Изключително тежка есен и зима очакват хората от Мизия. Близо 1200 от жителите на града, или 1/3 от населението, ще се изнесат да живеят във фургони в новообразуваното временно селище. Това стана ясно след проверката на кризисния щаб. Поне 100 семейства, чиито домове бяха отнесени от потопа, ще прекарат и зимата във фургоните, съобщи пред БНР депутатът от БСП Корнелия Нинова. Нинова, която е в града, обясни, че вече са пристигнали около 60 фургона и се очакват още 40.
Проверката на кризисния щаб в града показа, че 23 къщи са напълно срутени, а други 50 са пред срутване. 93 къщи са оцелели, но покъщнината е за боклука. От отводнените 420 имота 206 постройки се нуждаят от основен ремонт, за да може изобщо в тях да се живее. Паричната помощ, която очаква страната ни от Брюксел, може да дойде едва след като са ясни всички щети. Въпреки че Мизия бавно се възстановява, долната част на града все още остава под вода и е достъпна само с лодки. Не достигат и доброволците, макар че десетки българи се включиха в разчистването на Мизия през уикенда. Служебният кабинет отпусна авансово 1 млн. лв., с които ще се ремонтират двете училища. Очакват се още пари, когато се изяснят щетите. Затова освен призив към доброволци, кметът на потопения град Виолин Крушовенски обяви пред БНР, че имат спешна нужда и от оценители и призова за експертна помощ от техническите служби на общините, Строителната камара, Съюза на архитектите и други браншови организации. Според кмета огледът на засегнатите от бедствието домове и инфраструктура ще приключи до дни.
Междувременно БЧК продължава да набира дарения. През уикенда организацията съобщи, че две трети от резерва са изчерпани заради многото бедствия това лято. Очаква се обаче международните донори да помогнат. "Имаме нужда от консервирани храни, защото най-важното е тези хора да имат храна за по-дълъг период", обясни шефът на БЧК Христо Григоров.
|
|