Държавата и общините да предоставят терени, върху които частни инвеститори да строят жилища за хората с ниски доходи и специфични нужди, за самотни възрастни хора, граждани в неравностойно положение и маргинални слоеве. Всички те ще получават домове по облекчени процедури от новосъздаден социален сграден жилищен фонд. Тези намерения ще залегнат в жилищен кодекс, който ще се подготви от Министерството на инвестиционното проектиране (МИП). Оттам не съобщиха на какъв принцип ще предоставят домовете, но най-вероятно ще е както е при общинските жилища - срещу символичен наем.
Особен акцент във вижданията на експертите от ведомството на министър Иван Данов е подобряването на жилищното състояние на ромите. За тях ще се строят "благоустроени жилища в съседни терени", където те ще бъдат настанявани. А на мястото на сегашните гета се предвижда да бъдат създадени производствени зони, в които да има условия за трудова заетост на малцинствата.
Тези идеи засега са само "добри намерения", признаха вчера от МИП. Те нито са разписани в документи, нито е ясно колко ще струва реализирането им. Не се казва и откъде ще дойдат средствата. С новата инвестиционна инициатива министърът предлага само да се създаде "финансов жилищен фонд", който ще плаща за изграждането на новите домове. За "създаване, управление и поддържане" на социалните жилища ще се появят и жилищни асоциации.
Според действащата в момента национална жилищна стратегия, приета през 2004 г., държавата би трябвало вече да е подпомогнала създаването на жилищни асоциации - "нов тип юридическо лице без стопанска цел, което в редица западноевропейски страни е поело функциите на общините по изграждането и стопанисването на социални жилища". По всичко личи, че това е бил поредният приет документ само за отчитане на дейност, защото според 14-те страници на националната стратегия между 2006 и 2020 г. у нас трябва да се обновят 684 000 жилища. В онези години стойността на това обновяване е сметната на повече от 4.1 млрд. лв.
За да стане ясно колко граждани у нас се нуждаят от социални жилища, МИП вече е започнало проучване на наличните жилища за социално слабите, както и колко са нуждаещите се, които чакат. Информация за това ще дават общините и Агенцията за социално подпомагане. МИП е поискало и информация за "свободните терени, които могат да бъдат предоставени от общините за строителство на социални жилища". Данните за бедните нуждаещи се от жилища хора се събират по общини, но няма обобщена информация. В София има около 10 000 общински жилища, а чакащите семейства са около 10-15 хиляди. В Добрич например 733 семейства са в списъка на крайно нуждаещите се. От кметството във Варна съобщиха наскоро пред "Сега", че само в един от районите на града нуждаещите се от дом са около 6000 души.
"Ефектите от новата жилищна политика ще са осигуряване на заетост в строителството, подпомагане на строителния бранш чрез създаване на условия за публично-частни партньорства между бизнеса и общините, стабилизиране на живота на хората и борба с демографската катастрофа чрез осигуряване на субсидирани, достъпни жилища с добро качество", пише в мотивите към новата инициатива на Иван Данов.
РЕАЛИСТИЧНО
За периода 2014-2020 г. България ще получи европейски средства за изграждане на социални жилища. Става дума за 86 млн. лв., които са заделени от ОП "Региони в растеж" по изискване на Брюксел. С тези средства трябва да се построят домове за социално слаби хора и за роми.
В същото време - по селата къщите пустеят. Тия ще ни побъркат, само и само да откраднат едни пари...
Помощи в големите градове за дългосрочно безработни не трябва да се дават. Дават им по една къща от пустеещите на село, и 10 декара, без право да продават 10 години и готово. Ще е много по-ефективно и евтино на данъкоплатците.