Решенията на енергийния регулатор от последните месеци събраха в инициативата "Да спасим енергетиката" представители на ЕРП-тата, на зелените централи, на работодателите. |
След поредица от догадки най-накрая стана ясна цената за България при евентуално прекратяване на споразумението с ТЕЦ "Марица-изток" 3. "Ако България иска да прекрати договора си с ТЕЦ "Марица-изток 3 Контур Глобал", то тя трябва да плати над 600 млн. евро. Толкова е инвестицията, която нашата компания е направила, за да имаме един от най-модерните топлоелектрически централи в Югоизточна Европа", заяви вчера шефът на компанията Гари Левсли. Той се появи за първи път пред медиите, откакто пое поста в компанията преди три години.
Повод за реакцията му бе жалбата на ДКЕВР до Брюксел, с която регулаторът поиска съдействие за прекратяване на контрактите. От регулатора искат "Марица-изток" 3 да намали цената на тока си с 20% и да пусне два от блоковете си на свободния пазар. Подобни мерки се искат и за "Марица-изток" 1, за която комисията поиска поевтиняване на тока с 30% и излизането на един от блоковете й на свободния пазар.
Левсли коментира, че е прекарал последните 24 часа в разговори с финансови експерти от целия свят, които са били учудени как може да се променят вече сключени договори. "Как аз да кажа на тези хора да дойдат да инвестират в България?", попита той. Левсли е част от инициативата "Да спасим енергетиката", в която се обединиха редица организации и бизнесмени. Вчера експертите отново настояха да се въведе енергиен борд по подобие на валутния, както и мораториум върху всички решения в сектора, докато не бъде постигнат консенсус.
От фотоволтаичната асоциация пък заявиха, че България е на път да си докара поредната наказателна процедура с поправките в Закона за енергията от ВЕИ, публикувани за обществено обсъждане от икономическото министерство. Те предвиждат регулаторът да определя количеството ток, което НЕК изкупува от зелените централи, а не както досега - това да се прави на 100%. "Това е погазване на европейските регламенти и България рискува да бъде санкционирана от ЕК", коментира председателят на асоциацията Меглена Русенова.
Според енергийния експерт Иван Хиновски кредитите на ВЕИ фирмите са около 4 млрд. лв. "Ако фирмите фалират заради подобни решения, то това ще предизвика сериозна допълнителна финансова нестабилност", заяви Хиновски. Мрачна картина очерта и икономистът Калоян Стайков, според когото, ако ДКЕВР продължава да орязва парите за фирмите, това ще доведе до масови съкращения на инженери, миньори и др. "10% съкращение на разходите в компаниите ще доведе до освобождаване на около 2000 души", заяви Стайков.
Според бившия енергиен министър Трайчо Трайков няма как дефицитът на НЕК от 2.9 млрд. лв. да бъде покрит единствено с поскъпване на тока. "Каквито и повишения на цената на тока да има, те не могат да покрият тази дупка", заяви той пред Нова тв. "Потребителят е този, който ще покрие разликата. Ако този дефицит се покрива от сметките, то тогава поскъпването трябва да е колосално", смята Трайков. Той допусна и технически проблеми с електроснабдяването. "Мисля, че няма гаранции, че в един момент няма да има проблеми с мрежата, защото дружествата в сектора работят на доброто желание на собствениците и служителите си", посочи Трайков.
СЦЕНАРИЙ
Ако НЕК по една или друга причина спре или ограничи плащанията си към двете американски централи, те са гарантирани. Договорите на компаниите са "железни", смятат експертите. Те работят по дългосрочни контракти за по 15 години за всяка една от тях. Така наречените "невъзстановяеми разходи" в сметките за ток на всеки български потребител са именно за плащания към двата ТЕЦ-а. По тези договори са учредените т.нар. особени залози - приходите на двата теца са гарантирани с вземанията на НЕК от енергоразпределителните дружества, които по това време са били все още държавни. Отиването към такъв сценарий обаче би довело до пореден финансов и юридически казус.