:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 443,166,970
Активни 194
Страници 7,790
За един ден 1,302,066

Оправдан прокурор води дело за 500 000 лв. обезщетение

Само през 2013 г. държавното обвинение е платило над 5.5 млн.лв. за вреди
Снимка: Борислав Николов
Прокурорите Георги Манасиев (на пейката вляво), Боян Тошев и подсъдимият с тях бизнесмен Владислав Марчев прекараха известно време в ареста. На снимката двамата прокурори са закопчани с общи белезници.
Прокурорът от Районната прокуратура във Варна Георги Манасиев води дело срещу прокуратурата за 500 000 лв. обезщетение. Това показва проверка на "Сега" в деловодството на Софийския градски съд (СГС). Искът на Манасиев е по Закона за отговорността на държавата и общините за вреди.

Манасиев беше задържан през април 2007 г. заедно с колегата си от Върховната касационна прокуратура Боян Тошев по дело за подкуп. Обвинението твърдеше, че първият е предложил, а вторият е приел подкуп, за да упражни влияние върху главния прокурор, който трябвало да внесе във Висшия съдебен съвет кандидатурата на Манасиев за шеф на Районната прокуратура във Варна. През февруари 2009 г. двамата бяха окончателно оправдани и това им даде право да търсят обезщетение за вредите, причинени им от незаконното обвинение.

Градският съд е заседавал по иска на Манасиев през юни, когато са разпитани двама свидетели. Тогава обаче не е било представено наказателното дело и така гражданският процес е отложен за октомври. Очаква се тогава всички доказателства да бъдат събрани и до края на годината да има решение за обезщетението на първа инстанция.

Делото на Тошев по същия закон вече приключи на две инстанции. Той настояваше за 400 000 лв. обезщетение. СГС му даде 200 000 лв., но апелативният съд намали сумата на 80 000 лв. През ноември по казуса ще заседава и върховният съд. В решението на градския съд по делото за обезщетение, заведено от Тошев, се казва, че наказателният процес срещу него много пъти е използван от прокуратурата като реклама за непримиримата й борба с корупцията, включително и пред Европейската комисия. "В случая рекламата се оказва фалшива", пишат магистратите.

Законът казва, че държавата отговаря за вредите, причинени на граждани от дознанието, следствието, прокуратурата и съда от незаконно задържане, обвинение в извършване на престъпление, осъждане, изпълнение на наложено наказание над определения срок или размер, използване на специални разузнавателни средства.



РАВНОСМЕТКА

През 2013 г. срещу прокуратурата са влезли в сила 217 решения, по които са присъдени 2 060 197 лв. Година по-рано сумата е 2 888 460 лв., а решенията в сила - 176, показват данните от последния годишен доклад на държавното обвинение. Затова оттам правят извода, че обезщетенията намаляват. В сумата влизат обезщетения и разноски, но не и лихвите, тъй като те се изчисляват към момента на изплащане на парите. В близо половината от случаите обезщетенията са присъдени заради оправдателни присъди, при 40% от казусите става дума за прекратени дела, а при останалите - за незаконно задържане под стража. През 2013 г. прокуратурата е платила по 5 567 248 лв. От тях 3 834 836 лв. са главници, а останалото са лихви. Отделно държавата плаща между 1 и 3 млн. лв. всяка година обезщетения по решения на съда в Страсбург. Има и административна процедура за компенсация за бавно правосъдие, но там таванът е 10 000 лв.
2306
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД