Тук може да карате само с малък талон, но в Атина задължително си носете и големия. Ако имате такъв. |
Оказва се, че
гърците спазват европейска директива,
която е била спусната още през 2011 г. В полицията на южната ни съседка са решили, че тя трябва да влезе в сила още от 17 април, като за това са уведомени и българските власти. Родните власти обаче пропускат, неясно защо, да предупредят пътуващите за Гърция шофьори за новото изискване. Според информация на "Сега" още през май в "Гранична полиция" са знаели за проблема, но нито един от преминаващите границата водачи не е бил уведомен. И вече са факт първите пострадали от новото изискване български граждани.
Сериозният проблем е за хората, които пътуват с коли, микробуси или камиони на лизинг. Те нямат голям талон, защото той остава при компанията, на която изплащат возилото си, и докато не внесат цялата сума за колата, няма как да получат документа. От българска страна са се опитали, поне такива са твърденията, да разрешат проблема, като са поискали разрешение да се пътува с нотариално заверено копие на талона. Това обаче не е прието от гръцките власти.
В Изпълнителна агенция "Автомобилна администрация" още в началото на седмицата е пристигнал отговор на запитване до гръцките органи. В него се казва, че абсолютно всички превозни средства, влизащи в Гърция, трябва разполагат с
оригинал на големия талон,
тъй като в него са записани всички данни, свързани с обща маса, размери, натоварване на ос и други. Копие на документа не се приема. От агенцията твърдят, че още през април на страницата на ведомството в интернет е било публикувано предупреждение към товарните автомобили, които се намират под неин контрол. Което действително е така.
Гърците са категорични, че изискването е заложено в европейската директива 1999/37/ЕО и е в сила от 2011 г. "При извършване на превози през територията на Република Гърция с лизингови транспортни средства следва да се има предвид, че в случай на проверка гръцките контролни органи изискват водачът да представи оригиналните I и II част на свидетелството за регистрация на автомобила. Не се приемат нотариално заверени копия на I част на свидетелството за регистрация на автомобила", пише в директивата.
От нашето МВР също са наясно с нея и признават, че гръцката страна е напълно права да спазва подобно изискване. За да се разреши по-бързо проблемът, във вътрешното министерство обмислят
създаването на нов малък талон -
този, който и сега се носи задължително от шофьора. В новия вид талон пълната информация за превозното средство ще бъде изписана на всички езици от ЕС, за да може да се използва и в други държави.
Заради изискванията на гръцката страна една подмяна на всички талони у нас ще може да приключи едва в края на година, което няма да реши проблемите на пътуващите за Гърция през това лято. Все пак в КАТ са готови да подготвят документа на желаещите да пътуват, но все още не се знае за колко време и на каква цена. Ясно е обаче, че дори да се наложи смяна на талоните, тя няма да бъде задължителна за всички автомобили.
"Имаме готовност да издаваме за пътуващи в Гърция нови талони, в които са записани допълнителни данни за превозното средство - коментираха от КАТ. - До момента обаче не сме получили от Гърция никакво официално становище за случващото се. Писмо от гръцкото транспортно министерство има само в Изпълнителна агенция "Автомобилна администрация", бившата ДАИ (Държавна автомобилна инспекция)."
В опитите да се намери разрешение на проблемите се включиха и фирмите, които дават автомобили на лизинг. Техни представители са имали разговори с "Пътна полиция", на които е била обсъдена възможността при пътуване за Гърция на шофьора да бъде даден големият талон, в него изрично да бъде вписано, че той е само ползвател, но не и собственик на колата.
От СБА (Съюз на българските автомобилисти) са категорични, че
изискването е само за товарните машини,
но не и за пътнически коли. Представители на организацията са се свързали с гръцкия автомобилен клуб (ЕЛПА), откъдето са потвърдили това.
"За пътуване до Гърция е необходимо българските водачи на леки автомобили да имат валидна застраховка "Гражданска отговорност", включваща Зелена карта. В случай че пътуването в Гърция е с лизингова или чужда кола, е необходимо да се носи преведено и надлежно заверено пълномощно", припомнят от СБА.
Консулът на България в Солун Васил Вълчев е на мнение, че мярката на гръцката полиция е насочена срещу товарните превозвачи, но не и срещу туристите, посещаващи страната. Причината е, че евентуални проверки и наказания на шофьорите могат да доведат до сериозен отлив от страна на българите. И съответно до по-малки приходи за гръцките хотели и заведения.
Вълчев допълва, че в консулството вече са получили информация за проверките от страна на гръцката полиция, но все още
няма нито едно официално оплакване
от глобен шофьор. Според консула акцията е предимно в област Серес и не засяга други части на Гърция. Голяма част от живеещите в региона гърци са регистрирали автомобилите си в България, за да не плащат данъците, които не са никак малки, особено за по-мощните машини. Те ги карат с пълномощни и това е един от начините на тази практика да бъде сложен край. Точно по тази причина до момента българските шофьори без голям талон не се глобяват, за разлика от гръцките.
Към всичко това можем да добавим, че в Гърция Законът за движение по пътищата и без това е сред най-строгите в Европа. За извършване на обратен завой на забранено място глобата е 200 евро, като се свалят номерата на автомобила, а водачът остава без книжка за 20 дни. При преминаване на червено глобата е 700 евро, номерата се взимат за 60 дни, а книжката - за 20.
Използването на антирадар е "оценено" на 2000 евро глоба, книжката се отнема за 30 дни, а номерата - за 60. При употреба на алкохола санкцията може да достигне 1000 евро, докато за превишена скорост тя зависи от километрите, с които се кара. Като успокоение може да послужи фактът, че при плащане в 10-дневен срок санкцията се опрощава с 50%. Въпреки това обаче над 550 български шофьори са останали без книжки за нарушения на гръцка територия.
Как ще завърши всичко това, остава само да гадаем. Ясно е обаче, че за всеки, който има намерение да пътува за Гърция, ще е по-добре да си носи големия талон на автомобила. Защото не е ясно на какъв полицай точно ще попадне.