:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,709,343
Активни 508
Страници 20,273
За един ден 1,302,066

Фирми искат западен език и за работници

Пречка за набиране на работна ръка в някои частни фирми е абсурдното изискване на собствениците дори към нисшия персонал в производствения процес да се използва западен език. Това споделиха експерти на среща по проблемите на безработицата в Плевен. Като пример за такъв парадокс беше посочена фабрика за многослоен картон в Никопол.

Директори на бюра по труда пък споделиха, че в програмата "От социални помощи към заетост" все още кандидатстват основно хора с ниска квалификация, които нямат трудови навици. Те настояват да се промени съотношението между експерти и работници, което е 20 на 80%. Според тях трябва да се увеличат експертите с контролни функции по прилагане на програмата поне до 40%, за да се подобри качеството на работата. Социалното министерство вече заяви, че догодина ще намали работните места за комунално-битовите дейности.

Най-много свободни места все още има в шивашкия бранш, отчетоха още експертите. Над 400 са шивашките фирми в областта, но рядко работното време в тях е регламентирано, не се заплаща извънреден труд, а основната заплата е ниска. Тези проблеми превръщат бранша в непривлекателен дори за търсещите работа на борсата.
39
1650
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
39
 Видими 
26 Септември 2005 00:36
А дали собствениците владеят западен език.
26 Септември 2005 00:38
Улиците на английлски ли си метат, бе умници????
26 Септември 2005 00:40
Абсурдно ли?
Абсурдно ли?!?!?
Вие добре ли сте? Няма абсурдно изискване на работодател! Фирмата Х сама решава какви изисквания да има за служителите си! Какви сте вие, драскачите, та ще определяте това като "абсурдно"?!
26 Септември 2005 03:56
кои машини в бг са български та само да се знае български компютиризирането и софтуера на машините е на чист англииски наи малко това да не са струговете от развитото социялистическо общество бе джанъм
26 Септември 2005 04:02
Не е абсурдно а е безмислено. Колко човека са специалисти в областта си и знаят западен език на 24 години. Колко от тях имат трудов стаж над 2-3 години по специалността. Това е абсурното което срещам по обявите. Ако сте възпитаници на езикова гимназия, какво друго освен някой език знаете. Език се учи не в училище, а в практиката. Училището дава само база. Това са неадекватни действия на работодатели, такива дето са си завоювали парите по друг начин.
26 Септември 2005 07:43
Само така, чрез принуда ще се накарат в училище да учат сериозно чужд език, а не "да отбиват номера"!
Само така ще се премахнат привилегиите на малцинствата, дето не само не ходят на училище и не знаят чужд език, но дори и български не знаят!
Всички протестиращи ДГД!
26 Септември 2005 07:58
Не са абсурдни изискванията. Абсурдни са заплатите, които се предлагат за тези изисквания. Влезте на http://www.zaplata.bg - единствения сайт на който се вписва и предлаганата заплата (Не знам защо ЕС за дали пари на jobs.bg напр.). 200 лв. за лекар! Да. Има таква обява. Такива са ни измислените капиталисти. Нека каже М-тел колко стипендии отпуска (защото знам че отпуска колкото от кумова срама). Срещу монополните и най-високи цени след Полша в Европа? И все пак М-тел отпуска. Ами работодателите на брат Василев? Нека журналистите ги попитат колко стипендии отпускат "членовете" на БСК и тогава Божидар Данев да дава идеи на къде да вървим. Да ги видим колко мислят за бъдещето.
26 Септември 2005 08:59
Ами тези, които метат със сигурност знаят поне един чужд език освен българския. И при строителите е така.
26 Септември 2005 09:40
Всъщност в повечето случаи изискванията към западния език рядко са надминавали догимназиалното ниво на работодателя. Досега два пъти са пробвали английския ми език на интервюта за работа. И в двата случая имаше неудобни ситуации, в които да обяснявам на български какво съм казал на английски.
26 Септември 2005 10:16
Наистина има разминаване в претенциите на работодателите, предлаганите от тях условия и реалното състояние на човешкия ресурс. Типичен пример (за София): Идва при мен "Х":
"Искам секретарка - 2 езика, реална компютърна грамотност (всички знаем какво се пише в CV). А аз: "Колко ще й плащаш?" "Ми... първоначално - 250 лв."
Е, никой с два езика и реална компютърна грамотност няма да работи за 250 лв. Този синдром на "свръхизисквания" още битува в обявите защото е модерно да напишеш: "Ние очакваме от вас very good English skills".
Другия проблем е в ниското качество на работната ръка. В момента на пазара е поколението, което масово се записваше в езикови гимназии и хуманитарни профили в университетите. Няма специалисти (всичко читаво е в чужбина, или има високи финансови претенции). В момента има куп свободни работни места за инженери, технолози, химици за що-годе прилични пари. Но няма желаещи. Всичко иска да адвокатства, да консултира и да работи на "бюро".

Редактирано от - skyspirit на 26/9/2005 г/ 10:21:30

26 Септември 2005 10:37
В повечето случаи има изискване за говорим и писмен български език. Това си е чиста дискриминация срещу ромите.
26 Септември 2005 11:09
ама до там я докарахме
26 Септември 2005 11:32
И аз да съм работодател - и аз ще го пиша. После естествено ще си занижа критериите, но поне някой циганин няма да ме съди за дискриминация че съм назначил друг, а не него...
26 Септември 2005 11:35
Да отправя един призив към работодателите. като пишете чужд език имайте предвид какви пари вземат преводачите ползващи този език, за да знаете за парите, които предлагате, хора с какво ниво на езика може да наемете. Много хора владеят достатъчно английски да си цъкат на ПиСито, или дори да четат по-прости текстове, дарзберат прилична част от диалога в холивудски екшън. Но имайте предвид че почти всеки, който знае добре чужд език може да заработва като преводач или частен учител, и то за отлични пари. Така че получавате това за което плащате. и стига ривахте. У вас е хляба, у вас е ножа и какво направихте - изгонихте много кадърни хора по чужбина, други пък отказахте да учат и да се квалифицират, защото в БГ от заплата не се забогатява и между заплата и квалификация има много малка корелация (има даже рима, ако няма удари ма). Всички се научиха на далавера и симулация, каквито и по времето на соца не е имало. Берете сега гнилите плодове на бизнес по мафиотски и липсващи мениджърски умения!

26 Септември 2005 11:39
...освен френския. Който винаги си е бил задължителен.
26 Септември 2005 11:43
Циганския си е чужд език. Друг е въпросът какъв се бара: западен или източен? И в този ред на мисли: Интересно, дали се търсят специалисти с японски? Щото и той май не е западен..

Редактирано от - ФОРЕСТ ГЪМП-СИН на 26/9/2005 г/ 11:44:16

26 Септември 2005 11:47
Артисте, това за френския не го разбрах. Имаше задължителен руски - знам го.
Имаше нужен немски - и него го знам. Сега е необходим английски - също го знам. Мисля, че знам и български. Това не е ли достатъчно?
26 Септември 2005 12:28
Става въпрос за онзи френски за който труженичките на магистралата се питат една друга. "А ти можеш ли да говориш френски без да повръщаш?"
26 Септември 2005 12:37
няма "абсурдни изисквания на собствениците" - кога ще го разберете това, бре
Кой може да ми попречи да търся "хигиенистка" (чистачка, демек) със завършено хореографско образование и три години стаж в Балета на Народната опера? Никой. И ако държа на това - ще намеря, вервайте ми :-)

Редактирано от - Старшината на 26/9/2005 г/ 12:42:02

26 Септември 2005 12:45
Аха, най-накрая некой изрева с половин уста.
Абсурд е разбира се да се иска език за щяло и за нещяло. Мани заплатите.
Така е от години, частният бизнес имал право да поставя изисквания. Ма и държавният така ги постаня, и за чиновниците е така.
Да искаш от счетоводител на 10-членно българско предприятие в село Три уши, Задкаспичанско английски е все едно да му искаш шофьорска книжка за каране на тир-за всеки случай, да не би да мине тир през селото и да стане катастрофа.
.
Кадвала съм много пъти, ка па некой журналист се не поинтересува-да идат в "брокерите на трудова сила" да питат. Най-много точки дава английския.
Дири някой инженер примерно, обаче точките за специялност са 5, а точките за език-25.
Агенциите са заинтересовани да пращат хора с повече точки и ето как знаенето на език е много по-ценно от конкретните способности за дадената работа. С тоя английски ще си получава Обзървър и ще си го чете в работно време, щото така и така от друго не отбира.
Шибана държава на пишман новоизпечени богаташи-получили парите си от кражби, не от развитие на производство.
26 Септември 2005 12:47
Никой не може да ти попречи, ама точно ти си дал пример за абсурдно изискване. Ако има стаж в балета на Националната (вече така се казва) опера, значи се клатушка и спъва като пиян кон - за какво ти е такава чистачка!
26 Септември 2005 12:55
Тази скодоумица пък как се въведе? Персоналът трябва да компенсира незнанието на ръководството, или да му лъска имиджа? За какво е необходим чужд език, ако фирмата не е външнотърговска или не набира работници за чужбина? Ами то по тази лигика фирмите да наберат цигани- те всичките знаят чужд език и дали е западен или източен зависи с кои цигани ги сравнявате
26 Септември 2005 13:00
моя си работа. да знае там позите и да има тапиите ... :-))
26 Септември 2005 13:26
абе стига спорихте кой език е западен и кой източен. ако вървиш достатъчно дълго на запад накрая ще стигнеш в БГ, значи и българския е западен език и всичко си идва на местата това бил номер да бият шута на роми които не знаят български, макар че пък ония знаят западния език индийски, а факултето е западен софийски квартал

26 Септември 2005 13:34
разбира се че всеки работодател има право да слага каквито и да е нелепи изисквания и да предлага колкото си поиска смешно ниски заплати. хората пък имат право да му покажат среден пръст и да идат да работят за друг работодате, или направо в друг град или в чужбина. това което работодателя няма право и морално основание да прави е да реве че някой друг му е виновен, при условие че той е човека с парите и властта и определя правилата на играта. като я е направил игра в която работника не може да печели да не хленчи че не намира играчи

26 Септември 2005 13:45
Djok, тази скудоумица е от години, език се иска под път и над път и за щяло и нещяло.
Четох обява един измерващ някакви води из Врачанския балкан-задължителен английски, досега никой не ми обясни с птичките и козичките ли ще говори на английски или как.
Технолог винарска изба в Мало Голямо-с английски. И що мислиш...ако некой ден дойдат дай боже чужденци, да ги развежда из избата без преводач. И това съвсем сериозно ми се казва и казващият си верва на макс.
Продавачка на щанд в Люлин с английски-ако се замота некой англичанин, загубил се на път към морето да речем.
Даже инкасатор на водомери искаха с английски.
.
Зам. министър Начев на МОН лично се изтъпаянчи да уведоми, че качеството на работната сила в МОН е трагично-само 3-ма знаели чужд език и средната възраст била 47 години.
Представяш ли си-има няма 20 години до пенсия, ми на 47 човек си е с единия крак в гроба.
И 3-ма с език...не каза колко са с български език изобщо, явно такава статистика не е водена, от български нема нужда.
Чудя се що ще въвеждат матури по български изобщо, като после никой не го иска.
Да въведат по език и готово.
26 Септември 2005 14:35
Преди време чета обява: Търсят погребален агент с английски. Почвам да се чудя: В града да има 2-3 англичани, обаче са млади, не смятат да умират. Ако искаха турски - щях да разбера - турци има. И цигански да искаха - пак щях да разбера. Ако имаше изискване да има тъжна физиономия - пак бих го приел. Обаче английски? На английски ли ще говори на опечалените погребалният агент?
26 Септември 2005 16:01
Това си е начин за отсвирване на нежелани кандидати, за рИване, че нямаме кадри и образованието ни не струва, а всъщност се прикрива факта, че се наемат нарочно нискоквалифицирани или въобще неквалифицирани работници, съгласни на всичко. Така се укриват данъци, не се плащат осигуровки и се развива сивата икономика. По този начин набедените "работодатели" в България си създават основания да реват постоянно за нещо, постоянно да искат и ако може да не дават нищо. Досега всички работодатели по един курс за квалификация да бяха платили - щяха да имат не само качествени, но и лоялни работници. С пръдня боя не се прави.
26 Септември 2005 16:18
Аде стига бе, Чукачо: малко нещо да го поизучиш в занаята - и хуква навънка да става велико .... бой и глад му е майката
26 Септември 2005 16:42
Давам работа на: филолог, който да е завършил образование в частен неакредитиран колеж за фелдфебели в Пенсилвания, да владее в съвършенство суахили, банту, мавърски диалект, унгарски, мандарин, финландски и други популярни и необходими езици, да може да ходи по опънато стоманено въже над кратер на вулкан с клокочеща лава, като при това цитира безпогрешно прозиведениqта на великия вожд и учител Мао Тсе Дун в оригинал и едновременно жонглира с горещи картофи, както и да бъде роднина по сватовсто с двора на Крадлиобурбоните и с клана на СИК--ВИС-MG-.
26 Септември 2005 16:49
... я, работа за царо ....
26 Септември 2005 18:12
Половината от европейците говорят поне два езика

Повече от 2/3 от унгарците и британците казват, че не говорят чужд език

Половината от гражданите на страните от Европейския съюз говорят свободно най-малко още един език, гласи проучване на Евробарометър, поместено в уебсайта на Европейската комисия.
Допитването е направено в 25-те страни от ЕС, в двете присъединяващи се страни - България и Румъния, както и в Хърватия и Турция.
Резултатите показват, че в Европа се говори най-много английски език - той се използва от 47% от европейските граждани, като за 34% той е чужд език. Това е с два процента повече, отколкото преди последното разширяване на ЕС, отбелязва Ройтерс.
Немски език говорят 30% от европейците, от които 11% го използват като чужд език. Френският език се говори от 23 на сто от европейските граждани, в това число 11%, за които е чужд език.
Италианският и испанският език се подреждат съответно на четвърто и пето място по употреба, респективно говорени от 15% и 14% от европейците.
Испанският и руският, се използват като чужди езици от 5% от европейците. След последната вълна на разширяване немският и руският са станали по-популярни, отбелязва ДПА.
В България 21% говорят руски език като чужд, а 15% - английски. 10 на сто от запитаните сочат като роден език турския, гласи проучването на Евробарометър.
Заключението на експертите е, че в България, Румъния и Турция процентът на хората, които могат да водят свободно разговор на чужд език, е доста по-нисък от средния процент за страните от Европейския съюз.
Повече от 2/3 от унгарците и британците пък казват, че не говорят чужд език. В същото време 99% от гражданите на Люксембург, 93% от латвийците и 90% от литовците знаят поне още един език освен родния, сочат данните на Евробарометър.

26 Септември 2005 18:14
Само от интерес питам колко от защитниците на незнаещите чужд език пролетарий владеят примерно английски?
26 Септември 2005 20:01
Ми разбира се, че люксембургците всички ще знаят чужд език.
По простата причина, че люксембургски език няма.

И все по-малко литовци и латвийци ще назнайват чужд език.
Нали се сещате защо?

Редактирано от - Don на 26/9/2005 г/ 20:03:56

26 Септември 2005 20:15
Как се нарича човек, който владее много езици- отговорът е ПОЛИГЛОТ. Как се нарича човек който владее само един единствен език- АМЕРИКАНЕЦ. Жорж и Лора Буш владеят само един език, майчиния. Значи не стават за работници в българска фабрика.

26 Септември 2005 20:55
стругацки, казали са ти го, а и сигурно и сам си се сетил - че то всеки британец който говори и местния си език освен английски е двуезичен. швейцарци, белгийци, холандци и т.н. многоезични нации са ясни. страните от соц-блока - тоже. чужденците пришълци навсякъде също могат да твърдят че знаят чужди езици. и накрая идват сума ти хора дето са учили-недоучили нещо в училище или на курсове. изобщо това знаенето на чужди езици е много относително нещо ако се гледат общи статистики.

26 Септември 2005 22:08
Холандците не са двуезични, но т'ва не пречи всички там да говорят перфектно английски език, с изключение на някои от имигрантите, разбира се. В Белгия са двуезични официално, на практика триезични, но повечето си говорят само местния език(на север фламандски/холандски, на юг френски и немски в източната част). Тия франсетата в юга даже и дума не вдяват фламандски, за английски или немски да не говорим. Така, че примера ти не е съвсем удачен. Всичко зависи от образователната система и степента на глобализираност на икономиката. Ние с наш'та малка страна, бедна на ресурси и зависима от чуждестранни капитали просто трябва да учим чужди езици, т'ва е. Даже и кумунягите беха го осъзнали и бяха направили руския задължителен - за съжаление не помогна, българите въобще не знаят руски, удеват по некоя дума колкото е приликата с българския и мятат разни плесенясали цитати, ама ако ги накараш да съчинят свързан текст от 5 изречения увисват.
26 Септември 2005 22:30
Братци Стругацки, недоразбрах, в България 15% говорят английски, 21% руски значи чужд общо-36% минимум.
Нъл тъй?
Повече от 2/3 от унгарците и британците пък казват, че не говорят чужд език.
2/3 са по-малко от 33% говорят. У нас 36%.
.
И защо тогава цитирам две точки Заключението на експертите е, че в България, Румъния и Турция процентът на хората, които могат да водят свободно разговор на чужд език, е доста по-нисък от средния процент за страните от Европейския съюз.???
.
Колко % от владеещите чужд език владеят елементарната математика?
.
И още-половината от гражданите на ЕС говорят чужд език, значи другата половина не говори, нъл тъй?
Е у нас що искат за всяка работа чужд език, даже ко сме средни европейци, другата половина неговорещи да мрат ли?

26 Септември 2005 22:43
ку-ку: мааму, знаех си че съм се омазал с холандците. прав си. и аз съм от резилите дето ни руски научиха, ни немски, ни френски. поуката ми беше че от компилирани наедро статистики се получават грешни впечатления, защото много хора са изложени на чужди езици ежедневно на улицата или в училище, но никога не ги научават. което не пречи ей тъй, за собствено и национално самочувствие да се пишат полиглоти.

Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД