:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,710,755
Активни 674
Страници 21,685
За един ден 1,302,066

В Брюксел България мина с редовния си номер да се сниши

На принципа на пробата и грешката вече 25 години, откакто сме в семейството на демократичните държави, трудно намираме верния път в международната си политика
Светослав Терзиев
Няма ли как тези Европейски съвети да вземат решенията си на подпис? Вместо да ни канят на обща маса в Брюксел и да мънкаме какво мислим по този или онзи въпрос, при положение че не смеем да мислим, защо не ни спускат решенията си, пък ние само да ги подписваме?

Ако нашите партньори в ЕС са се чудили каква е позицията на България за кризата в Украйна, трябва да ги успокоим: и българите се чудеха. Ето една обща отправна точка, която вероятно даде основание на премиера Пламен Орешарски да заяви в последния момент вчера преди срещата в Брюксел: "Важно е Европейският съвет да постигне единна позиция относно Украйна". А каква да бъде тя според българското виждане ни съобщи предния ден информационната служба на Министерския съвет: "България ще се придържа към общоевропейската позиция, която ще се формира на Европейския съвет в Брюксел утре".

По принцип се предполага, че като пълноправен член на ЕС България участва във формирането на неговите единни позиции, а не просто ги изпълнява, но това е само предположение. Фактите черно на бяло показват, че държавата предпочита друг да взема решения вместо нея. Вероятно така е по-безопасно, защото не е в състояние да носи последиците от собствените решения.



Ако все пак извадим лупата, ще видим,



че България вече се бе определила по някои от спорните въпроси за Украйна още преди Европейския съвет. Първо, тя призна новите власти в Киев, които според Москва са нелегитимни. Второ, обяви се срещу отделянето на Кримския полуостров от Украйна въпреки проруските тенденции там. Трето, показа, че не смее да настоява за санкции срещу Русия, защото енергийните й резерви както обикновено са много тънки. Всичко това разбрахме от посещението на 4 март в Киев на външния министър Кристиан Вигенин, от заседанието същия ден на Съвета по сигурността към МС и от срещата на премиера Орешарски с президента Росен Плевнелиев на другия ден. Със самия факт, че отиде да разговаря с новите управляващи, министър Вигенин даде да се разбере, че България ги признава за легитимна власт. "Какво да бъде правителството в Украйна освен легитимно, след като е избрано от легитимен парламент", сопна се Орешарски на журналисти, които наивно подпитваха дали министърът съгласува с него политическите си срещи. След като се видя с президента Плевнелиев, премиерът направо се разбъбри, като произнесе по-дълго изречение: "Подкрепяме суверенитета, териториалната цялост и независимостта на Украйна и очакваме новото правителство заедно с международната общност да създаде необходимите условия за деескалация на напрежението и трайна стабилизация на страната, за провеждане на свободни и демократични избори".

Дипломати забелязаха, че когато говори за кризата в Украйна, България предпочита да отправя послания до нейните власти и да пести думите по адрес на Москва, като ги опакова в общи формулировки за суверенитет, териториална цялост и независимост. Само на 1 март тя изрази в изявление на Вигенин "силна загриженост във връзка с решението на Съвета на Федерацията на Русия да разреши използването на руски въоръжени сили на територията на Украйна, в Автономна република Крим". Тогава обаче външният министър се готвеше за Съвета на ЕС по външна политика на 3 март и думите му трябваше да стигнат преди всичко до ушите на неговите 27 партньори в ЕС. По същия начин постъпи и премиерът Орешарски, който ден преди Европейския съвет каза: "Неколкократно заявяваме, че подкрепяме териториалната цялост на Украйна и че не приемаме каквато и да е инвазия на нейна територия". С голяма нерешителност България избра да каже



само първите букви от азбуката на международното право,



които няма как да не фигурират в общата европейска позиция. Тя обаче можеше да направи нещо повече, за да заслужи поне минимално уважение сред останалите държави в ЕС. Очевидно ръководителите им нямаха единодушие, преди да се съберат в Брюксел и нямаше да изглежда странно, ако България също се придържаше към някаква национална позиция, разминаваща се с нечии виждания.

Очертаха се поне три групи. Най-остри критици на Москва, които настояваха за строги санкции, бяха балтийските републики от бившия СССР плюс Швеция, които са податливи на русофобия по исторически причини. Недалеч от тях по същите причини бе Полша, но като една от големите държави в ЕС, носеща съответно и по-голяма отговорност, тя предупреди да не се бърза с наказанията. Противотежест на тази група държави бяха Германия, Италия и ротационната председателка на ЕС Гърция, които ясно показаха, че санкциите не трябва да са основна тема на Европейския съвет. Те предпочетоха да се акцентира на помощта за новата власт в Украйна, която впрочем бе обявена авансово от Европейската комисия. По средата останаха държави, които бяха склонни да подкрепят "прицелени" санкции, т.е. такива, които да засегнат отделни лица, но не и цяла Русия.



Къде трябваше да бъде България?



Там, където й диктуват интересите. На Съвета по сигурността към МС бяха формулирани "седем мерки във връзка с кризата в Украйна". Всички произтичаха от страховете й, че може да пострада - особено от спирането на доставките на природен газ и нефт. Защо Германия, Италия и други държави не бяха толкова настоятелни да се наложат санкции на Русия? Защото така щяха да наложат санкции и на себе си. Над 80% от руския природен газ за Европа минава през Украйна и спирането му би навредило икономически колкото на Русия, толкова и на тях. А на България още повече, защото нейната зависимост е над 90%. В този смисъл тя трябваше да изтъкне на първо, а не на шесто място сред седемте мерки решението си за "провеждане на балансирана външна политика на нашата страна по отношение на конфликта в Украйна". Нямаше да е срамно да заяви ясно и категорично същото и на партньорите си в ЕС.

Както се видя на Съвета на ЕС на външните министри, нейният глас може да се чуе и дори да залегне в общата позиция, когато е добре аргументиран. Тъкмо по нейно предложение в заключенията му влезе формулировка за гарантиране пълната защита на малцинствата в съответствие с поетите от Украйна международни ангажименти. Достатъчно бе да обясни защо се тревожи за съдбата на 250 000 етнически българи, които станаха жертва още на първото решение на новата власт в Киев, която отмени правото им да ползват своя език като национално малцинство, но след това под европейски натиск Украйна реши да се поправи.

На принципа на пробата и грешката вече 25 години, откакто е член на семейството на демократичните държави, България трудно намира верния път в международната си политика. Пречи й



дълбоко вкорененият условен рефлекс първо да угодничи



на една или друга доминираща сила, а сетне да преценява каква полза има за националните си интереси. Трябва обаче да сме доволни, че все пак има напредък. Който не вярва, нека си представи как би се държал някой външен министър от предишни правителства при сходна ситуация. Надежда Михайлова от правителството на Иван Костов предлагаше любезно услугите си на израелци и палестинци, за да разреши конфликта им. За целта поиска да съобщят само на нея докъде биха стигнали в отстъпките си при евентуални преговори и тя би им казала как да се помирят. Инициативата й влезе в дипломатическия фолклор. Що се отнася до българите в Украйна, можем да си спомним с каква загриженост тя се отнесе към българките в Либия.

Ако външен министър в момента бе Соломон Паси (правителството на Симеон Сакскобургготски), сигурно щеше да настоява за незабавно приемане на Украйна в НАТО и за включване на България в Коалиция на желаещите за въвеждане на ред на Кримския полуостров, както стана в Ирак. При тройната коалиция в правителството на Сергей Станишев външен министър бе по-благоразумният Ивайло Калфин. Той обаче пропусна да предупреди тогавашния президент Георги Първанов (или никой не го послуша) да не прави опити на международната среща в София по газовите въпроси през 2009 г. да сложи на една маса злополучния президент на Грузия Михаил Саакашвили и тогавашния руски премиер Владимир Путин, след като само 8 месеца преди това двете държави бяха във война. Тогава Путин обърна гръб на Първанов. Следващият външен министър Николай Младенов от правителството на Бойко Борисов сигурно щеше да свика среща в София за обединяване на различните крила на Майдана, както обедини сирийската опозиция.

Кристиан Вигенин пожела да разговаря идната сряда с депутати в Комисията по външна политика в Народното събрание, след като му бяха отправени критики, че води неизвестна за тях външна политика по отношение на Украйна. Вместо да го мъчат с неудобни въпроси, депутатите могат да признаят поне един очевиден факт - самите те не успяха да излъчат полезни ориентири за външната политика на държавата в този деликатен момент. Защото са продукт на едно и също политическо тесто, което, колкото и да го печеш, все клисаво излиза.

Снимка: Европейски съвет
Преди Европейския съвет премиерът Пламен Орешарски размени думи с новия украински премиер Арсений Яценюк и опита да си спомни с каква позиция е дошъл да представи България.
31
6205
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
31
 Видими 
06 Март 2014 20:02
Статия- манджа с грозде. Авторът си има някаква теза и предварителна нагласа с която е тръгнал да пише текста, въпреки, че в средата на дописката се самоопровергава, продължава да си я къта старателно.

И кво да направи България г-н Терзиев? Да тропне по масата? Да се направи на ястреб или на тотален миротворец? Кой го бръсне какво мисли България въобще?

Освен това, Вигенин и Орешарски достатъчно ясно заявиха, че признават новите власти в Украйна, щото били легитимни. Утре в София, като ги подгонят с коктейли молотов, сигурно първи ще признаят тези дето ги гонят... аптали.
06 Март 2014 20:14
Кой го бръсне какво мисли България въобще?
Предполага се-българските граждани.Иначе за какво ни е Българска Държава,ако няма българска позиция и не защитава български интереси?
06 Март 2014 20:36
Нито правителството (и излъчилите го партии и коалиции), нито президентът, нито опозицията, защитават българските национални интереси. Сбирщина от лакеи и кирияк-стефчовци.
06 Март 2014 20:50
това е най-дипломатичната четка на Вигенин, която мога да си представя. Присъединявам се.
06 Март 2014 21:05
Терзиев този път се е представил зле. Изсмукани от пръстите тези, и то противоречащи си.
Фактите черно на бяло показват, че държавата предпочита друг да взема решения вместо нея. Вероятно така е по-безопасно, защото не е в състояние да носи последиците от собствените решения.

Така. Обаче:
По същия начин постъпи и премиерът Орешарски, който ден преди Европейския съвет каза: "Неколкократно заявяваме, че подкрепяме териториалната цялост на Украйна и че не приемаме каквато и да е инвазия на нейна територия".

И още:
Както се видя на Съвета на ЕС на външните министри, нейният глас може да се чуе и дори да залегне в общата позиция, когато е добре аргументиран. Тъкмо по нейно предложение в заключенията му влезе формулировка за гарантиране пълната защита на малцинствата в съответствие с поетите от Украйна международни ангажименти. Достатъчно бе да обясни защо се тревожи за съдбата на 250 000 етнически българи, които станаха жертва още на първото решение на новата власт в Киев, която отмени правото им да ползват своя език като национално малцинство, но след това под европейски натиск Украйна реши да се поправи.

Тоест, политиците са си свършили работата и са защитили, доколкото е възможно, националните интереси. Което е само по себе си учудващо, но факт! Истината е, че България изрази добре балансирана европейска позиция по украинската криза. Което е направо изненадващо за това правителство. Не съм очаквал, че някога ще похваля Вигенин и Орешарски, но е факт, че и двамата си бяха на мястото, и в Киев, и в Брюксел. Направо не мога да повярвам!
06 Март 2014 21:07
Ей само заради горната снимка между Лешников и Яйценюк- цената на руския газ няма да падне, докато и и двамата са на къса американска сиджимка.
А руските пазари - отворени за всеки друг, но не и за българи и грузинци.
06 Март 2014 21:20
Абе трябва да се внимава, че ако се загледат в произхода и на нашите първи хора - ще почнат едни изненади. Като в Украйна и Русия.
06 Март 2014 21:39
това е най-дипломатичната четка на Вигенин, която мога да си представя. Присъединявам се.

И аз.
06 Март 2014 22:26
Пречи й дълбоко вкорененият условен рефлекс първо да угодничи на една или друга доминираща сила

Този условен рефлекс да угодничи на силните е присъщ за персонала на външно. Там така си оцеляват, така се уреждат, така уреждат протежетата си, децата си, любовниците си. Влизат в този калъп на мислене и никога вече не излизат от него. Дори когато творят онова , което наричат външна политика. Много е удобно за ЕК. В останалите министерства положението е подобно, но не са толкова сладки като външно и там облите камъни сред чиновниците са само около 90-95%. Чудя се изобщо имаме ли нужда от външно министерство...
06 Март 2014 23:54
Пречи й дълбоко вкорененият условен рефлекс първо да угодничи

Неизбежно е - 25 поколения, за да оцелеят, са угодничели. Как за 25 год., т.е., в рамките на 1 поколение, това да изчезне ?! Механизмите за работа в екип са непознати за българите, много трудно ги усвояват, трудно комуникират помежду си, пък с чужденците - мъка. Какво образование имат дипломатите ни... Орешарски трудно се изказва, а явно и екип няма - да го понаучи. Но с Вигенин успяха да позамажат положението. Можеше да бъде много по - зле в тази напрегната и динамична ситуация.
06 Март 2014 23:57
Хубав е анализът на Терзиев, особено в частта му какво би направил кой да е от предходните министри, за да ни напомни една жестока истина. Ние сме едно робско племе, което няма не само национално достоинство, то няма човешка гордост, тая, която прави човека човек, а не слуга и роб. И смея да корегирам автора, става дума не за снишаване, а за едно генетично РОБОЛЕПИЕ, за отказ от поемане и на минимални рискове. Терзиев показва пълната инфантилност не само на всички правителства до сега, но и на сегашното. За това нека не се учудваме, че ни третират като неандерталци, нека не се учудваме, че нашите медии не ни дават информация, а клюкарски радости и развлечения за малоумни, нека не ни учудва, че Плевналиев отивал в Щатите да говорел със своя“ равен“, или пък американският крайслер идвал у нас за съвместно учение, или пък Цветанов бил във Щатите на работна среща, жалко, долно, презряно.
07 Март 2014 02:04
За nikolay_rs
_______________

Според мен е наложително Народното Събрание да приеме закон, с който българските фирми да могат да изнасят най-много 25% от продукцията си на руския пазар. Иначе Селхознадзор или Таможенная ще изберат най-неподходящия момент, за да станат много придирчиви. Както се случи на украинските шоколади, грузинските минерални води, молдовските вина и прибалтийските сирена. :-((
07 Март 2014 02:50
Ех, Славчо, Славчо, правилната позиция би била да се сниши, но РБ направо полегна.
В момент, когато започва сериозен сблъсък между две империалистически сили, най-точната позиция на РБ е категорично да обяви активен неутралитет. Но за това са нужни държавници с яко дупе, а не шушумиги, каквито у нас са ВСИЧКИ действащи политици...
07 Март 2014 07:43
Когато атовете се ритат, магаретата страдат. Така и България. ние нямаме интерес от безредици в Украйна, защото могат да ни спрат газта. Още по-малко имаме интерес ЕС да отпуска средства за нея, след като не може да спаси и своите членки. Камо ли пък можем и трябва да вземаме страна във войната на една олигархия срещу друга, която се води там, особено като имаме предвид фашизоидните елементи, които ползват за целта. Ясно е, че сме васали и нямаме значение.
07 Март 2014 08:27
Св. Терзиев
07 Март 2014 08:55
Два принципа, три даже, а за децата - четвърти:

1. Уей У Уей - "Действай чрез недействие."
2. "Ако си помълчиш, можеш мина и за умен"
3. "Умно куче в мъгла не лае"
4. "Там дето прави скръц! пръстче не слагай"

07 Март 2014 09:15
Айде холан, те държавите с вековни дипломатически школи и разузнаване не знаят кво да правят, та ние...
07 Март 2014 09:33
Наистина нямаме политици с позиция, и то не от вчера
07 Март 2014 10:21
Неизбежно е - 25 поколения, за да оцелеят, са угодничели.

Съжалявам, но не мога да се съглася с едно такова твърдение. То показва както неразбиране на проблема днес, така и неразбиране на историята на България. Да не говорим, че е и обидно, особено за поколенията българи, живели през 19 в. Съвременното угодничество, автоцензурата, стремежа да се отгатне настроението на шефа не са в следствие на някакви исторически напластявания. Следствие са на липсата на ясни правила за кариерното израстване и на неспазването на онези правила, които все пак ги има. Следствие е на факта, че България се управлява от неподготвени и несигурни в себе си хора. В тези условия на преден план излиза уреждането по т.нар. "втори начин". Което далеч не е български патент. Но тук превеса на този "втори начин" е огромен.
07 Март 2014 10:50
Съдим прекалено строго политиците си, обаче. Защото проблемът им е в това, че са прекалено зависими във вътрешнополитически план от благоволението на разни сахиби от ембасита и амбасади. А са зависими, защото ние ... скъпим подкрепата си за тях. И нещо повече - допускаме и благосклонно приемаме, когато те се легитимират пред нас или дори кокетират с подкрепата на външния фактор. Така че - съотговорни сме. Друг въпрос е какво те правят, че да я заслужат. Представете си за миг, че всеки, похвалил се с благоволението на Брюксел, Вашингтон, Москва или Анкара политик, среща неотклонно стена от нашето ледено презрение. Може би нещата малко биха се променили. А то излиза, те са сервилни, защото ние също сме тъй дълбоко сервилни, макар и да роптаем, когато сме обвинени в това.
07 Март 2014 10:55
"България се управлява от неподготвени и несигурни в себе си хора"
Хайде стига бе, всички от гореизброените персонално в статията са better-off след като са били "слуги на народа".
Към представителите на последния те (изброените и незброените) питаят дълбоко презрение.
07 Март 2014 10:56
Нищо лично, просто психология.
07 Март 2014 11:04
те са сервилни, защото ние също сме тъй дълбоко сервилни

Много ми харсва "ние". Някак си по-леко се прегълщат някои неудобства, когато се приписват и на всички останали. "И аз съм тъп, и вие сте тъпи". Да, ама не
07 Март 2014 11:04
И‌ защо България трябва да има ясна позиция след като и много други малки и не толкова малки държави от ЕС нямат?

07 Март 2014 11:04
Още в областта на психологията: да си паркираш трабанта не къде да е, а до входа на помпозната сграда на Външното министерство. Вчера гледам излязла книга на експрезидента Петър Стоянов. Обложката на произведението е потресаваща!
07 Март 2014 11:33
И‌ защо България трябва да има ясна позиция след като и много други малки и не толкова малки държави от ЕС нямат?
}Щот сме на арената,а не публика по трибуните. Патагония е далеч но тук дъх на газ и жега от Майдан се носят по газовото трасе
07 Март 2014 11:49
Разбира се, становището на г-н Терзиев за слабата и национално безотговорна външна политика отдавна се споделя от мнозинството български граждани. В този смисъл, би било коректно да се прави все по-ясно разграничение между България и политическите представители, които я подменят
07 Март 2014 12:27
Терзиев, твърде немощен Ви е днес "Наблюдателя"! Дежурна вкиснала боза по тема, за която очевидно нямате сили да се извисите.
Какво очаквате от България, която да "втрещи" европейските си партньори!? Може би, че е готова вече да се включи със стотина души в поредната "Коалиция на желаещите", командвана от безпогрешните САЩ? - Както в Ирак и в Афганистан? Или да прати единственото си плаващо военно корито към Севастопол?
Дори и абсолютно нелегитимно и полукриминално, това управление наложено от САЩ, НАТО и от "тесните интереси на част от ЕС" - Полша, Литва, Франция и Германия е единственото, с което все пак може да се говори за нещо. Другата реална сила в Украйна са бандеровците и прочие фашистки и мафиотски структури. Дори Русия, която не признава легитимността на новите управляващи, праща свои представители при "майданските демократи", за да може да следи и да участва в процесите.
А вие дъвчете чорапите на нашенските управляващи......
По-добре снишени, отколкото като "въшки на чело"!
07 Март 2014 13:36
На принципа на пробата и грешката вече 25 години, откакто сме в семейството на демократичните държави, трудно намираме верния път в международната си политика
Кои са тези демократични държави бе авторот. Те вече плюнаха на демокрацията щом подкрепят едно правителство дошло чрез въоръжен преврат и в което силовите постове се държат от про-фашистки бандеровци. Да ви (с извинение) на демократичните държави. Това "демокрацията" е димна завеса, зад която се извършват доста мръсни дела. на тези държави трябва да им се измисли друго наименование, да не петнят понятиео "демокрация".
07 Март 2014 13:39
Другата реална сила в Украйна са бандеровците и прочие фашистки и мафиотски структури.
Дяд Заре, точно тези последните са завзели силовите структури в правителството.
07 Март 2014 20:41
Evasion
07 Мар 2014 10:21
Всяко поколение има изключения, но от признанията народни няма как да избягаме - "Преклонена главица сабя не я сече". Тръгни по следите на тази и още няколко подобни поговорки и ще видиш много история... Не само първи се оказваме под османско владичество, но и последни се освобождаваме...Близо век и половина оттогава се налага да благодарим на освободителите. За периода след 1944 г. няма да кажа нищо. Целият е доказателство за снишаване и сервилност.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД