Пречка за набиране на работна ръка в някои частни фирми е абсурдното изискване на собствениците дори към нисшия персонал в производствения процес да се използва западен език. Това споделиха експерти на среща по проблемите на безработицата в Плевен. Като пример за такъв парадокс беше посочена фабрика за многослоен картон в Никопол.
Директори на бюра по труда пък споделиха, че в програмата "От социални помощи към заетост" все още кандидатстват основно хора с ниска квалификация, които нямат трудови навици. Те настояват да се промени съотношението между експерти и работници, което е 20 на 80%. Според тях трябва да се увеличат експертите с контролни функции по прилагане на програмата поне до 40%, за да се подобри качеството на работата. Социалното министерство вече заяви, че догодина ще намали работните места за комунално-битовите дейности.
Най-много свободни места все още има в шивашкия бранш, отчетоха още експертите. Над 400 са шивашките фирми в областта, но рядко работното време в тях е регламентирано, не се заплаща извънреден труд, а основната заплата е ниска. Тези проблеми превръщат бранша в непривлекателен дори за търсещите работа на борсата.
|
|