 Видими 
17 Февруари 2014 23:29
за пръв път е въведено в Армения.....има и "българска следа"-за консултант на местните данъчни е извикан Венци(не му знам фамилията) собственик на "Карат сервиз"-единия от големите производители на касови апарати у нас.Всъщност касовата бележка е фиша за тамошната лотария......има и "дребна" подробност-производител(печатар) на лентите е фирмата на сина на мин. на финансите.....Бе работело....Ако си имаха и султан....
18 Февруари 2014 01:19
Ба си, мислех че само българите понеже сме ганювци/андрешковци/ гледаме да прекараме държавата и да укрием данъци. А, то кво? И "белите" хора в "културните" европейски държави въртели същите номерца.
18 Февруари 2014 07:39
Привърженик съм на тази идея от години и няколко пъти съм се опитввала да я прокарвам при ежегодните актуализации на данъчните закони. Това ще е по-евтин метод за контрол от свързаните с данъчните касови апарати. Все едно, че говоря на стената. Ами не искат НАП такова нещо и толкоз. Защо е друг въпрос.
Последно миналата година им показах по два касови бона от ресторанти в Хисаря и до Преображенския манастир - СЛУЖЕБЕН и ФИСКАЛЕН, издадени от ДВА касови апарата! Разбира се, ФИСКАЛНИТЕ ми издадоха след като си ги поисках настоятелно. Е, реакцията на шефовете беше, че не може до всеки касов апарат да стои инспектор. А томбола с касовите бележки?! Само ми се подсмихнаха накриво в отговор...
Убедена съм, че някои хора в НАП просто имат изгода от сегашната ситуация. Иначе щяха да ни проглушат ушите, разяснявайки, че като не вземаме касова бележка, подаряваме по 20 процента от стойността на покупката си на търговеца, ама не би.
18 Февруари 2014 08:50
...Целта на лотарията е "да се възнаградят изрядните данъкоплатци в хода на кампанията срещу сивата икономика..." А на нас потребителите ?
И неволно в съзнанието ми изплува вица за учителката вдигнала Иванчо да каже изречение с думата ананас.
18 Февруари 2014 10:16
Либерасткият модел за държава е държава без активи, държава, на която всичко й е забранено, освен да крепи статуквото на живот и смърт. Първо се измислят някакви еврорегулации, отнемащи на държавата всички възможни източници на пари, после държавата се сочи строго в пръст, че не била намалила разходите си (едновременно с това в медиите тече пропаганда, че държавата е лош стопанин и не заслужава привилегиата да има пари). Е, най-накрая на държавата й остават само такива щуротии - томболи, лотарии, стратегически инвеститори.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД