Университетът в Женева, известен с проучванията за ваксина срещу СПИН, е една от институциите, в които ще се обучават българските стипендианти. |
От фондацията и посолството предупреждават, че в предходни години е имало многобройни случаи на фалшифициране на обявата за стипендии и злоупотреби с доверието на кандидатите. По тази причина документите за кандидатстване няма да се публикуват в интернет. Ако желаещите отговарят на изискванията за съответната стипендия, трябва да се обърнат към Международната фондация и комплектът от документи за кандидатстване ще им бъде предоставен лично или по електронната поща. Документите ще се приемат от 10 до 14 ноември 2014 г. С одобрените на първия етап кандидати ще бъде проведено интервю, насрочено за 18 ноември. Обучението започва на 14 септември 2015 г. Подробности за всяка отделна стипендия са публикувани на сайта на фондацията http://www.cmfnd.org.
Магистърската програма по изящни изкуства се провежда само в Швейцария и за пълния период на обучение. За нея могат да кандидатстват високо квалифицирани артисти от всички области на изкуствата. Месечната стипендия е в размер на 1920 швейцарски франка. В началото на стипендията се отпуска еднократна помощ от 300 франка за квартирни нужди. Одобрените кандидати ще получат и помощ при закупуване на карта за градския транспорт. Предвидени са различни пътувания, разглеждане на забележителности и вечери за стипендиантите. Желаещите трябва да са завършили бакалавърска степен и да са на не повече от 35 години. Периодът от дипломирането до кандидатстването за стипендия не трябва да е повече от 3 години.
Стипендията за следдипломна специализация (докторантура) е с продължителност 12 месеца. Началото на конкурса е на 10 ноември, а крайният срок за подаването на документите изтича на 15 ноември. За стипендията могат да кандидатстват млади изследователи от всички академични области. Размерът на стипендията е 3500 швейцарски франка. Предвижда се и еднократка помощ за квартирните разходи, както и поемане на половината от сумата за карта за градския транспорт в рамките на календарната година. Кандидатите трябва да са завършили магистърска степен и да са я придобили не повече от 5 години преди началото на конкурса. Желаещите трябва да се свържат по електронната поща с професор от швейцарската приемаща институция, който ще бъде научен ръководител и при разработването на изследването.
По програмата за млади изследователи могат да кандидатстват младежи до 35-годишна възраст, които са защитили магистърска степен. За стипендия могат да кандидатстват висшисти от всички научни области включително и млади лекари. Продължителността на стипендията е 12 месеца. Стипендиантите ще получават по 1920 швейцарски франка, еднократната помощ от 300 евро за квартирни нужди и половината от сумата за едногодишна карта за градски транспорт. Както и по останалите програми, и за тази стипендия се предвижда младите изследователи да имат организирани пътувания, вечери и туристически обиколки на забележителности. Важно изискване към кандидатите е да имат потвърждение от професор от швейцарска приемаща институция, че ще бъде научен ръководител на изследването им.
СТИПЕНДИИТЕ НА "Еврика"
За 12-а поредна година фондация "Еврика" ще отличи изявени студенти в 10 научни области, които ще получават стипендии в размер на 2000 лв. годишно. Те са в областите компютърни науки, математика, физика, химия, медицина и биология, аграрни науки, инженерни науки, строителство и архитектура и икономика. Всяка от стипендиите носи името на изявен български учен в съответната област. Право на кандидатстване имат български студенти в редовно обучение, които са завършили поне II курс и успехът от следването им до момента е поне 5.00. Важно уточнение е, че желаещите трябва да са записани по надлежния ред за академичната 2014/2015 г. Кандидатите трябва да представят лично или по пощата формуляр по образец, заявление в свободен текст за желанието им да участват в конкурса, уверение от университета за успеха по учебни години и че са записани за настоящата учебна година. В пакета от необходимите документи влизат и копия от удостоверения за участие или класиране в различни национални и международни конкурси и конференции, публикации в научни издания и др. Последното изискване е младите таланти да представят есе в обем до 3 страници на тема "Моето бъдеще на специалист - мечти, планове и реалност". След разглеждането на документите най-добрите кандидати ще бъдат поканени на среща-разговор със специализирано жури, което ще отсее кандидатите и ще определи носителите на тазгодишните стипендии. Крайният срок за подаване на документите е 15 октомври.
Отделно от конкурса за поименни стипендии и тази година фондация "Еврика" ще отличи със стипендии медалистите от международните олимпиади по математика, информатика, физика, химия и биология. За златните медалисти от международни олимпиади стипендията е 1200 лв., които се изплащат за една учебна година. Носителите на сребърни медали ще получават по 1000 лв., а грантът за притежателите на бронз е 800 лв. за учебна година. За учебната 2013/2014 г. фондацията е имала 41 стипендианти, а годишният бюджет е около 50 хил. лв.
Трима българи ще се обучават в Корея
Просветното министерство обяви конкурс за номиниране на трима български кандидати за пълен срок на обучение в Университета за чужди езици "Ханкук" в Сеул. Обучението на бакалаврите в Корея трябва да започне през март 2015 г. И кандидатите, и техните родители трябва да са български граждани, е първото изискване към желаещите да опознаят източните култури. Друго условие е кандидатите да са студенти в редовно обучение в българско държавно висше училище през 2014/2015 г. Желаещите трябва да са в бакалавърска специалност или в магистърски програми след средно образование (например медицина, архитектура, право). Към момента на кандидатстване се допускат първокурсници или завършили I курс с много добър или отличен успех. Изискването за успех се отнася и за дипломата за завършено средно образование. Важно изискване е желаещите да са в добро физическо и психическо здраве, което да им позволи да пребивават в Корея за продължителен период от време. Бъдещите стипендианти трябва да имат сертификат за положен тест за владеене на корейски език TOPIK с минимално ниво 3 (за всички кандидати). Желаещите да се обучават в специалности, преподавани на английски език, следва да притежават и сертификат за TOEFL с резултат над 80 точки. Университетът "Ханкук" осигурява на одобрените кандидати освобождаване от такси за кандидатстване и обучение. Всички останали разходи се поемат от кандидатите. Документите се подготвят на български език и се подават в деловодството на МОН до 26 септември 2014 г. С всички кандидати ще се проведе събеседване на 30 септември.