:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,710,767
Активни 669
Страници 21,697
За един ден 1,302,066
Интервю

Никой не е станал прочут и богат с лоша музика

Песни на български се пишат трудно заради фонетичните особености на езика ни, казва вокалът на D2 Деян Каменов-Дидо
Снимка: МИХАЕЛА КАТЕРИНСКА
Деян Каменов-Дидо
Деян Каменов-Дидо е роден през 1983 г. в София. Стартира музикалната си кариера в телевизионното риалити предаване "Стар Академи" на Нова телевизия. Макар да не достига до финала, печели симпатиите на публиката и вниманието на музикалните среди. На 2 декември 2005 г. е официално обявен за новия вокалист на групата D2, на мястото на напусналия бандата Дичо Христов. Неотдавна се появи четвъртият албум на D2 "Феникс".







- Дидо, "Феникс" е всъщност вторият албум на D2 с твое участие, нали така?

- Точно така. Първият, в който пея, е "6", който излезе преди осем години.

- "Аеросмит" неотдавна признаха, че рядко издават албуми, понеже не е рентабилно. Това ли е и при вас причината за тази 8-годишна пауза?

- Не бих казал, че е нерентабилно. Първият тираж вече се изчерпа и сега пускаме втори. Ние много пътуваме. Покрай концертите всеки фен иска да си вземе я фланелка с групата, я новия й албум, така че освен дистрибуцията по музикалните магазини голяма част от дисковете се продават по този начин. Практиката ни е да пускаме малки тиражи с по 2000 диска и те бързо свършват. Иначе, да - дигитализацията доста промени пазара. Всеки може да чуе безплатно или да си свали от интернет дадено парче, което за мнозина колеги прави безсмислено издаването на албум. Лично аз имам особено отношение към физическото копие на музиката. За мен е изключително преживяване да държиш песните на любимата си група в ръце - на касета, на диск, на плоча. Още от дете се е запазило това ми вълнение: да им видиш албума, да видиш арта вътре, текстовете на песните, снимките на хората, всичко това е романтично и ценно.

- Ти единствен успя да направиш стабилна кариера от цялата плеяда "звезди", които ежегодно бълват музикалните тв формати. Кои качества те отличават от тях?

- Дисциплината. И вероятно това, на което му казват "старата школа". Може би по-новите поколения са малко глезени, търсят лесен успех, липсва им постоянство, не проявяват воля, когато тя е нужна, не полагат достатъчно труд. Гледат да яхнат вълната и когато тя спре, спират и те. Има и още нещо. Аз никога, нито за миг, от 10-годишна възраст не съм се съмнявал в избора си - музиката. Тя е нещото, което най-много обичам да правя. Не съм допускал идеята да върша нещо друго утре, ако тя ме разочарова или пък се окажа недоволен от реализацията си. Бях предварително готов - не само професионално, но и психически. Знаех дори цената на популярността и тя не успя да ме замае, нито да ме промени. Лиших се донякъде от чувството си за неприкосновеност, но пък продължавам да си живея живота и да правя нещата, които обичам.

- Кои митове за живота на рокбандите развенча попадането ти в D2?

- В началото бях доста разочарован, че покрай купоните трябва и да се работи. Шегувам се, разбира се, но има и истина в това. Работата в група е наистина работа - понякога напрегната, изискваща непрекъснато усъвършенстване, физически изморителна, когато си на сцена, творческа, но и натоварваща, артистична, но със задължителна дисциплина...

- Често казваш: "от две години насам" не ям месо, "от известно време насам" си лягам рано. Някакъв прелом ли си преживял?

- О, не! Просто пораснах. Преди бях много див. Дойде ми умът, така да се каже. Осъзнах, че ако искаш да имаш бъдеще на сцената, трябва да се грижиш за здравето си. Тази работа изисква огромна енергия и ти не можеш физически да издържиш дълго, ако не си в добра форма. Месо не ям повече от две години и по една друга причина. Не искам да съм част от цялата тази промишленост, изградена върху убиването на животни. Е, не съм станал аскет. Да кажем, че съм многополюсен. Обичам, да речем, лудия живот, онова, което включва всички клишета от рокендрола: купони, мацки, нощен живот. Но от друга страна - обичам да съм с колелото, да ходя с приятели в планината, да се катерим, да спим в спални чували, да сме далеч от цивилизацията.

- D2 подгрявате доста чужди групи. Важно ли е за професионалния имидж на една група с кого ще дели една сцена?

- Със сигурност е важно. Ето, след като подгрявахме Бон Джоуви, ни поканиха и "Аеросмит". Хората виждат на каква скала си способен да работиш. Едно е да свириш в клуб пред 50 човека, друго на стадион пред 40 000. Мащабът е съвсем различен.

- Заслужавате похвала, че в новия ви албум от общо 14 песни 10 са на български език. Някакъв вид поза ли е практиката на повечето групи да пеят на английски?

- Желанието на нашата група е музиката ни да стига до повече хора. Затова, след като живеем в България, пишем песни и на български, а по чуждите фестивали пеем на английски. Трябва обаче да призная, че доста се измъчихме, докато направим тези български парчета, включени във "Феникс". Не мога да говоря от името на другите колеги, но на мен английският ми е по-мелодичен и по-лесен за пеене. Има и още нещо. От 6-годишен гледам MTV, аз съм отраснал не с Лили Иванова и с българската естрада, а с музика, изпълнявана на английски език, с Бон Джоуви, "Металика", Аланис Морисет. Родителите ми бяха фенове на "Бийтълс" и "Пинк Флойд". Т.е. на мен целият ми свят беше музиката, а тя звучеше на английски. Така че винаги ми е бил близък този език. Даже сега, фонетично като правя текстовете, първо ги правя на английски и чак после "обличаме" тази фонетика в български думи и й придаваме смисъл. Да създадеш на български език песен, която хем да звучи красиво, хем да носи посланието, което искаш, е трудно заради фонетичните особености на езика. Виж, италианският е подходящ. Може би ще направим парче на италиански.

- Музикант къща храни ли? Може ли един музикант извън фолк жанра да живее от музика?

- Явно е възможно, ние сме точно такава група. Чисто и просто трябва да работиш добре.

- Както и да работиш, все пак зависиш от публиката.

- Не. Зависиш само от себе си. Ако правиш добра музика, публиката сама ще дойде. Ако не си вършиш работата, няма да имаш публика. Никой никъде по света не е станал известен и богат, защото е правил лоша музика. Но трябва да се работи. Би било много хубаво да си седим по домовете и хората да ни плащат за това, че сме велика банда, ама не става. Ние постоянно пътуваме. За щастие във всеки град в България има поне по един клуб, в който може да се свири рокендрол. Това са приходи. Отделно са по-големите концерти, албумите, сувенирите, свързани с групата, всички нормални групи по света използват разновидностите на мърчъндайзинга.

- Какво би казал на онези момчета, които в момента репетират в бащиния си гараж и мечтаят за сцената?

- Бих ги окуражил. Ако се държиш сериозно и си вършиш работата, няма начин да не успееш. Щом обичаш музиката, без значение какво те съветват, насочи се към нея. Може да не привличаш тълпи, да не се издържаш с това, но без музиката ще си нещастен. Ето например вокалиста на Soundgarden Крис Корнел - разправя как в началото на групата е работел по думите му "със синя якичка". Т.е. службата му го е задължавала да ходи с риза и вратовръзка. Ходел в офиса, за да печели пари, но любовта към музиката е била водещата и всяка стотинка е влагал в китара, в усилвател, в звукозапис. В България лошото ни е, че претупваме нещата, правим ги ей така, отгоре-отгоре. А за да успееш не просто да се качиш на сцената, а да останеш на нея, е нужен ежедневен труд, постоянно развитие. Музиката не ти е даденост, както може би си мислиш в началото.
32
3608
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
32
 Видими 
30 Май 2014 20:40
Песни на български се пишат трудно заради фонетичните особености на езика ни, казва вокалът на D2 Деян Каменов-Дидо

Мали Диди, ами как са се справяли другите преди теб? Сигурно щот не са знаели за фонетичните особености. Да вземеш да научиш Българския може би, вместо да се оплакваш.
30 Май 2014 20:46
Да се смееш ли, да плачеш ли. Този олисял преди да цунка 30-ка млад халтурник се фантазира за "стара школа". А какво ще представлява "песента на италиански" не искам и да си представя....
30 Май 2014 20:48
Цитирам:
"Не мога да говоря от името на другите колеги, но на мен английският ми е по-мелодичен и по-лесен за пеене. Има и още нещо. От 6-годишен гледам MTV, аз съм отраснал не с Лили Иванова и с българската естрада, а с музика, изпълнявана на английски език, с Бон Джоуви, "Металика", Аланис Морисет. Родителите ми бяха фенове на "Бийтълс" и "Пинк Флойд". Т.е. на мен целият ми свят беше музиката, а тя звучеше на английски. Така че винаги ми е бил близък този език. Даже сега, фонетично като правя текстовете, първо ги правя на английски и чак после "обличаме" тази фонетика в български думи и й придаваме смисъл. Да създадеш на български език песен, която хем да звучи красиво, хем да носи посланието, което искаш, е трудно заради фонетичните особености на езика. Виж, италианският е подходящ. Може би ще направим парче на италиански. "
Заявявам:
Никога по никакъв повод,когато зависи от мен и мога да повлияя на хората около мен,нито в дома ми,нито в колата ми,нито в офиса ми,нито по" БГ Радио" никъде,ама никъде няма да слушам тези...Толкоз.
30 Май 2014 20:52
На момчето му е трудно да се справя с българската фонетика, затова пише песни на английски, па и на италиански ще пише ... един изциливилизирал се космополит.
30 Май 2014 21:12
Продукт-мутант на новата полит-коректна халтура. Че сегашната англоезична "музика" въобще не е музика ,а дивашко квичене и кряскане на фона на тъп ритъм.Сигурно дивите племена по Амазония имат по-мелодичен фолклор. Впрочем,прави ми впечатление от доста години,но особено напоследък,че по БТР цял ден звучи т.е. дрънчи такава музика,пардон, какофония и вече си мисля ,че заплатите им ги плаща не българското правителство, а някое западно посолство или директно Д.Д. Хоризонт традиционно слушам,работейки си, но взе сериозно да ме дразни сутрешния блок и следобеда до към 18 часа.
30 Май 2014 21:13
Мисля, че още Вазов беше писал за такива. Трудността не е в езика, а в главата.

30 Май 2014 21:24
nevrokop 30 Май 2014 20:48
Цитирам: ...Да създадеш на български език песен, която хем да звучи красиво, хем да носи посланието, което искаш, е трудно заради фонетичните особености на езика.

indiec 30 Май 2014 21:13
Мисля, че още Вазов беше писал за такива. Трудността не е в езика, а в главата.


Не си можал да въплътиш във теб
създаньята на творческата мисъл!
И не за песен геният ти слеп -
за груб брътвеж те само бил орисал!


--------

Език свещен на моите деди
език на мъки, стонове вековни,
език на тая, дето ни роди
за радост не - за ядове отровни.

Език прекрасен, кой те не руга
и кой те пощади от хули гадки?
Вслушал ли се е някой досега
в мелодьята на твойте звуци сладки?

Разбра ли някой колко хубост, мощ
се крий в речта ти гъвкава, звънлива -
от руйни тонове какъв разкош,
какъв размах и изразитост жива?

Не, ти падна под общия позор,
охулен, опетнен със думи кални:
и чуждите, и нашите, във хор,
отрекоха те, о, език страдални!

Не си можал да въплътиш във теб
създаньята на творческата мисъл!
И не за песен геният ти слеп -
за груб брътвеж те само бил орисал!

Тъй слушам сè, откак съм на света!
Сè туй ругателство ужасно, модно,
сè тоя отзив, низка клевета,
що слетя всичко мило нам и родно.

Ох, аз ще взема черния ти срам
и той ще стане мойто вдъхновенье,
и в светли звукове ще те предам
на бъдещото бодро поколенье;

ох, аз ще те обриша от калта
и в твоя чистий бляск ще те покажа,
и с удара на твойта красота
аз хулниците твои ще накажа.

Пловдив, 1883


--------------------------------------------------------------------------------
30 Май 2014 22:03
Има нещо вярно в трудностите на българската фонетика. Преди всичко идват от смисъла, който добрият поет-текстописец непременно влага. На ингилизки отдавна е допустимо и поощряемо без ич смисъл.
Трудно е изпяването на няколко консонанти с минимум вокали "Вслушал ли се е"... Трудно е изпяването на "Ъ" на висок вокал; хеле в края на музикална фраза. И пр. и пр. дреболии.

Затова добрият текстописец седи неоклонно, дълги часове до композитора - за записите и смесването, рискувайки слуха си. И следи певческата интонация и дори мимика да не извратят смисъла. И внася някои "удобства" с цената на мънички - никога големи! - компромиси. Композиторът също жертва нещичко от изначалния си замисъл. Така стават песните...

С повечко труд, търпение и желание за най-доброто и смислено възможно.
30 Май 2014 22:14
Знам, приятел, знам, така си написала своите чудесни текстове.
30 Май 2014 22:43
Този е абсолютен идиот.За английския е комплимент да се сравнява по звучене, а и по изразни възможност с българския.Кретен малоумен.Сигурно не знае ни български, ни английски, но плещи дивотии.
30 Май 2014 23:12
По някакъв начин Дичо остави десетки хитове на презрян български език, а този момък се запомня с нещо неандерталско, или кроманьонско. Знам ли вече...
30 Май 2014 23:32
Ганий, 30 Май 2014 21:24


Дано прочете това стихотворение! Защото едва ли някога го е чувал.
Толкова хубави песни има на нашият роден език, но той явно не е българин и затова не може да пее на български.
31 Май 2014 05:16
Ама че паралел. D2 срещу Aerosmith.
31 Май 2014 06:00
Никой не е станал прочут и богат с лоша музика


Един да признае, макар и индиректно, че чалгата е хубава музика...
31 Май 2014 08:29
Знам, приятел, знам, така си написала своите чудесни текстове.


Посочи един такъв текст, че и ние да ръкопляскаме...
31 Май 2014 09:23
Песни на български се пишат трудно заради фонетичните особености на езика ни

Уф! Нека перефразирам заглавието - Никой не е станал прочут и богат правейки лесни неща! А думичката "трудно" не напразно има за корен "труд".
Ганий ме е изпреварил с цитата от Вазов. Аз пък ще цитирам народния гений: "На крива ракета - космосът и пречи!"
31 Май 2014 10:44
Ама момчето и английски не знае както трябва. Blue collar workers не са тези с вратовръзките.
31 Май 2014 10:51
Ами едно време текстовете на песните ги пишеха поети и не им беше проблем. Сега всеки си пише сам текста и на мен проблем ми е че са само няколко думи и ако се заслушаш- лишено от смисъл малоумие, също като в някои англоезични шедьоври
31 Май 2014 11:08
Даже сега, фонетично като правя текстовете, първо ги правя на английски и чак после "обличаме" тази фонетика в български думи и й придаваме смисъл. Да създадеш на български език песен, която хем да звучи красиво, хем да носи посланието, което искаш, е трудно заради фонетичните особености на езика.

никъде,ама никъде няма да слушам тези...

Е, слоу даун, пуристите.
Имаше, например един френски певец - Мишел Полнареф - който си пишеше песните на английски, а след това ги превеждаше на френски, в условията на силен френски езиков шовинизъм.
Така че момчето все пак се старае да ги догажда и на български, какво повече?
Родният ни език е малко твърдо звучащ и с доста съгласни звуци, които явно затрудняват певците. Ако го сравним, напр, с руски - той звучи меко и има много падежни окончания, наситени с гласни (Я горд своею судбою, напр.).
А в съвременната музика наистина има толкова стилове, че да ти е мъка...
Но всеки да слуша което му харесва.
Може и амазонски рок, например.
Или африкански...
31 Май 2014 11:12
Не мисля, че трябва да го нападате толкова много. Човекът поне е честен и се опитва да пише на български. Вече беше прокоментирано за трудностите в писане на текстове на български и то явно от дама, която знае за какво говори. Предполагам в рок музиката е още по-трудно. Но има уникални текстове на '' Ахат". За съжаление, вече няма как да има такива, авторът им прие монашеството. Освен това, какво да прави щом музиката, която му е харесвала(харесва и на мен) е била само на английски език. Ок, тук е имало Щурците и Сигнал, Тангра( които са страхотни). Но те не могат да се сравняват с групите, които той изброи. Да не говорим, че не е имало групи с по-твърд звук. Всички деца израстнаха с МТВ, кой е бил българския аналог - Дани и Момчил ли........

А кое е ръмжене, шум и прочие... Всяко време с музиката си. Димитри Иванов слуша само класика. Преди десетилетия и българската естрада се е струвала на по-интелектуалните прослойки, елементарна. А АББА се е смятало, че ще са група еднодневка, правеща захаросано диско. Не ми харесват нещата, които сега слушат 20 годишните, но това си е тяхната музика. И не давам мнения за нея. Ако искате наистина да заемете някаква интелектуално обоснована позиция слушайте и рзбирайте само класика и джаз, но за това се иска не само слушане, но и учене
31 Май 2014 11:35
По умните текстописци знаят, че правейки текст с рими на "а", "о", "и" - и (о Боже!) на "у", в края на музикалното изречение, оплескването е сигурно. И обратното - има множество български изпълнители пеещи кадърно направени, сглобени текст и музика и тогава посочените "трудности" отпадат.

Но...

Нещата опират и до самата музика и нейната ритмика. Ако ритмичността е в забързано темпо и монотонност на фразите, плъзгането към гласните в текста заради "звучене" е много вероятно. И тогава почва едно И-И-И-кане, едно А-А-А-кане... Ум да ти зайде!

В чужбина не може да се пробие с английски текстове. Монополът им е ясно чии се пада. Може да има по едно куплетче в някое "парче" в концерт, за общо разбиране на смисъла на текста, но по-важно за успеха е самобитността и пр. и пр. - маса други фактори.

Неотдавна говорих с един познат от групата "Точка БГ" (Натисни тук), били в Полша - пели репертоара си на български - голям успех са имали. Същото е било във Виена...

Ерго: - английският не е панацеята за успеха.
31 Май 2014 12:38
Никой не е станал прочут и богат с лоша музика
Зависи какво имаш предвид под прочут и богат... Ако караме по БГ стандарти - само като пуснеш Планета ТВ веднага виждаш десетки примери как може да си богат и прочут с лоша музика..
31 Май 2014 12:45
завалията

родният му език му пречи да твори
31 Май 2014 13:23
Както отбеляза някой, пича е честен, откровен и открит и затова го уважавам.
31 Май 2014 14:17
Дидо, хич да не ти пука от коментарите! Явно това са дъртаци, нямащи никакво отношение към музиката! И аз съм дъртак на години, под "дъртаци" имах предвид хора, ценители предимно на българската естрада и поп музика. Но в рока и метъла често текстовете са на английски и ценителите на тази музика нямат никакъв проблем с това, много наши съвременни банди имат текстове на английски, младите нямат проблем с английския, важно е музиката да е качествена. Навсякъде по света се пишат текстове на английски и никъде не надават такъв истеричен вой някакви си псевдопатриоти. И нищо не губите ако тези хора не ви слушат, както заплашват тук! Ха-ха-ха, те не са вашата публика и на никой не му пука за тяхното мнение!
31 Май 2014 14:41
Ще добавя за тези, които не слушат рок и метъл - това е космополитна музика, навсякъде по света се пее предимно на английски, всички скандинавски, холандски, немски, испански .... банди пеят на английски. Само руснаците и французите правят изключение, но това е проява на шовинизъм, не на патриотизъм.
31 Май 2014 15:31
Дидо, праф е леОО, маайте си чалгата н'гилиски!
31 Май 2014 17:39
Трябва да се научи първо български език,после е лесно.

Натисни тук

Понеже „Вашта мамка, милорд” не се отваря Натисни тук
31 Май 2014 20:56
Ето това падение на нашата култура е по-страшно от загубата на политическата ни и икономическа независимост. През ония тъмните векове България е била политически зависима и експлотирана икономически, но като е запазвала културата си е оживяла. А сега ни залива западната мерзост със съдействието на целия политически елит.
31 Май 2014 21:41
Какъв почитател е тоя Леоооо... Регистрирал се спешно днес, за да излее кофа възхищение...
--------------------
Сайтът на Генек
01 Юни 2014 06:23
Никой не е станал прочут и богат с лоша музика...


Baby, baby, baby oooh
Like baby, baby, baby nooo
Like baby, baby, baby oooh
I thought you'd always be mine (mine)

Baby, baby, baby oooh
Like baby, baby, baby nooo
Like baby, baby, baby oooh
I thought you'd always be mine (mine)

I'm gone (Yeah Yeah Yeah, Yeah Yeah Yeah)
Now I'm all gone (Yeah Yeah Yeah, Yeah Yeah Yeah)
Now I'm all gone (Yeah Yeah Yeah, Yeah Yeah Yeah)
Now I'm all gone (gone, gone, gone...)
I'm gone

(Justin Bieber)

Песни на български се пишат трудно...първо ги правя на английски и чак после "обличаме" тази фонетика в български думи и й придаваме смисъл.


01 Юни 2014 10:26
"Vcherashen",
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД