:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,703,720
Активни 494
Страници 14,650
За един ден 1,302,066
Истинската история

„Празник на всемирната работническа класа”

Първомайските чествания в България започват през 1890 г. От 1936 г. до 1944 г. властта организира успоредно шествия на работници и работодатели под лозунга за „национален труд”
Първомайски манифестации в София през 1905 г. - за защита правата на работниците и 8-часов работен ден (вляво); и в Сливен през 1936 г., организирана от властта с лозунги за "национален труд", "да браним родната земя" и "да бдим за националната ни независимост и свобода".
Все още са мнозинство българите, за които Първи май е слънчев пролетен ден с празнична манифестация, с цветя, с безкрайни приятелски и роднински събирания. Ако пък някой, поради младенческата си възраст, не е бил свидетел на този празник, то по-добре ще е да не вярва на малоумните описания тук и там из мрежата - като три синджира роби били подкарвани на манифестациите работниците и учениците, усмивките им били престорени, бодрата крачка - за да избягат по-скоро, а цветята - азбестови.

Не знам дали днес има държавно ръководство на коя да е страна в света, което да не поздравява народа си с празника на труда, с изключение на нашите продажници, разбира се. Пръв назначеният за държавен глава Желю Желев направи опит да наложи подмяната на Първи май с Ден на Априлското въстание (нов-стар стил, 1-2 май - карай да върви . . .) и тая гавра, и с двата празника всъщност, продължи доста дълго . . . Опитвам се, но по никой начин не мога да се сетя български президент да е поздравил българите на кой да е Първи май през последния четвърт век поне от приличие. (За сегашния на "Дондуков" 2 даже дума няма да отварям, на него и скобите са му много.) Вероятно греша, разбира се, защото не може да има чак такова дебелоочие. Или пък може . . .

Имаше и партия, за която твърдяха доскоро, че българските работници я припознават за тяхна, тя какво прави, ще попитате, освен че вее фалшиви червени знамена. Нищо, ще отвърна, тая партия се превърна в обикновено търговско дружество, нито говори за работниците, нито общува с тях, по-приятно е да си има вземане-даване с имащите, алъш-веришът да върви - така все нещо ще полепне и по сметките на началниците в тая така наречена партия, нали така, и там началниците душа носят, и те къща хранят. А профсъюзите-синдикати, ще продължите нахално да питате, какво там правят за тружениците и за празника на труда. Ами те също толкова, сиреч нищо. Така, с едното нищо, ще завърши това въведение . . .



* * *



Имало е време, в което всичко най-ново по света се е възприемало светкавично и в България, нямам представа как са се справяли през ХIХ в. дедите ни с тогавашните съобщителни връзки. Във всеки случай, Българското типографско дружество в София възприема решението на Първия конгрес на Втория интернационал (Париж, 14-21 юли 1889 г.) и отбелязва за пръв път Първи май под лозунга за 8-часов работен ден. Решението на конгреса в Париж има първоначално само една цел - да се почете паметта на загиналите в окървавените стачки на американските работници в Чикаго, Балтимор, Ню Йорк и другаде на 1 май 1886 г. с все същото искане за 8-часов работен ден. През всеки от следващите 4 дни в стачките там участват почти 200 хиляди работници. На 3 май полицията разстрелва работниците, загиват четирима в Чикаго. В следващите дни са убити още петима работници, ранени са над 200. Срещу ръководителите на стачката са издадени по-късно и четири смъртни присъди.

За първи път работническото искане за 8-часов работен ден е разгледано на Първия конгрес на Международното работническо дружество през 1866 г., но в България първомайските шествия ще преминават все с това искане още дълго. Заразен от трескавата подготовка за първия Първи май през 1890 г. дори органът на либералната партия (радослависти) - в. "Народни права", отбелязва възторжено в първомайския си брой, че Първи май е "празник на всемирната работническа класа", и допълва, че искането за "8 часа работен ден" ще е може би лозинката* на една ужасна бъдеща революция в целия свят" (бр. 171/ 28 април 1890 г.).

В следващите десетилетия до 1944 г. стотици хиляди български работници участват в първомайските стачки, демонстрации и манифестации - шествието за Първи май в София през 1939 г., например, е организирано от Българската работническа партия (легалното проявление на БКП) от игрището "Юнак" до пл. "Александър Невски" и е с над 30 хиляди участници. Отбелязването на Първи май е твърде често ограничавано или направо забранявано, на тоя ден полицията в работническите градове е винаги на крак добре въоръжена.



* * *



В годините до 1944 включително, отбелязването на Първи май е разнопосочно и разнолико. Българската социалдемокрация, например, използва празника единствено с тяснопартийни цели. В първомайския призив на партията за 1924 г. (в. "Народ", бр. 88/ 19 април) се подлага на яростна критика сваленото с кървав преврат правителство на Александър Стамболийски и се агитират работниците да гласуват за партията. В специалния първомайски брой за същата година (бр. 95/ 1 май) се дава отпор както на "зловещия фашизъм", така и на "болшевишката демагогия". В този дух социалдемократите отбелязват Първи май и през следващите десетилетия.

Ако до средата на 30-години на ХХ в. БРСДП (т. с.), след 1919 г. - БКП (т. с.), начело с Димитър Благоев първоначално, е основен организатор на първомайските акции, заедно с левите професионални съюзи и със социалдемократическите организации, то от 1936 г. настъпва рязка промяна - празникът започва да се организира и от властта.

След преврата на 19 май 1934 г. са разтурени всички професионални съюзи. На тяхно място, по примера на Германия и Италия, се създава държавния така наречен Български работнически съюз. Държавното отбелязване на Първи май през 1936 г. е организирано точно от БРС, денят е обявен за официален празник на "националния труд". До 1944 г. включително държавното отбелязване на Първи май е винаги в духа на "националния труд", за братска прегръдка между работници и работодатели, за "социален мир" и "социална хармония" - все хубави работи, само дето никак не е ясно като как точно ще стане всичко това, освен с пожелания.

Нов връх на властовата демагогия се отбелязва в навечерието на Първи май 1943 г. В празничната си реч по радиото (вж. Извори) министър-председателят Богдан Филов уверява слушателите, че в миналото Първи май е "символ на борбите . . . между труда и капитала, символ на борбите между две класи". Очевидно, това вече не е така, от 1943 г. насетне, според оратора, защото "днес на 1 май вместо знамето на уличните борби и на раздора, над стройните редици на българските работнически маси и на техните работодатели се издига националният трибагреник". В средата на речта си, поместена на две пълни колони на първа и втора страница на в. "Утро" (бр. 10116/1 май 1943 г.), Филов посочва и пътя, който ще доведе до така жадуваната безкласова идилия - трудът трябва да бъде организиран. "Под организиране на труда ние разбираме не само неговото рационализиране, но така също и всички ония грижи от социално естество, които привързват работника към предприятието . . .".

"Новият ред" не просъществува дълго, за радост на работниците, които трябваше да бъдат закрепостени към предприятията си, в следващите години България, Европа и света бяха преобразени изоснови.

___________

* остар. лозунг, от нем. Losung "парола"



Извори



"В старите капиталистически държави интересите на работници и работодатели обикновено бяха противоположни и водеха непрекъснато към големи конфликти, които се отразяваха най-пакостно и на самото производство. Съвременната държава [държавите, в които се изгражда "нов ред"], изградена върху принципите на социалната справедливост и обществена солидарност, като се освобождава от старите либералистични разбирания, търси със своята непосредствена намеса в стопанския живот на страната, да примири интересите на работниците с интересите на работодателите, за да може по този начин да се създаде между тях онова тясно сътрудничество, което е тъй необходимо за стопанския и културен напредък на страната. Ето защо на 1 май като празник на труда, ние честваме не само работниците, но същевременно и работодателите. От празник само на една класа в държавата, какъвто той беше още в недавнашното минало, 1 май става днес празник на всички трудещи се българи . . . Тя [политиката на правителството в областта на труда] ще може да бъде още по-лесно осъществена, когато възтържествуват напълно идеите и началата на новия световен ред, за който се борят нашите велики съюзници [страните от Тристранния пакт - Германия, Италия и Япония и пр.] . . ."

Из реч на министър-председателя Богдан Филов, радио София, 30 април 1943 г., 15, 30 ч.



"Филовци и захариевци [Никола Захариев (1898-1945), министър на търговията, промишлеността и труда] не само тъпчат правата и интересите на милионите трудещи се, но и се гаврят над тях, над тяхното човешко и работническо достойнство . . . Те възхваляват "националния труд"! Но това е само една маска . . . В бездънните джобове на тия хищници потънаха много милиарди ограбен пот и труд . . . Ето хората, които под маската на "националния труд" организираха позорния първомайски маскарад, на който те се опитаха да закарат истинския трудещ се народ . . . Но българското съзнателно работничество в своята маса не се улови на фашистката въдица въпреки заплашванията с глоби, уволнения и арести. На Първи май трудеща се България по хиляди начини демонстрира своята ненавист към фашизма, своята решителност да не допусне хитлеристката банда да погуби нашата родина . . ."

Из "Смисълът на първомайския маскарад" на Васил Коларов, радиостанция "Христо Ботев", 9 май 1943 г.

66
42271
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
66
 Видими 
30 Април 2014 19:08
"Ако пък някой, поради младенческата си възраст, не е бил свидетел на този празник, то по-добре ще е да не вярва на малоумните описания тук и там из мрежата - като три синджира роби били подкарвани на манифестациите работниците и учениците, усмивките им били престорени, бодрата крачка - за да избягат по-скоро, а цветята - азбестови."
***
Не знам дали цветята са били азбестови или от чиста стомана,но тва за бодрата крачка е сто процента верно.
Нейсе ...Kotka,
30 Април 2014 19:26
Натисни тук


ДРУЖНА ПЕСЕН

Дружна песен нек да екне,
песен, песен на труда!
На сърца ни да олекне,
да живей, живей труда!

С рядка участ, с чудно име
слави, слави се труда,
нему всичко ний дължиме,
да живей, живей труда!

Повдигнете си челата,
о, герои на труда,
вий творци сте на благата,
да живей, живей труда!

От стрелата на дивака
до железний път
всичко плод е на ръката,
да живей, живей трудът!

Георги Кирков
30 Април 2014 19:28
Значи на 1-ви май 1993г. аз отивам да пазарувам храна в Карфур в Ница - Франция Ама съм забравил, че е 1-ви май. На ъглите по улиците ме срещат млади момичета и ми поднасят карамфили (един мой познат - италианец от Студенските общежития им викаше гарафунгели), ама аз не мога да разбера защо и им викам, че те не се ядат. Отивам в Карфур, той затворен. Чак като видях по улиците манифестацията на левите сили се сетих, че е 1-ви май. Пък и не очаквах във Франция манифестация.
30 Април 2014 19:33
Ама съм забравил, че е 1-ви май.

Ай с`я,Марксе ... ти хептен за шарани ни взе.
Ти по-скоро собственийо си рожден ден ще забравиш,но не и 1-вий май или 9-тий септември.
30 Април 2014 19:37
До 1944 г. включително държавното отбелязване на Първи май е винаги в духа на "националния труд", за братска прегръдка между работници и работодатели, за "социален мир" и "социална хармония" - все хубави работи, само дето никак не е ясно като как точно ще стане всичко това, освен с пожелания.
Аз знам от майка ми, че преди 1944г. за да се противопостави властта на 1-ви май, той е бил обявен за ден на цветята и учениците са били извеждани извън градове и села сред природата, за да не гледат демонстрациите. Точно, в кои периоди е било това, обаче не знам.
30 Април 2014 19:40
Ай с`я,Марксе ... ти хептен за шарани ни взе.
Ти по-скоро собственийо си рожден ден ще забравиш,но не и 1-вий май или 9-тий септември.
Глей сега, това май се падаше в събота. И нтъй, като е неработен аз изпуснах датата. А и не очаквах така да се чества във Франция.
А в България, къде измислиха този официален празник Гергьовден, че да не се работи 6 дни. Аз предлагам и Ивановден и Никулден да ги направят официелни.
30 Април 2014 19:47
А в България, къде измислиха този официален празник Гергьовден, че да не се работи 6 дни.

