Вчера еврокомисарят по енергетиката е изпратил писмо до министъра на енергетиката Драгомир Стойнев по повод на процедурата за взимане на лицензиите на трите енергодружества. За съдържанието на писмото съобщиха първо източници от Еврокомисията пред "Сега". По-късно през деня то бе представено пред журналисти от говорителката на Йотингер Сабине Бергер. До вниманието на Йотингер е достигнала информация за стартирани процедури по отнемане за лицензиите на трите ЕРП-та, като по всичко изглежда че това е резултат от взаимната задлъжнялост между трите дружества и НЕК. Еврокомисарят е изразил загриженост за този спор, както и за липсата на напредък в реформите в енергийния сектор, препоръчани миналата година от Еврокомисията и Световната банка, казва Сабине Бергер, цитирана от EurActiv. Една от предложените мерки, с които държавата така и не се съобрази, бе да се закрие Българския енергиен холдинг с цел повишаване на прозрачността в системата.
Тъй като спорът засяга взаимни задължения между трите ЕРП-та и държавната НЕК, то те би трябвало да се разглеждат на първо място от съответните съдилища в България, пише еврокомисарят. Освен това се подчертава, че ДКЕВР трябва да бъде независим орган, който да упражнява правомощията си прозрачно и независимо от правителството. "Това включва наблюдението за спазването на изискванията, посочени в лицензиите на енергийните дружества, както и дружествата да имат необходимите средства, включително финансови, за да извършват дейностите, залегнали в техните лицензии", пише в писмото. Ако българското правителство не уважи независимостта на ДКЕВР или ако ДКЕВР се провали и не успее да заработи според задълженията си, записани в Третия енергиен пакет на ЕС, еврокомисията ще започне наказателна процедура срещу България.
ДКЕВР трябва да реши в понеделник как ще продължи процедурата за лицензиите на трите енергодружества.
Пред "Сега" от Министерството на икономиката вчера потвърдиха за полученото писмо. Но според пресцентъра на министерството с него еврокомисарят Йотингер просто кани на среща-дискусия Драгомир Стойнев по въпроси, свързани с енергийния сектор. "В момента се уточняват датата и часът на предстоящата среща", съобщават от пресцентъра.
Твърдият тон и оповестяването на писмото още в деня на изпращането му подсказва, че отношенията на България с Брюксел са сериозно охладнели и че вероятно еврокомисията няма доверие, че у нас споровете около енергетиката ще бъдат представени коректно.
ЕК е обезпокоена и заради поправките в Закона за енергетиката, които вчера минаха на първо четене в НС. Те предвиждат да изключат "Южен поток" от европейското законодателство. Предложението на депутатите от БСП Таско Ерменков и Явор Куюмджеиев е той да се води не за тръбопровод, а за интерконектор. Въвежда се и понятието "морски газопровод". Така на практика се отрязват европейските изисквания за достъп до тръбата на повече от един доставчик. За наказателната процедура бе намекнато в друго писмо на Гюнтер Йотингер, изпратено до Драгомир Стойнев миналата седмица. В него все пак се подчертаваше, че засега не са предприети действия, тъй като поправките не са станали част от българското законодателство. "Когато получим отговор на това писмо, ще направим анализ и след това ще решим възможните бъдещи действия", каза вчера говорителката на еврокомисаря Сабине Бергер.
Заради неяснотите около проекта, страните от ЕС, през които минава "Южен поток", дадоха мандат на еврокомисията да преговаря с руската страна. В края на миналата година министър Стойнев пътува до Брюксел, за да връчи писмото от българска страна, но се оказа, че се е разминал с еврокомисаря. Неотдавна Йотингер заяви, че поради ситуацията в Украйна разговорите вероятно ще се отложат.
В края на януари миналата година ЕК откри 2 наказателни процедури заради това, че българите все още са лишени от правото да избират кой да им доставя ток и газ, а газопреносната мрежа е обсебена от държавата. И до двете процедури се стигна след подобни предупредителни писма.
Според бившия енергиен министър Трайчо Трайков сигналите от Брюксел са притеснителни. "Но не заради самите писма, а заради това дали и доколко се спазва законността", заяви вчера той пред "Сега". На подобно мнение е и друг бивш министър - Делян Добрев, според когото дори и дружествата да платят на НЕК, проблемите няма да се решат. "Просто дефицитът в системата е много голям и дори и да бъдат платени тези пари, те трябва да бъдат възстановени от НЕК към снабдителите и към производителите на зелена енергия", коментира той.
НАТИСК
На фона на острия тон от Брюксел в поредно свое видеообръщение лидерът на БСП и на ПЕС Сергей Станишев продължи да засилва настроенията срещу ЕРП-тата. Той обяви, че се запознал с одита на ЕРП-тата, направен от енергийния регулатор през 2010 г. По думите му ставало ясно, че ЧЕЗ плаща на своята компания майка за различни услуги по 4800 лв. на ден. Същото важало и за ЕВН, което превеждало по 1700 евро всеки ден. "От този доклад става ясно също, че около 3 млрд. лв. са изнесени от България за различни консултантски и други услуги за всякаква възможна дейност чрез аутсорсинг", установил Станишев. Проверки на финансовия контрол през миналата година обаче не установиха съществени нарушения от страна на енергоразпределителите.