Изграждането на магистрала "Хемус" няма да се финансира от европейските фондове, към проекта няма интерес и от частен инвеститор, но той е приоритет за правителството. Регионалният министър Десислава Терзиева отказа да посочи варианти за финансиране на трасето, докато не бъдат готови проектите. Тя обаче заяви, че може част от магистралата да се строи с държавни пари. "На този етап няма подадено заявление за интерес от страна на частен партньор, защото няма достатъчен трафик", уточни министърът. Незавършени са 252 км, за които прогнозната цена е 1.5 млрд. лв. без ДДС. Трасето ще бъде разделено на три подучастъка. Според прогнозите към 2020 г. по "Хемус" ще минават средно по 18 000 превозни средства на денонощие.
На консултативен съвет вчера са обсъдени двата реалистични варианта за цялото трасе, след като други два разглеждани са били отхвърлени, обясни министърът. Избраният вариант, който ще се обсъжда публично при изготвянето на оценката за въздействие върху околната среда, минава на равно разстояние от Плевен и от Ловеч - на около 20 км от двата града и върви северно от Велико Търново, съобщи председателят на държавната компания, която бе създадена за "Хемус" и "Струма", Асен Антов. Подобреният вариант на трасето заобикаля защитените зони и територии, обслужва максимален брой населени места и съкращава времето за пътуване, допълни Антов. Отхвърлени са идеите "Хемус" да се движи успоредно по сегашния първокласен път, да минава по-близо до Плевен и Ловеч - на около 8-10 км, и южно от Велико Търново.
"Хемус" ще се строи на три етапа - първият подучастък е 60 км от Ябланица до връзката Плевен - Ловеч. То е в най-напреднала проектна готовност - неговата прогнозна цена е 80 млн. евро, които според Терзиева могат да дойдат от държавната хазна. Предстои да се подпише договор за изготвяне на екологичната оценка на трасето, а според министъра строителството, ако има финансиране, може да започне през 2016 г.
Вторият подучастък е до Велико Търново (около 85 км), а третият - до Белокопитово (край Шумен) - около 110 км. Тази година ще се възложи и проектирането на втория подучастък. От магистралата ще се възползват приблизително 2.9 млн. души по данни на МРР.
СТРОИТЕЛСТВО
В момента се изграждат 5 км от магистралата между Белокопитово и Каспичан. Строителят "Автомагистрали Черно море" ще получи близо 66 млн. лв. с ДДС, а участъкът трябва да е готов през пролетта на 2015 г.
Правят впечатление някои неща в и около статията:
1. Тоя вариант на трасето, като се гледа по приложената карта - ми той си е същият от бай Тошово време. Тук особена новина няма. Освен разбира се да има разлика в детайлите, невидима с просто око.
2. Статията твърди, че имало вариант за промяна на трасето така че да минава по-близо до Плевен и Ловеч (при положение че по-голе е споменато че ще минава между двата града) - това е нонсенс. Ако е между двата града (което е така по проект от 30 години) и минава по-близо до Плевен, ще минава по-далече от Ловеч. И обратното. Няма как да минава едновременно по-близо и до двата града.
3. От министерството или там от компанията, обявяват че оставащите 250 км ще стреват 1.5 млрд. Същевременно, по-надоле в статията се сочи, че за последния 5 км. участък ще се платят 66 млн. Това преобразувано към 250 км (66*50) дава 3.3 млрд. стойност, а не 1.5 млрд.