Прафф си.
Колко си ни беше убаво га празнувахме 6-ти май като Деня на овчаря,а Марксе ?
Хем денят си се водеше работен,хем па сума ти работнически и селски колективи заздравяваха социалистическата дисциплина на некоя полянка покрай некое чеверменце.
Ех,що песни се изпяха,що светло пиво се изпи ...
30 Април 2014 19:49
...и Рамазан, и Коч и Шекер Байрам
30 Април 2014 19:59
...и Рамазан, и Коч и Шекер Байрам

Аааа ... такива лиготии немаше.
Ние бехме твърдо решени да се връщаме към българскийо си корен и даже бехме почнали да сменяме имената у гробищата дори.
То беше ентусиазъм,то беше порив !

30 Април 2014 20:06
И не ви разрешаваха да ги празнувате, нали? Като на нас Коледа и Великден
30 Април 2014 21:07
И не ви разрешаваха да ги празнувате, нали? Като на нас Коледа и Великден

Е,не беше баш тъй ,де ... Партията разрешаваше,ама самите ние не щяхме.
Даже на Курбан Байряма лично канехме най-дейните партийни дейци да обикалят по домакинствата и лично да се уверят,че у хладилниците нема агнешки мръвки.
Те такива ми ти работи,приятелче.
Ама дай да не разводняваме темата за праздника на труда,че наш Стайни и Маркса ке ни се разсърдят.
На крак,о парии презрени,
на крак,о роби на труда !


30 Април 2014 21:28
по-добре ще е да не вярва на малоумните описания тук и там из мрежата - като три синджира роби били подкарвани на манифестациите работниците и учениците, усмивките им били престорени, бодрата крачка - за да избягат по-скоро, а цветята - азбестови.

Жива духовна еякулация......"по-полека, бе, другарю, чак мене изпръскахте...."
30 Април 2014 21:31
Bay Hasan, ти откога стана такъф врътогъзник?
Че аз по Великден, на твоя дедо, козунаци и писани яйца съм носил бе!
Бях ей такъф маляк...

P.S. Германец, скрий се бе, пречиш!
30 Април 2014 21:33
"Под организиране на труда ние разбираме не само неговото рационализиране, но така също и всички ония грижи от социално естество, които привързват работника към предприятието . . .".

"Новият ред" не просъществува дълго, за радост на работниците, които трябваше да бъдат закрепостени към предприятията си, в следващите години България, Европа и света бяха преобразени изоснови.

За радост, ама май по-скоро за жалост, а, Авторе?
Българските работници през 1944 бяха много по-добре от гръцките,примрно, ама на края на бленувата ти "промяна" през 1989 разликата в заплащането и стандарта беше 3,5:1 за Гърция!
УУУУУ! за цоциализъма!
30 Април 2014 21:35
Лудото старо, тебе пък кога те изтърваха от фризеро?
Ха да ти е честит 1-ви май, нищо, че не работиш!
30 Април 2014 21:42
, не е риба, не е...
30 Април 2014 22:01
Котка и на моя приятел бай Асан - тоже
Пак добре, че няма още едно Кремиковци, което цоциалистите от Поцитаник 20 пак да закрият, поради което няма да изкарат мандата, като миналия път.
30 Април 2014 22:03
На крак,о парии презрени,
на крак,о роби на труда !

"В България отдавна няма нито параклиси, нито зима"
30 Април 2014 22:33
... жените си правеха косите. Фризьорките едва смогваха ... Нови тоалети - рокли, костюмчета, блузки ... Манифестация, цветя, знамена ... После ... Софрата на профсъюза ... Маси по 20-25 метра дълги, бели покривки ... Премиални. Поколението на майка ми.

Като писах косите, та се сетих ... На моята жена баба и, светла и памет. Работничка от 14-годишна. От първия и Първи май помни как конният стражар събаря приятелките и. Като се наведе, казва, от седлото, хване и плитката, навие я на ръката и така я влачи с коня, засили, па я захвърли на два-три метра. Поколението на бабите ни.

Бойчето брои пръстените на работничките. Не им ги прави халал, мутрата сикаджийска ... И хляба им не го прави халал. Нашето поколение.
30 Април 2014 22:45
Бойчето брои пръстените на работничките

Пак я огелпихте колега. Бойчето спаси ВМЗто, а тази не беше най умната да си разяява златния пръстен и да пищи за заплата и така да пречи на другите да получат заплатите си, както стана. Ваш'та милионерска партия кога се е сетила да почине с лапането и да търчи да търси заплати за работници. Кога, бе колега? Но Първаное 100 пъти ви обяснява защо трябва да се учите от Бочко и е излишно да ви се дообяснява. Наистина незнам има ли още ВМЗ при ваш'та власт, май и него го похарчихте.
30 Април 2014 22:49
Тц тц...тва за Бойчето не го знаех. Право ми се дигна в очите. Спасителят наш
30 Април 2014 22:53
Боцка ли ви Бойчето?
30 Април 2014 22:53
http://vbox7.com/play:c141f7524e http://vbox7.com/play:1bbf354564
30 Април 2014 22:54
ВМЗ при ваш'та власт


ВМЗ при нашта власт, драги, работеше на три смени и пак не смогваше. Паркингът на автобусите, дето возеха работниците и служителите, беше по-голям от коя да е днешна автогара. Премиалните им за тримесечието образуваха "блок" 2Х1Х0.5 метра ... пачки, хем от "коравите" левове. Лично съм мъкнал чувалите с парите. Бригадирите от студентските бригади си докарваха по 400-500 лева за няма и месец бригадирски труд.
30 Април 2014 22:55
Овчаря
30 Април 2014 22:53

Боцка ли ви Бойчето?
А ти май си го послушал и си отишъл точно на мястото си. А картофки сяваш ли ? Повелята на Вожда е свещена
30 Април 2014 23:02
А ти май си го послушал и си отишъл точно на мястото си.

Някой трябва да пасе овцете.И да ги дои.
30 Април 2014 23:05
И да ги дои.


Ще прощаваш, ама туй дето си хванал да доиш, не е овца. Кочът е, да прощаваш.
30 Април 2014 23:09
Ще прощаваш,

Простено да ти е,но от къде си толкова информиран?Да не си от стадото?
30 Април 2014 23:17
Firmin, разминават ти се фактологиите и соц. антропологиите. Ако не знаеш, питай, не е срамно. Хем не е ваш'та партия, а е БКПто на бай Тодор, хем не били 400-500 лв за по-малко от месец, а 200-250 лв за малко повече от месец студентска бригада, спане и ядене без пари. Лили Иванова, Щурците и Силви Вартан пак без пари. Ама кой да ви ги каже някоите работи.
Да ти е честит 1-ви май - ден на безработните и гастарбайтерите(задочно). Не знам, но предполагам, че са ви рЯдко благодарни.
30 Април 2014 23:30
хем не били 400-500 лв за по-малко от месец, а 200-250 лв за малко повече от месец студентска бригада, спане и ядене без пари


Ами то зависи къде си работил. В леярната (само мъже, кумецът) или при взривателите на "Фагот"-а (само жени, жена ми) взимаха и повече.
30 Април 2014 23:38
То не остана пролетариат в България, само офисен планктон, НПОшници, безделници и пенсионери.
30 Април 2014 23:44
E, възможно е. Кремиковци, КЦМ, ОЦК, Марица-изток, БДЖ бяха по-богати и над сегашното средноевропейско ниво. Заплатите не особено, нобонусите особено. Но кога беше това, вече стана дума. Сегашното хамелеонско БСП няма нищо общо нито с работническа класа, нито със социализъм, нито с капитализъм, а е един от клановете в междуклановите фекалии. Бананово-компрадорска реалност по модел на Колумбия и Гватвмала от по-стари години.
01 Май 2014 00:13
Както викаше Вонегът някой ден ще се наложи да трябва да се организираме - в нашия случай - пак.
Комунистите не можаха да изринат Великден, ама тиквите май се справиха с 1 май.
01 Май 2014 00:14
работническа класа

Живееше във Порто Рико
един младеж на име Чико.
От сутрин чак до късна нощ
със тежък труд изкарваше по някой грош.

Веднъж реши младежът Чико,
че зле живее в Порто Рико
и отначало бил съблазнен
замина за Америка в прекрасен ден.

В Америка, в Америка
отиде Чико със надеждатата,
че той да работи умей
и че ще стане за надеждата.

Един ден вярната Анита
с писмо любезно го запита:
Забрави вече хляба чер,
пиши ми как се чувстваш като милионер

Чико от Порто Рико,
за твоето завръщане настъпи час.
Чико от Порто Рико,
ний пак ще те приемем между нас.

01 Май 2014 00:30
Каква чудесна идея е да се върнат първомайските манифестации. Ще съчетаем най-доброто от преди и след 9.9.44. Хем ще манифестираме заедно с капиталистите, хем ще ни водят наши верни другари.
Аз например веднага вземам влака за Пловдив, понеже ми е мерак другаря Гочиту Гергов да ме поведе с другите роби на труда под червеното знаме срещу чорбаджиите изедници.
01 Май 2014 00:32
Бригадирите от студентските бригади си докарваха по 400-500 лева за няма и месец бригадирски труд

И Фирмения взе едни еякулации да праска.....по-леко, бе, другарю, изпръскахте ме....
Никога няма да забравя заплатата си от първата ученическа бригада през 1980 - на поле с чушки - капия, изпълняваш норма по 12 чувала на ден - от онези, големите, от амониева селитра......накрая даскалицата ни се срамуваше да ни погледне в очите, докато ни даваше заплатите - по 5 лв. на човек за 2 седмици къртовски труд за 15 годишни деца....

Шибани цоциалисти!
01 Май 2014 03:43
Мнооо си напръскан ма тва ти е нааааай малкия проблем. Щом си Германец явно си нисък и черен иначе не фитваш сарказма. Да не говорим че за бригада сигурно знаеш каквото си гугълил за есе за синята идея - оная дето се оказа дрислива идея. Е сеа вече си напръскан.
01 Май 2014 07:55
Прафф си.
Колко си ни беше убаво га празнувахме 6-ти май като Деня на овчаря,а Марксе ?
Бай Хасане, ти си олицетворение на социалистическия реализъм, хем описваш щастливите дни по време на социализма, хем говориш за трудовия народ, който знае как да се весели, след трудовите успехи.
01 Май 2014 08:04
И не ви разрешаваха да ги празнувате, нали? Като на нас Коледа и Великден
Абе кой ти е забранявал да празнуваш Великден и Коледа. Ние в къщи си ги празнивахме, пък и на обиколки на църквата сме ходили. На Великден по магазините пускаха козунаци, на Заговезни - бяла халва. Едната ми баба беше набожна, всяка неделя ходеше на църква, другата не толкова. Баща ми го погребахме в църква. Е за младите ако се престараваш с религията може да имаш проблеми с комсомола, ама аз знам хора, за които се е знаело, че са религиозни, и до професори стигнаха. Знам, че членът на Политбюро Енчо Стайков погреба майка си в църква.
01 Май 2014 08:15
Българските работници през 1944 бяха много по-добре от гръцките,примрно, ама на края на бленувата ти "промяна" през 1989 разликата в заплащането и стандарта беше 3,5:1 за Гърция!
УУУУУ! за цоциализъма!
То колко работници е имало преди 1944г. А гръцките работници сега трябва да връщат парите дето им ги наринаха. Той целият Запад живее на кредит. То и у нс сега заплатите са по-големи, ама съотношението цени заплати е за оплакване. Като сложиш, че българите имат жилища (а голяма част и по две), а на Запад трябва да плащат солидни наеми. Едни студенти от Холандия се чудеха, че у нас хората имат по две жилища - апартамент и вила. И всичко това е наследство от социализма.
01 Май 2014 08:26
За трудовите успехи не съм съвсем сигурен,но за веселбата си прав,Марксе.
Бубайка беше чобанин у местното ТКЗС и на практика 6-тий май беше нашийот най-голем праздник.
Още сънувам Мешелика с големите дървета и чушмата с големийо чучур и деветте корита.
Още сънувам чевермеджията Сабри с неговийо чевермеджийски сърък,както и Садък агата с неговийо саз и исполински глас.
Кат запееше таа ми "Драма кьопрюсю" ... струните на саза му не трептеха,ами секаш се напиняха да се скъсат,Марксе.
А гласът му ... гласът му,Марксе,не беше глас,а нещо,де хем те упойва,хем пък разлюлява сичките му тама вековни дървета кат кибритени клечици.

"Drama kyopyusu,bre Hasan,
dardir-gechilmez,bre Hasan,
dardir-gechilmez.
Souktur sular da, Hasan,
bir tas ichilmez."
.........

01 Май 2014 10:52
"Българските работници през 1944 бяха много по-добре от гръцките,примрно, ама на края на бленувата ти "промяна" през 1989 разликата в заплащането и стандарта беше 3,5:1 за Гърция!
УУУУУ! за цоциализъма!"

Аз пък си спомням друго - през 1966 г великият баскетболен отбор на ЦСКА с Барчовски, Темелаки Димитров и т.н. би гръцкият шампион АЕК. Първият мач бе в зала Универсиада, а реваншът в Атина на открит стадион през м. февруари -съседите си нямаха зала. Не го показваха и по телевизията по същата причина - телевизия в Гърция по това време гледат само в американските бази.
01 Май 2014 14:58

И накрая да цитираш с апломб Васил Коларов!? Автора- кругом към ссср-ето!
01 Май 2014 17:01
Имаше и партия, за която твърдяха доскоро, че българските работници я припознават за тяхна, тя какво прави, ще попитате, освен че вее фалшиви червени знамена. Нищо, ще отвърна, тая партия се превърна в обикновено търговско дружество, нито говори за работниците, нито общува с тях, по-приятно е да си има вземане-даване с имащите, алъш-веришът да върви - така все нещо ще полепне и по сметките на началниците в тая така наречена партия, нали така, и там началниците душа носят, и те къща хранят.

Петрински, внимавай. Осеща се нездрав волунраристично-опортюнистичен-дребнобуржоазизум уклон в думите ти. Абе с две думи - не си прав. Надявам се да имаш предвид партията на Дертлиев. Има си хора опозиционери по характер, ти не си от тях. И няма смисъл на стари години да ставаш.
01 Май 2014 17:28
Трудно беше състезанието на "социалистическа" България с капиталистическа Франция. Тамошните социалисти направиха 5 дневна работна седмица нашите се напънаха също. Тамошните направиха 7 часов работен ден, нашите не успяха. Тамошните вдигнаха стандарта на живот, нашите пак не успяха. Това е то лошия късмет. Французите имаха кадърни социалисти, ние некадърни.
01 Май 2014 17:43
Французите имаха кадърни социалисти, ние некадърни.
Да бе некъдърни. Виж какво имат нашите първи другари сега и какво имат френските. Друго си е болшевишката закалка. Ех, ако другаря Сталин беше наредил на танковете да стигнат до Атлантическия океан...
01 Май 2014 17:52
"Ех, ако другаря Сталин беше наредил на танковете да стигнат до Атлантическия океан..."
http://store.img-share.eu/images-doidem-i-do-niu-iorka_jpgIzZ6Ln6.jpg
01 Май 2014 18:39
Даа,простотията оди по людете даже и списуващи тук!
01 Май 2014 20:25
Виж какво имат нашите първи другари сега и какво имат френските
Строс-Кан сигурно имаш предвид - жив да го оплачеш сиромаха
01 Май 2014 21:05
Мани го Строс Кан. Една птичка пролет не прави. Липсва им на французите революционна решителност и болшевишки размах. Абе меки китки както казват руските другари (без да обиждаме дружките Станишев и Вигенин, де) Друго си е да унищожиш старата буржоазия до крак, да им вземеш всичко до последната селска кръчма, да минеш през колективната собственост и накрая сам да станеш уважаван капиталист с нотариален акт. Без разни бивши да ти се мотаят из елита. Добре, че бяха съветските другари да ни покажат правилния път. Както е казвал вожда у учителя на българския народ Георги Димитров, "Да се учим от съветските другари, значи да се учим да побеждаваме"
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД