Освен с краткото си съществуване, 42-ото Народно събрание ще се запомни и с поставения печален рекорд по създадени временни анкетни комисии - общо 11 за 14 месеца работа. За сравнение 41-ото НС образува 14 комисии за почти пълен 4-годишен мандат. На фона на детективската стръв на депутатите обаче резултатите изглеждат доста зле - пет от комисиите на практика не са изпълнили целите си или защото докладите им не са разгледани в пленарната зала, или защото нямат такива.
Най-лошо се представи комисията, насочена срещу ЕРП-тата и нерегламентираните им контакти с държавници и политици. Органът бе създаден по искане на "Атака" и с подкрепата на БСП и ДПС заради срещата на президента Росен Плевнелиев и шефа на EVN Щефан Шишковиц във Виена. Междувременно държавата в лицето на енергийния регулатор ДКЕВР заплашваше елдружествата с отнемане на лицензите им, а управляващото мнозинство и Плевнелиев бяха в състояние на открита война. Президентът отказа да се яви пред комисията, а депутати от ГЕРБ сезираха КС за нейната законност. Тя обаче проведе само едно заседание на 5 юни.
Подобна съдба споходи комисията за скандала около зам.-шефа на НС Христо Бисеров (ДПС), който напусна парламента и партията си заради обвинения в пране на пари и фалшиви данъчни декларации. По настояване на движението комисията съвсем нелогично се зае и с твърденията за контакти между лидера на ГЕРБ Бойко Борисов и криминално проявения Бисер Миланов-Петното. Работата й на практика се обезсмисли, след като нито Бисеров, нито Борисов се явиха пред нея. Но остана в историята с безпрецедентното довеждане на Петното с белезници и полицейски конвой в сградата на НС.
С още по-неубедителни заключения излезе и органът, проучващ данните за телефонен разговор между Борисов и бившия директор на агенция "Митници" Ваньо Танов през 2011 г. Той засяга проверка в пивоварната на покойния бизнесмен Михаил Михов-Мишо Бирата. В публикуваната дешифровка на разговора Борисов, тогава премиер, нарежда изтеглянето на митническите инспектори. Комисията разпита цялото ръководство на агенцията, журналисти и експерти, но без самия Борисов, който определи разговора като фалшификат. Крайното заключение в доклада, който така и не стигна пленарната зала, беше в духа "и вълкът сит, и агнето цяло" - провеждането на разговора не може да бъде доказано.
Прах остана да събира и докладът на инициираната от БСП комисия за кадруването на ГЕРБ в държавната администрация, станала известна като "комисията за калинките". Тя ще се запомни с апокалиптичната оценка на шефа й Таско Ерменков за числото на уволнените от бившите управляващи чиновници - над 40 хил. Без последствия остана и работата на комисията за летище "Божурище", което и управляващи, и опозиция искаха да отнемат от частния му собственик и да го превърнат в национален паметник.
По настояване на движението комисията съвсем нелогично се зае и с твърденията за контакти между лидера на ГЕРБ Бойко Борисов и криминално проявения Бисер Миланов-Петното.
Е, щом не са се явили, значи са невинни 