Еврокомисарят по заетостта Лашло Андор иска приходите в Германия да се увеличават заедно с производителността. |
По-рано този месец френският президент Франсоа Оланд призова Берлин да увеличи разходите си и заяви, че това би било "най-добрата услуга, която Германия може да направи на Франция на Европа", за да се увеличи растежът. "Много е важно Германия да вдигне обществените си разходи, да стимулира търсенето и да намали изключително големия излишък в износа", каза Андор. "Комисията смята, че промяната на политиката относно заплатите е неизбежна."
Според Брюксел вдигането на заплатите е неотложно и много важно за възстановяването на останалата част от региона и Германия трябва да "разхлаби желязната си хватка върху заплащането", пише немското издание "Локал". Коментарът на Андор идва в момент, в който икономическият растеж в 18-те страни - членки на еврозоната, започва да губи скорост. Това важи особено за икономиките на Германия и Франция, които са най-големите в еврозоната. БВП на Германия се е свил с 0,2% в периода от април до юни тази година, докато в предходните три месец е регистриран ръст от 0,7%, гласеше оценката на федералната статистическа служба "Дестатис". Износът на страната също отслабва.
Шефът на Бундесбанк Йенс Вайдман наскоро заяви, че заплатите могат да нараснат с 3%, защото страната практически е в състояние на абсолютна заетост. Това противоречи на мнението на много от германските десни, включително канцлера Ангела Меркел, която вярва, че именно ниското увеличение на заплатите дава предимство на Германия в икономиката, пише "Локал". Европейската централна банка (ЕЦБ) обаче подкрепи Вайдман в искането му заплатите да се вдигнат. Пред сп. "Шпигел" главният икономист на ЕЦБ Петер Прает обясни, че в страни като Германия, където инфлацията е ниска и пазарът на труда е в добро състояние, по-високите доходи са възможни, за разлика от страните, ударени от кризата. Според него вдигането на заплатите би помогнало да се постигне целта на ЕЦБ инфлацията в еврозоната да се доближи до 2%. Наскоро ЕЦБ заяви, че инфлацията в еврозоната, която достигна 0,4% през юли, ще започне бавно да се вдига в следващите години и това ще възстанови икономическата активност в ЕС. Засега обаче възстановяването на еврозоната е било в застой от април до юни.
През април близо 2,1 млн. работници от обществения сектор се съгласиха на 3% увеличение за 2014 г. и 2,4% за 2015 г. Наскоро в страната бе одобрена минимална заплата от 8.50 евро на час, която ще влезе в сила през януари 2015, въпреки силната опозиция на работодателите. Това прави минималното заплащане в Германия по-високо от това в САЩ и Великобритания.