Министерството на правосъдието ще ревизира правилата за номиниране на български съдия в Европейския съд по правата на човека в Страсбург. Проектоправилата бяха огласени миналата седмица и до петък беше срокът за становища по тях. В част от тях има притеснения, че не е достатъчно подчертано като приоритет кандидатът да има сериозен професионален опит в областта на човешките права, научи "Сега". В понеделник в министерството ще заседава работна група по проекта и правилата ще бъдат коригирани така, че по тях да няма възражения, обясни източник оттам.
Проектът очертава профила на успешния кандидат - юрист с поне 10-годишен опит, високи морални и професионални качества, отличен френски и английски език и познания по международно право. България трябва да предложи трима кандидати на Съвета на Европа до 15 декември. Процедурата ще бъде открита по спешност от служебното правителство, тъй като българският представител в Страсбург Здравка Калайджиева подаде оставка и от 1 март догодина няма да изпълнява задълженията си. Мандатът на съдиите в Страсбург е 9 години.
Кандидатите ще бъдат класирани от специална комисия след допускане по документи, писмен тест на английски или френски, които са официалните езици на Съвета на Европа, и публично събеседване. Съставът на комисията ще бъде определен от министъра на правосъдието, след като изтече срокът за подаване на заявления за участие в конкурса. Членовете на комисията ще декларират дали имат частен интерес от конкурса и дали имат отношения с някой от кандидатите, които биха породили съмнения за безпристрастността им. Първите трима от класираните ще бъдат предложени на Съвета на Европа, чиято парламентарна асамблея трябва да одобри един от тях.
|
|