:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 438,770,686
Активни 125
Страници 18,309
За един ден 1,302,066
Предизвикано

Насила любов не се печели. Дори и електорална

Политиците си правят криви сметки, упорито избягвайки отговора на ключовия въпрос - защо хората не ги харесват
Снимка: ЮЛИЯН САВЧЕВ
Вместо да се чудят как да накажат избирателите, които не желаят да гласуват, политиците да си зададат въпроса защо гражданите не ги понасят.
Много ми се ще да видя този политик камикадзе, който ще бъде избран за премиер и след това ще глоби негласувалите български граждани. Без значение за кого е можел да отиде вотът им. Иска ми се да видя това ритуално политическо самоубийство от чисто любопитство и не защото ми е интересно дали мярката ще проработи. Знам, че няма. Задължението обаче предполага и някаква санкция, която трябва да се наложи, ако не бъде изпълнено, нали така. И институция, която да я наложи. Та в този смисъл, где го храбреца с глобите?

Но да не избързваме. Задължителното гласуване все още не е въведено, макар че бе изявено такова желание. Най-новият върл привърженик на задължителния вот Сергей Станишев го презентира с интересни аргументи. И в тях не попада тълкуването на някои анализатори, че предложението му е отмъщение към нелоялния коалиционен партньор ДПС, които обявиха курс към предсрочни избори, очевидно през главата на мандатоносителя. Тази идея обаче се подкрепя и от най-големия душманин на Станишев - Бойко Борисов, както и от президента Росен Плевнелиев. Направо учудващо единомислие на уж толкова различно мислещи хора.

Очевидно в техните глави проблемът е технически и ще се реши с добавянето на една дума в конституцията - промяна, за която няма да се иска дори свикването на Велико народно събрание. За хората обаче проблемът е друг. Те не излизат да гласуват, защото



никак не харесват политиците,



а не поради липса на административна разпоредба, която да играе ролята на пастир за стадо овце. Ако наистина искат да си отговорят защо хората изобщо не се интересуват от избори, не биха се втурнали да променят основния закон, а биха помислили и биха се досетили (може би) че са лъгали същите хора десетки пъти по най-различни поводи, сменяли са убежденията си по един или друг въпрос със скоростта на светлината в зависимост от конюнктурата, назначавали са Делян Пеевски за шеф на ДАНС, искали са от опечалено семейство, чиято дъщеря е открита мъртва току-що, да се извини за лошите думи по адрес на МВР и още екзотични прояви, които у нас са нещо нормално. А сега предлагат задължително гласуване. Ако подобно нещо се случи, полза ще имат единствено политиците. Но и тя няма да е особено голяма. Ще могат да казват, че са избрани чрез вота на целия народ или поне на голяма част от него. Като че ли това ще ги легитимира отвъд буквоядския поглед върху една разпоредба, била тя и конституционна.

А какво ще стане, когато някой гений все пак реши да санкционира негласувалите? Най-вероятно ще става дума за административно наказание - глоба. Слава Богу, още никой не е измислил, че незаинтересованите от бъдещето на клета майка България трябва да влизат в затвора. Как ще се събират тези глоби? Може би бирниците ще ходят от врата на врата?!? Прекрасна гледка ще бъде да глобяват например пенсионери, сред които, противно на легендите, също има негласуващи. Ако не е имало набити събирачи на глоби, със сигурност ще се появят. Или може би ще впрегнат данъчната администрация да го прави? Онези, които не могат да вържат приходите в бюджета и да ограничат поне малко контрабандата. А защо да не се обърнат към частните съдебни изпълнители например? Запор на доходите, докато се събере глобата?

Ако целта е да се възпита у избирателя заинтересованост за бъдещето и политическата обстановка, толкова по-зле. Първо, очевидно за политиците избирателят е същество, което



не би могло да формира собствено мнение,



та се налага администрацията да помогне. И второ, методът за възпитание е твърде силов, направо липсва морковът. Каква ще е наградата за гласувалия? Удоволствието да наблюдава същите муцуни, които се карат в парламента. Или удовлетворението, че е дал принос в оформянето на политиката на правителството, когато веднага след вота се оказва, че обещанията не могат да се изпълнят, понеже коалиционният партньор не иска или просто сега не му е времето. Почакайте до края на мандата.

Аз лично гласувам, защото смятам, че е важно. Често пъти допълнителен аргумент е старанието на политиците тотално да ме откажат от гласуване. Т.е. напук. И не съм очарован от идеята, че занапред ще ми се налага да НЕ гласувам, пак напук, само защото някой политик не вижда по-далече от носа си и смята, че е правилно да си осигури комфорт чрез наказателна репресия срещу онези, които оцеляват не благодарение на него, а въпреки присъствието му. Това да се интересуваш от действията на онези, които уж управляват държавата, да гласуваш или да не, да изразяваш мнението си по този начин, не се възпитава чрез административни мерки. То е въпрос на личен избор. Обратното, принудата е лишаване от правото на избор. На родните политици изглежда обаче тази линия на разсъждение им е чужда. Правото на избирателя да гласува или не, не влиза в сметката. Както и той самият.
16
2738
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
16
 Видими 
09 Юни 2014 20:06
Олигархията не ще позволи въвеждането на мажоритарната избирателна система.
09 Юни 2014 21:05
Те не излизат да гласуват, защото никак не харесват политиците, а не поради липса на административна разпоредба, която да играе ролята на пастир за стадо овце. Ако наистина искат да си отговорят защо хората изобщо не се интересуват от избори, не биха се втурнали да променят основния закон, а биха помислили и биха се досетили (може би) че са лъгали същите хора десетки пъти по най-различни поводи, сменяли са убежденията си по един или друг въпрос със скоростта на светлината в зависимост от конюнктурата, назначавали са Делян Пеевски за шеф на ДАНС, искали са от опечалено семейство, чиято дъщеря е открита мъртва току-що, да се извини за лошите думи по адрес на МВР и още екзотични прояви, които у нас са нещо нормално.


Така е - хората не харесват политиците и не смятат, че гласуването ще промени нещо. И какво правим вместо задължителното гласуване? Имам предвид наистина задълително, а не предлаганата от Боко пародия за 10лв опрощаване на данъка.

Ще продължава масовото негласуване докато ... какво? Политиците се засрамят? Дойде някой Генерал и отмени изборите? Симеон Борисов (или пък мароканският му внук) се върне като абсолютен монарх? Или все така да си продължава купуването на гласовете?

Има проблем - купуването на гласовете, има решение - задължително гласуване, разбира се не в обезмислящата го форма редлагана от Генерал Боко.
Има ли по-добро решение на тоя проблем?
09 Юни 2014 21:14
Няма да гласувам за национални предатели.
09 Юни 2014 23:30
Авторът е абсолютно прав. Има и още аргументи, но и това стига.
10 Юни 2014 01:16
И какво ще постигне всеки, който не гласува? Политиците може би ще получат угризения и ще почнат да работят в полза на обществото? Ще паднат на колене и ще изреват: "Простете ни, повече няма да се повтори, обещаваме, ВЕРВАЙТЕ НИ!" Дори няма и да си го преместят в другия крачол... Та негласуването ги устройва идеално, особено партиите с безкритично настроен електорат, като например нашите носталгично настроени баби и дядовци, турските крепостни селяни и т.н. Последните винаги си гласуват и както виждате управляват (по техни думи разпределят баницата). Пък високоморалните ерудити/интелектуалци, обидени на политическата класа, си пишат критичните памфлети, които сами си четат, и ...... гледат безпомощно! Морал, етика, съвест и т.н. - все хубави работи, нищо няма да променят! Ключовите думи са реализъм, прагматизъм, активност и много търпение... Затова аз лично по-скоро бих подкрепил задължителното гласуване...
10 Юни 2014 09:09
В една добре работеща държавна администрация няма значение кой е на власт.Така ,че въпросът с глобите е решен,Няма да се налага на новия премиер да ги налага.
10 Юни 2014 09:15
И какво ще постигне всеки, който не гласува?


всеки един - нищо

всички заедно биха могли да постигнат празни урни в края на някой изборен ден. И тогава?

те че нямат морал да се засрамят че са избрани от 10%, нямат, ама ако няма и 10% може би ще си отидат??????
Утопии, знам....
10 Юни 2014 09:48
Хората не ги харесват, защото не харесват капиталистическата система, ама още не са го разбрали.
10 Юни 2014 10:32
Има ли по-добро решение на тоя проблем?


Разбира се, че има. Мажоритарната избирателна с-ма, пък и ако е в 2 тура - цена няма да има. По този начин абсолютно неизбираеми личности като Цвък, Михаил Миков, Тетка Цачева, Мая Манолова, Ангел Найденов и много други знайни и незнайни тулупи, няма да могат да спечелят мажоритарно никъде. Партията, която ги издига ще знае, че от този район ще има само един депутат и няма да рискува и ще излъчи: Стефан Данаилов, Радослав Гайдарски, Андрей Пантев, Томислав Дончев и др.

Мажоритарната избирателна с-ма, с всичките си несъвършенства, ще преобърне начина на издигане на кандидатите. Ще изчезне тропането по масата "тоа ша е вашиют кандидат", а местните структури ще преценяват избираемостта на всеки кандидат, щото всяка грешка ша коства 1 мандат. Ни повече, ни по-малко.
10 Юни 2014 10:40
Село_ 10 Юни 2014 09:15

те че нямат морал да се засрамят че са избрани от 10%, нямат, ама ако няма и 10% може би ще си отидат?


10% от 6.9млн са 690 хиляди. За да се прескочи 4% бариера от 690хил са необходими 28хил гласа. 28хил гласа по 50лв (да кажем) прави 1.4млн лева.
В такъв случай, за стойността на 7 апартамента ставаш праламентарно представена партия.

Да се засрамят или да си отидат - едва ли, но на негласуващите поне едно "Мерси" би трябвало да кажат.
10 Юни 2014 10:45
Това пък за мажоритарните кандидати е съвсем не добро! Аз нямам време да се запозная с програмите на десетина партии, пък и нямамугризения, защото те и без това не ги изпълняват. Кой ще отдели време да опознава 100-200кандидати? Пак ще гласуват за "нашия човек, нашата партия" или човекът на нашия човек. А и колкото и противоестествено да звучи, аз съм виждала живи хора които казват че харесват Цветанов
10 Юни 2014 10:55
Кой ще отдели време да опознава 100-200кандидати?


Не знам защо си мислиш, че при мажоритарните кандидати те ще станат 100-ици? Ти гласуваш само в един-единствен район и не ти трябва да познаваш кандидатите извън твоя район. Освен това, предполага се, че в твоя район ще се издигнат кандидати, които се познават от местните избиратели или поне такива ще имат предимство. Мажоритарната с-ма също има много недостатъци, но споменатия от теб не е сред тях.


10 Юни 2014 12:14
Мажоритарната система е голяма глупост. Много по-голяма от пропорционалната.

В момента големият проблем на сегашната изборна система е, че депутатите не могат да се отзовават от избирателите и партиите нямат легални инструменти да отстранят някой депутат. И най-голямата глупост - депутат изведнъж да стане "независим" - зависим само от парите, приятелите и роднините.

Добре би било, чрез референдум на съответното ниво да може да се отзовава всеки един депутат, съдия, прокурор.. общински съветник. Всъщност всеки държавен служител. След като огромна част от хората не са доволни от работата му, значи трябва да бъде отзован. Даже и главният прокурор да може да бъде отзован ако на национален референдум хората гласуват за това. Даже конституционен съдия. Не трябва да има недосегаем човек в държавата. В момента има много такива, че и се възпроизвеждат - особено в съдебната система.
10 Юни 2014 13:50
Задължителното като смисъл, а не като принуда. Нека и глобата да е символичния 1 лев примерно, който няма да се събира. Задължителното гласуване не трябва да е пъдар, а възпитател. Въпрос на постепенно, дълговременно възпитание е да се осъзнае смисълът на гласуването като лично задължение. Всеки с претенции за гражданско самосъзнание и вярващ в ценносттите на прякото или представително участие на суверена във властта трябва да осъзнае, че правата не се пускат отгоре, а трябва да се бориш за тях. В този смисъл изборът да не гласуваш е отказ от право - т.е. стъпка назад в личното човешко и общественото развитие. Не изполвайки правото си (вкл. и на невалидна бюлетина) не само губиш право на критика, а нямаш и правото на твоето мъничко 1/6 300 000 дялче от властта. Налагащото се усещане за гласуването като за легитимация на един ограничен и самовъзпроизвеждащ се елит не трябва да ни отказва от това извоювано с реки от кръв през вековете "всеобщо избирателно право". В този смисъл колкото съм за задължителното, толкова съм и против електронното. То би принизило свещеното право до една пошла евровизия, цъкайки до някой басейн с коктейлче в ръка. Ако един човек не е склонен да си дигне дирника до близкото училище без значение харесват ли му кандидатите или му се отлага гъбобера с 30 мин., значи той не заслужава това право! А и в чисто практически аспект - ами да не сме Австралия, Канада, Бразилия или Русия, че разходката до урната да е свързана с галони бенз т.е. липсата на електронна възможност за гласуване да ограничава и издига имуществен ценз пред някои избиратели?!
10 Юни 2014 15:09
Насила не става. Предвидени по 20 лв на избирател. Изплащат се на отбелязан като гласувал в секционните списъци.
Платими във всяка пощенска станция при показване на лична карта 2 седмици след изборите.
Остатъка от непотърсените до 3 месеца пари
се раздава на новоизбраните народни представители като премии.
Предвиждам над 90% участие
10 Юни 2014 15:47
Добре би било, чрез референдум на съответното ниво да може да се отзовава всеки един депутат


Как да стане при пропорционална с-ма? Точно обратното, това е възможно само при мажоритарната. Така, че:

Мажоритарната система е голяма глупост. Много по-голяма от пропорционалната.

Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД