Двайсет и три спектакъла, между които четири премиерни, и два на гостуващи театри от чужбина - това е менюто, на което кани почитателите на Мелпомена тазгодишното 18-о издание на Есенния международен театрален фестивал "Сцена на кръстопът". Той ще се проведе от 9 до 23 септември в Пловдив под мотото "Театъра - утопия".
Старта ще даде пиеса на Народния театър - "Херкулес и Авгиевите обори" на швейцарския драматург Фридрих Дюренмат. Тя пренася зрителя в страната Елида - парламентарна република с умерено дионисиевска религия. Изборът на Иван Бърнев за главната роля е голямо попадение в сценичната версия на Ивайло Христов, в която Херкулес е обикновен човек с по-скоро хилаво телосложение и неизкушен от героични жестове.
Градът домакин се представя с две премиери. Едната е постановката на Борис Панкин "Сако от велур" от Станислав Стратиев, а с режисурата на другата - "Съблечи се!" от Джо Ортън - се е заел актьорът Красимир Ранков.
На 16 септември почитателите на творчеството на Явор Гърдев могат да видят най-новия му спектакъл "Жана" от Ярослава Полинович с участието на плеяда актьори (Светлана Янчева, Владимир Пенев, Биляна Петринска, Гергана Кофарджиева, Йосиф Шамли и др.).
Четвъртата премиера в рамките на фестивала е "Антигона" от Жан Ануи - съвременен, провокативен прочит на древния мит, с който режисьорът Иван Добчев "хвърля ръкавица" на публиката. На нейното внимание селекционерите предлагат и заглавие от афиша на театър "Одеон", който може да се похвали с една от най-изявените румънски трупи. Това е пиесата "Министершите" от Вернер Шваб за три стари жени, които нямат друг живот извън телевизията, религията, унизителната работа, уточняват за "Сега" организаторите. Вътрешният свят на героините е пуст, спомените - блудкави, разговорите - плоски и вулгарни, хоризонтите им - жестоки и рутинирани.
В Града на тепетата пристига и киевският Национален академичен театър на руската драма, който гостува с пиесата "Едит Пиаф - живот в розова светлина", която потапя в историята на кралицата на френския шансон. Зрителят я съпровожда в нелекия й път, белязан от бедност, глад, загуба на дете, а по-късно и на голямата любов, алкохол, наркотици, честа смяна на любовниците.
Сред родните извънстолични представления се откроява "Професия Лъжец" на Варненския театър, което донесе на Теди Москов "Аскеер 2014" за режисура.
Фестивала закрива изящната постановка на Диана Добрева "Йерма" от Федерико Гарсия Лорка, част от афиша на Военния театър, която поставя темата за майчинството и несретната женска участ.
|
|