:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,710,964
Активни 568
Страници 21,894
За един ден 1,302,066
ВЪЗМЕЗДИЕ

Чили бори призраците от миналото

Президентката Мишел Бачелет иска да промени закон, който оневинява сатрапите на диктатора Пиночет
СНИМКА: www.luxfon.com
Диктатурата на Аугусто Пиночет трае от 1973 до 1990 г., след което той подава оставка заради масови протести с искания за повече граждански права и референдум, който той губи.
Диктатурата на Аугусто Пиночет е една от най-кървавите в Южна Америка. Над 3200 убити и близо 40 000 изтезавани - такава е ужасната равносметка от режима, като много от жертвите все още се водят за безследно изчезнали. Привържениците на Пиночет пък изтъкват, че той е спасил страната от комунизма, при което тя постигна истинско икономическо чудо. Двата лагера са в постоянна вражда от десетилетия. Президентката Мишел Бачелет, която зае този пост преди шест месеца, иска да хвърли светлина върху тази тъмна епоха в историята на страната. "Време е всички заедно да се борим за истината. От фундаментално значение е тези, които разполагат с някакви информации, да я съобщят", заяви тя. Нейният предшественик, консерваторът Себастиан Пинейра, по понятни причини не желаеше да се занимава с разследването на престъпленията на диктатурата. При социалистката Мишел Бачелет всичко е другояче. Тя може да разчита на подкрепа от страна на Изабел Алиенде, дъщерята на загиналия по време на военния преврат на Пиночет бивш президент на Чили Салвадор Алиенде, която днес е председател на сената (парламента). "Все още търсим истината. И до днес не сме установили колко хора са били екзекутирани и къде са били погребани.



Ние трябва да разберем цялата истина",



смята Бачелет. В Чили обаче има немалко хора, които искат да осуетят тъкмо това. И до днес в страната продължават да съществуват старите клики в политиката и икономиката. Част от тях е Серхио Мелник. 63-годишният фирмен консултант е бил министър на планирането по времето на Пиночет. Той е категорично против разравянето на това минало. "Бачелет не прави нищо друго, освен да насажда нова омраза, а в страната и бездруго има прекалено много от нея. Ние имаме проблем, който остана нерешен до днес, и екстремизмът на Бачелет също няма да го разреши", твърди Мелник. Президентката обаче няма намерение да спира своята битка за истината. Само преди дни в парламентът в Сантяго започна обсъждането на законодателна инициатива за отмяната на амнистията за старите престъпления от времето на Пиночет. Очаква се консерваторите да окажат ожесточена съпротива. "Правителството обаче иска законите за амнистия да бъдат отменени и чилийското законодателство най-сетне да се ориентира по стандартите на международното право", каза министърът на правосъдието Хосе Антонио Гомез. Едва десетина от най-жестоките изверги на диктатурата на Пиночет са влезли досега в затвора. Много други бивши членове на хунтата все още са на свобода,



закриляни от законите за амнистия



През юли 1975 г. множество латиноамерикански вестници публикуват данни за действията на правителството на Аугусто Пиночет. Според тях редица членове на лявата революционна партия са били екзекутирани от собствените си другари, написа "Ел Меркурио". Чилийският "Ла Терсера" написа, че убийствата са извършени в чужбина. В крайна сметка всичко се оказва лъжа и спекулация. Хората на Пиночет са отвличали въпросните членове на лявата партия, измъчвали са ги и впоследствие са ги убили. Сега, повече от три десетилетия по-късно, в Чили сякаш са готови за конфронтация с миналото, като този процес започна още преди няколко години. През 2008 г. съдията от Сантяго Виктор Монтилио издаде заповед за задържането на общо 98 бивши агенти на чилийската Държавна сигурност "Дина" и сътрудници на Пиночет, като им повдигна обвинения в нарушаването на човешките права и в извършването на военни престъпления. Сред арестуваните бе и бившият директор на "Дина" Мануел Контрерас. Според разследването всичките 98 са участвали в отвличането и екзекутирането на най-малко 42 активисти на лявата партия. Операцията се е наричала "Коломбо". Съдията Монтилио отдавна работи по случая и постави под домашен арест дори самия диктатор Пиночет навремето. Социалистическите представители очаквано приветстваха арестите. "Дина" е всъщност криминална формация с огромен престъпен потенциал", каза бившият министър на вътрешните работи Борис Паредес. Президентката Мишел Башеле сама се е измъкнала от машината на Пиночет, емигрирайки в съседни страни, а по-късно и в Европа.



Баща й не успява да избяга



и става жертва на мъченията на "Дина". Адвокатът на задържаните 98 сътрудници на диктатора определи обвинението като "правна фикция", защото всеки знаел, че тези 42-ма души са мъртви. Съдията Монтилио ги обяви за безследно изчезнали, с което заобиколи закона за амнистия на всички от времето на Пиночет. Иначе не би било възможно повдигането на обвинение. По-късно обаче задържаните бяха освободени поради липса на доказателства. Наблюдатели все пак смятат, че това е само първата крачка за преодоляване на миналото в Чили и че не само е нужно, но и вероятно ще последват още подобни инициативи.

Самият чилийски ляв президент Салвадор Алиенде умира по време на военния преврат в Чили през 1973 г., прострелян в главата от два куршума с автомат. Такова е официалното заключение на базата на извършената наскоро нова аутопсия. Английският специалист по балистика Дейвид Преър обясни, че Алиенде сам е стискал автомата между краката си, а дулото е опирало в брадичката му. Експертизата стига до извода, че второ лице не е било замесено в смъртта на чилийския президент. Така окончателно се обезсилват теориите, според които Алиенде е умрял от чужда ръка, когато войниците на генерал Пиночет щурмували президентския дворец. Тленните му останки бяха ексхумирани, за да бъдат проучени от екип от чуждестранни специалисти. Дъщерята на покойния държавен глава Изабел Алиенде заяви, че изпитва облекчение от заключението на комисията. Семейството й винаги е било убедено, че "при екстремните условия" на 11 септември 1973 г. баща й е решил да сложи край на живота си, "вместо да бъде унижаван или да трябва да понесе други страдания".

Според едно предание някогашният президент казал, че в никакъв случай не желае да падне жив в ръцете на превратаджиите. Когато дворецът му бил атакуван от бойни самолети, той наредил на сподвижниците си да се предадат. Той самият останал сам. Какво точно е станало след това, не се знаеше дълго време. Трупът на 65-годишния Алиенде е бил прегледан веднага след смъртта му, след което властите съобщават, че той се е самоубил. През 2008 г. един съдебен лекар изказа мнението, че нараняванията не отговарят на твърдението за самоубийство. Разпространяваше се и друга версия, според която смъртоносният изстрел бил даден от един от телохранителите на Алиенде, след като той самият само се бил наранил. Салвадор Алиенде управлява Чили в продължение на три години. След военния преврат и неговата смърт в страната идва на власт хунтата на генерал Пиночет, който управлява до 1990 г. Пиночет почина през 2006 г. на 91 години, без да бъде осъден за престъпленията си.
СНИМКА: www.ictv-solferino.com
Популярността на загиналия по време на преврата ляв президент Салвадор Алиенде продължава да е много висока в Чили.
СНИМКА: Би Би Си
Над 3000 души са убити по време на диктатурата, а 40 000 са измъчвани като противници на режима.
 Изабел Алиенде
СНИМКИ: www.dwelle.de
Президентката Мишел Бачелет смята да промени Закона за амнистия на сподвижниците на хунтата.
36
3458
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
36
 Видими 
25 Септември 2014 19:44
Пиночет е бил голям изр.д - трябва да бъде забравен и заклеймен!
25 Септември 2014 20:34
... но пък из този форум има негови заклети фенове. Скоро ще изпълзят.
25 Септември 2014 20:49
Над 3200 убити и близо 40 000 изтезавани - такава е ужасната равносметка от режима, като много от жертвите все още се водят за безследно изчезнали

Какви са тези смешни числа? Какъв диктатор е тоя? Че ние само на Беломорканал .. ехей!
25 Септември 2014 20:52
Есента на 1973г. След уволнението от казармата - първокурсник с ВМЕИ " Ленин", и на селскостопанска бригада в Северозападна България - Хърлец ли беше, Борован ли , или Остров. Преврата в Чили. Алиенде е убит.
Спомням си лозунгите на бригадата " Всеки набран палет е трън в гъза на Пиночет". Някой секретар на факултет го бе съчинил.
След година-две участвах като артист масовик, май в Перник във филма " Над Сантяго вали". И ми платиха добра сума. А и добри години бяха.
25 Септември 2014 21:11
защо все пак премълчават че пиночет е бил лоялен към социалистите. потушава дори опит за фашистки преврат. алиенде разрушава икономиката. повратът възниква когато инфлацията достига трицифрено число и шофьорите на тирове обявяват стачка. а тировете са единственото средство за снабдяване в тясна и дълга страна като чили. пред угрозата страната да бъде изправена пред гладна смърт генералите предпочитат преврат.
25 Септември 2014 22:40
защо все пак премълчават че пиночет е бил лоялен към социалистите. потушава дори опит за фашистки преврат. алиенде разрушава икономиката. повратът възниква когато инфлацията достига трицифрено число и шофьорите на тирове обявяват стачка. а тировете са единственото средство за снабдяване в тясна и дълга страна като чили. пред угрозата страната да бъде изправена пред гладна смърт генералите предпочитат преврат.


Много Пиночети имаше в Ю. Америка, в резултат на което сал една Колумбия още не е в прогресивния лагер.
25 Септември 2014 22:51
защо все пак премълчават че пиночет е бил лоялен към социалистите


america1332002, там, където си, що не поразпиташ за проекта FUBELT? Името Томас Карамесинес нещо говори ли ти? Въобще чувал ли си за тези неща? Или си прихванал типичното за американците младенчески блажено неведение? Чел ли си разсекретените документи на ЦРУ за преврата в Чили? Айде малко да почетеш и се просветиш, после пак ела да ни ... отваряш очите, ако обичаш. Натисни тук
25 Септември 2014 22:59
и френска гжиана не е , и доминиканската република не е, и ямаика, и гренада и много други.
26 Септември 2014 00:10
В Киев е пълно с Пиноченковци и Пиноченюци.
26 Септември 2014 00:31
Ако режима Пиночет с 3200 убити е мярка за определението"кървава диктатура",то тогава укрорежима на колко кървави диктатури се равнява?
26 Септември 2014 02:03
Да кофти се получи в Чили, но чилийските другари сами са си виновни. Не проявиха достатъчно революционна бдителност. Ами отвори едно Белене. Покани червената армия. Дигни и един паметник. Опъни раята да ти натрупа първоначалния капитал, в името на идеята. И си гледай кефа. И досега техните Бокови, Станишеви, и Пръмови щяха да са най-умните и успелите.
26 Септември 2014 02:34
Gen. Augusto Pinochet
26 Септември 2014 08:22
Че Пиночет е диктатор, е факт. Че изби 3000 души - също. Че оправи Чили икономически е безспорно. Кастро обаче изби 30 000, Куба не е кой знае колко цъфнала икономически, милиони кубинци емигрираха от "Острова на свободата" и хич не мислят да се връщат, обаче Кастро е много любим на западните леви интелектуалци. Що тоз двоен аршин, бе пичове?
Бъдете здрави!
26 Септември 2014 08:30
Що тоз двоен аршин
Ми защото това е съвременния стандарт. Като оставим настрана числата.
26 Септември 2014 08:57
Че Пиночет е диктатор, е факт. Че изби 3000 души - също. Че оправи Чили икономически е безспорно. Кастро обаче изби 30 000, Куба не е кой знае колко цъфнала икономически, милиони кубинци емигрираха от "Острова на свободата" и хич не мислят да се връщат, обаче Кастро е много любим на западните леви интелектуалци. Що тоз двоен аршин, бе пичове?
Бъдете здрави!
Мишокът К е направил статистика и в Куба и Чили, нали той е по статистиката - с просто тройно правило. Никой не знае колко са жертвите в Чили и в Куба. Там е работата, че Кастро смени един сатрап, като Пиночет , който също бе избил доста народ. Беше превърнал Куба в публичен дом, за удоволствие на хамериканците. Избиването в Куба беше отмъщение за една диктатура, докато в Чили беше махнат един демократично избран президент и сменен с един кървав диктатор. И Това беше дело на най-големите демократи във всички земни кълбета - американците. И двама и Пиночет и Батиста извършиха тези престъпления под диктата на САЩ. Най-жестоката, обаче диктатура избила около 100 000 души (по признание на агенти на ЦРУ) е в Гватемала след нахлуването на американските войски там.
Истината, срещу която подскача Мишокът е, че цяла Латинска Америка отива силно наляво. Чили беше една от последните страни. Остава само Колумбия вярна на САЩ.
26 Септември 2014 09:13
Да кофти се получи в Чили, но чилийските другари сами са си виновни. Не проявиха достатъчно революционна бдителност. Ами отвори едно Белене. Покани червената армия. Дигни и един паметник.
Прав си така се прави революция - дикататура на пролетарията. Така е дошъл и капитализма - диктатурата на Кромуел в Англия, терорът на якобинците и диктатурата на Наполеон след Франската революция. Или ти ще удариш или тебе ще те ударят. Комунистите съветваха Алиенде да бн направи това, но той беше привързан към демокрацията и най-великите демократи го свалиха и убиха. У нас след Белене всичко се умиротвори и досега битките са само словесни.
А това впрочем е специалитет и на най-големите демократи по всички земни кълбета - американците. Скоро гледах един филм за Хувър. Що народ са влезли в затвора по времето на Макарти, по доноси, колко са преследвани а зад Маккарти е стоял Хувър. Типичен пример е физикът Опенхаймер, чийто живот бива съсипан и той умира на 52г. И всички доносници на Маккарти след това станаха велики политици. А ние гоним доносниците, заради един подпис, повичето от които не са правили никакви доноси (така например научни работници, които ходеха на Запад бяха карани от ДС да напишат какво са видели там и да се подпишат- те бяха обявени от номенклатурното чедо Игнатов за доносници).
26 Септември 2014 09:31
Г-н Константинов,

Смятах Ви за поне за човек на числата, но се оказва, че разпространявате най-удобния мит, използван за оправдание на Пиночет. И преди Алиенде, и по негово време, Чили си беше икономически процъфтяваща страна, далеч най-развитата в Лат. Америка. Наричаха я „Швейцарията на Лат. Америка”, откъдето дойде нелепата „България - Швейцария на Балканите”. Трудностите започнаха през третата година от управлението на Алиенде, бяха умишлено създадени от ЦРУ с активното съдействие на страхуващиге се от национализация акционери в медните мини, където бяха организирани стачки (по-болезнени за икономиката от тези в транспорта) и т.н. Всичко това беше преувеличено и изопачено от медиите в Западна Европа, според които в Чили царял глад и мизерия (абсолютно невярно, но трудно за оспорване – далечко е за проверка).

Та, ставаше дума за икономика и дори числа – бихте ли посочил нещо за международно сравнение на положението в Чили през годините на Алиенде (без последните месеци) и някоя от годините на Пиночет? Или поне да прочетете нещо за собствена консумация?
26 Септември 2014 10:10
От една страна гледането назад е непродуктивно и не спомага да се решат днешните проблеми, от друга страниците на историята трябва да се прочетат, преди да се затворят завинаги, както направиха в Испания, например...
Сложен проблем.....
26 Септември 2014 10:50
Че Пиночет е диктатор, е факт. Че изби 3000 души - също. Че оправи Чили икономически е безспорно.
Последното е бая спорно - особено ако човек е грамотен и навит да прочете нещо повече от статия в Уикенд. Малко зачитане във фактите разкрива следната картина - никога в историята на Чили не е имало такова подобрение в живота на обикновения човек каквото е имало по времето на Аленде. И това въпреки мероприятията на ЦРУ. Това са годините на най-бързо разрастващ БВП на каплак и намаляване на Джини коефициента. Инфлацията дето си я е измислил един друг неграмотник по-горе е фантастика и ако малко разбираше структурата на икономиката на Чили по това време щеше да проумее, че това просто не е било възможно. Бърка я с хиперинфлацията от началото на 80те години, когато Пиночет окончателно се отказа от съветите на студентите на Фридман - понеже дори в неговата празна глава се проумя, че нещата хич не вървят на добре с подобни съветници. Икономическия бум през 80те години е факт, но е важно да се осъзнае на какво се базира той. Първо на бедност (да не забравяме, че едно от първите решения на хунтата е да спре безплатната чаша мляко в училищата - не е майтап) предизвикана от огромна експлоатация на труд под страх от терор, второ на откровено насилствен труд (по тертипа на Франкоистка Испания) и трето на... национализираните от Алиенде медни мини - които дори Пиночет съобрази, че не трябва да приватизира. Растеж - базиран на нещо подобно беше невъзможен в социалистическа България - която просто не можеше да допусне такива нива на бедност и мизерия, каквито Чили плати за растежа си.
*
Беше само преди няколко години, когато Сапатеро премахна последните останки от режима на Франко в Испания - и последната статуя на каудильото потегли на един кран към небитието. Никой не се вдигна да го защити - имаше само една шепа хора, мълчаливо развели знамената на Републиката. Осъзнаването е болезнен процес - но за добро или за лошо е неизбежен.
26 Септември 2014 11:16
Дали МишоК не знае или само се прави? А? Със сигурност знае, но като опре до политика, пада по-ниско от нивото на тираджия. Алиенде нямаше съюзници в Америка, САЩ му бяха най-върл враг. А оно се хили като маймуна от клона "хе хе хе, какъв е слабак, комунист, смазаха го! Хи хи хи! А пък Пиночет, о, той е пич като Баце, нарита ги всичките, пък и най-великите - САЩ бяха с него!"
26 Септември 2014 11:18
Yantar, Simeonee,

Маккартизмът (на английски: McCarthyism), по името на американския сенатор Джоузеф Маккарти, е политическо течение в САЩ от втората половина на 20-ти век. Маккартизмът е насочен срещу комунистите и крайно-левите в САЩ и представлява практика на обвиняване в подривна дейност, заговор, в някои случаи без наличието на реални или достатъчни доказателства, или като се използват иначе рядко използвани средства за разследване, най-често с участието на ФБР, често използван за потушаване на политическа критика.

Малка част от по-прочутите хора, които са вкарани в черни списъци или са понесли някакъв друг вид преследване по време на маккартизма:

Нелсън Алгрен (Nelson Algren), писател[32]
Елмер Бърнщайн (Elmer Bernstein), композитор и диригент [33]
Дейвид Бом (David Bohm), физик и философ[34]
Бертолт Брехт (Bertolt Brecht), поет, драматърг, сценарист, режисьор
Чарли Чаплин (Charlie Chaplin), актьор и режисьор[35]
Аарон Копланд (Aaron Copland), композитор[36]
Бартли Кръм (Bartley Crum), прокурор[37]
Жул Дасен (Jules Dassin), режисьор[38]
Dolores del Río, actress[56]
У. Е. Б. дю Боа (W. E. B. Du Bois), защитник на гражданските права и автор[39]
Хауърд Фаст (Howard Fast), писател[40]
Карл Формън (Carl Foreman), писател, а по-късно и продуцент и режисьор
Джон Гарфийлд (John Garfield), актьор[41]
Лий Грант (Lee Grant), актриса[42]
Дашиел Хамет (Dashiell Hammett), писател [43]
Елизабет Хоуз (Elizabeth Hawes), дизайнер на дрехи, автор и борец за равни права[44]
Лилиан Хелман (Lillian Hellman), драматург [45]
Лангстън Хюз (Langston Hughes), поет [46]
Сам Джафе (Sam Jaffe), актьор [47]
Теодор Кагхан (Theodore Kaghan), дипломат[48]
Гарсон Канин (Garson Kanin), писател и режисьор[[49]
Бенджамин Кийн (Benjamin Keen), историк [50]
Джипси Роуз Лий (Gypsy Rose Lee), актриса и стриптизьорка [51]
Корнелиус Лангуз (Cornelius Lanczos), математик и физик[52]
Филип Льоб (Philip Loe, актьор[53]
Джоузеф Лоузи (Joseph Losey), режисьор [54]
Бургес Мередит (Burgess Meredith), актьор [55]
Артър Милър (Arthur Miller), драматург и есеист[56]
Зеро Мостел (Zero Mostel), актьор [57]
Робърт Опенхаймер (J. Robert Oppenheimer), физик, научен директор на Манхатънския проект[58]
Дороти Паркър (Dorothy Parker), писател [59]
Лайнъс Полинг (Linus Pauling), химик, носител на две Нобелови награди[60]
Самюел Ребер (Samuel Reber), дипломат[61]
Мартин Рит (Martin Ritt) актьор и режисьор[62]
Пол Робсън (Paul Robeson),актьор, атлет, певец, писател и политически активист[63]
Едуард Г. Робинсън (Edward G. Robinson), актьор [64]
Валдо Салт (Waldo Salt), сценарист[65]
Пит Сийгър (Pete Seeger), кънтри певец [66]
Арти Шоу (Artie Shaw), джаз музикант[67]
Уилям Л. Ширър (William L. Shirer), журналист [68]
Лайнъл Стандър (Lionel Stander), актьор [69]
Пол Суийзи (Paul Sweezy), икономист и основател и редактор на в. "Маунтли Рийвю" [70]
Чарлз У. Тайър (Charles W. Thayer), дипломат [71]
Натисни тук


26 Септември 2014 11:20
Президентката Мишел Бачелет иска да промени закон, който оневинява сатрапите на диктатора Пиночет
Харесва ми този начин на изписване на длъжността на Мишел Бачелет. В женски род. Както и трябва.
26 Септември 2014 14:33
Старата лъжа с която либералфашистите се опитват да си оправдаят престъпенията пак влезе в употреба. И пак да попитам, щото не става ясно - допустимо ли е да се нарушат всички закони, да се избият десетки хиляди души и да се репресират още няколко пъти повече за да може икономиката да върви по добре? Кой е готов да жертва живота здравето и правата и свободите на съгражданите си в името на подобряване на икономическите показатели?

США, Пиночет и "экономическое чудо"
14.12.06 23:43 История: факты и документы

10 декабря умер бывший чилийский диктатор Аугусто Пиночет. Противно было смотреть, как лицемерно о нём рассказывал ОРТ, сообщая о его смерти. Цитирую: «…Именно Аугусто Пиночета считают отцом так называемого «чилийского экономического чуда». В начале его 15-летнего правления страна лежала в разрухе. В столице даже не хватало продуктов питания. Пиночет отпустил цены, провел денежную реформу и тотальную приватизацию государственных предприятий… В результате к концу 80-х ежегодный рост экономики превышал 10%...».

Можно подумать, что это Альенде довел Чили до экономического коллапса. Во-первых, посмотрим, как он «довел» её до того коллапса. Альенде дал присягу 4 ноября 1970 г. Уже в следующем году заработная плата выросла на 35%. В 1971 г. ВНП вырос на 8,5%. В 1972 г. объем строительства вырос в 3,5 раза. Если в 1970 г. безработица составляла 8%, то в 1972 г. она упала до 4%. Была введена бесплатная медицина и учеба.

Во-вторых, экономический крах произошел потом. Но почему он произошел? Всю осень 1970 г., когда уже было ясно, что Альенде победит на выборах, в Белом Доме вовсю шли разговоры о необходимости разрушить экономику Чили, дестабилизировать обстановку в этой стране и подготовить государственный переворот. В то время Киссинджер послал послу США в Чили телеграмму, в которой говорилось: «Если Альенде приходит к власти, то мы сделаем всё, чтоб обречь Чили и чилийцев на нищету». Белый Дом боялся потерять свое влияние в Латинской Америке. Здесь левые были популярны, и ЦРУ в это время подготовило анализ последствий прихода Альенде к власти, в котором говорилось, что после победы Альенде может начаться «цепная реакция» в других латиноамериканских странах. Т.е. неограниченному влиянию США здесь будет положен конец.

Спустя всего два дня после присяги Альенде состоялось заседание окружения Никсона, в котором было окончательно решено сменить власть в Чили. Запланированная операция составлялась из двух этапов – разрушение чилийской экономики и ликвидация правительства Альенде. К разрушению экономики были подключены компании США, так как после правления предыдущего президента Чили Фрея чилийская экономика находилась в зависимости от них. Важную роль в экономике играл импорт из США. США резко уменьшила его. Банки США перестали давать Чили кратковременные кредиты. Вместе с тем, США сильно ударили по начинающей вставать на ноги стране, когда сбили мировые цены на медь – основы чилийского экспорта. США из своих стратегических запасов выбросили в мировой рынок большие количества меди. Только в 1972 г. ущерб Чили из-за упавших цен составил 200 млн. долларов. Вместе с тем, ЦРУ начала операцию «Кентавр» по разрушению финансовой стабильности чилийской экономики. За короткое время в Чили появились большие количества фальшивых эскудо, подделанных в США, вследствие чего дестабилизировался нормальный оборот денег в стране. Результаты не заставили себя ждать. В 1972 г. рост ВНП сократился до 5%, начало ухудшаться положение жителей. Пользуясь своими связями с боссами профсоюзов рабочих медной промышленности, ЦРУ в 1972-1973 гг. организовало ряд забастовок, ущерб от которых составлял 200-250 млн. долларов.

Вместе с тем, ЦРУ имело в Чили много «друзей». Например, фашистская организация «Патриа и Либертад», которая ещё 5 сентября 1970 г. после победы Альенде на выборах, промаршировала по улицам столицы с лозунгами: «Тревога, чилиец! Русские стоят у твоего порога» (что-то знакомое, не правда ли?). Эта организация выросла из уголовной банды, которой руководил поклонник Гитлера Пабло Родригес. ЦРУ заинтересовалось Родригесом и дало возможность образоваться террористической организации. ЦРУ стало плодить всё больше таких организаций, и они сыграли большую роль в разрушении экономики. Например, из молодёжных групп Национальной партии начали создаваться военизированные отряды. Специально для этого ЦРУ создало в Чили тренировочные лагеря, где готовились будущие террористы.

Со временем все эти группировки и организации удалось сконцентрировать – в 1972 г. чилийские правые, ультраправые и фашистские организации слились в Невидимый фронт. Вскоре после парламентских выборов 1973 г., в которых, несмотря на падающую экономику, победила партия Альенде, Чили залила волна террора. С весны 1973 г. в Чили происходило в среднем несколько десятков терактов в день. Террористы взрывали мосты, железные дороги, электроподстанции и т.д. Из-за нарушенного электроснабжения перестали работать промышленные холодильники, и к августу Чили потеряла половину собранных овощей и фруктов. Из-за разрушенных дорог нарушилось снабжение провинций продуктами.

Стоимость всех до сентября разрушенных объектов составляла треть годового бюджета Чили. Вместе с тем, дальше поощрялись стачки. Рабочих, которые не хотели бастовать, терроризировали. Так, когда 8 июня 1973 г. рабочие на руднике «Эль Теньенте» захотели прекратить забастовки, туда прибыли отряды «Патриа и Либертад» и напали на автобусы с рабочими, взорвали несколько установок по подаче воды в рудник, разгромили здание администрации и, захватив местную радиостанцию, начали в эфире призывать людей к свержению Альенде. Также, фашисты из «Патриа и Либертад» терроризировали мелких предпринимателей, которые поддерживали Альенде. Они били им витрины и т.д. Большую роль в параличе экономики сыграли забастовки владельцев грузовиков. ЦРУ имело хорошие связи в верхушках профсоюзов. Например, В. Морено, имевший криминальное прошлое, сделал хорошую карьеру в профсоюзах. И теперь с его помощью ЦРУ организовало и финансировало забастовки владельцев грузовиков. Это был сильный удар, поскольку 80% грузов в Чили перевозились грузовиками.

Обстановка стала действительно мрачной. Стал падать уровень жизни. За деньги ЦРУ и местных олигархов деклассированные элементы выходили на улицы, и, объединившись с группировками Невидимого фронта, блокировали улицы, убивали водителей, возивших нужные продукты в рабочие районы, поджигали здания левых организаций.

Это чем-то напоминает Югославию, когда НАТО бомбардировало города и села, а потом европейские чиновники показывали фотографии тех же горящих городов и сел, и рассказывали, что это дело рук Милошевича.

Вот о чём не сказало ОРТ.

Потом, в сентябре 1973 г., произошел кровавый путч во главе с Пиночетом. Точного числа жертв путча не знает никто. Стадионы в Чили превратились в настоящие концлагеря, в которых погибли тысячи людей. Никто не знает и точного количества жертв репрессий за весь период пиночетовского правления.

А теперь коротко об «экономическом чуде», которое сотворил Пиночет. Вскоре после переворота безработица в Чили подскочила до 20%. В 1980 г. она составила уже 25%, а потом и 30% от трудоспособного населения Чили. Уже в 1977 г. 2,2 млн. людей в Чили жили в крайней нищете. Всего при Пиночете из Чили эмигрировали около 1 млн. жителей.

После переворота подскочили цены. Цены на хлеб выросли в 22 раза, на сахар – в 29, на мыло – в 69 раз и т.д. Чилийская валюта обесценилась и в 1975 г. вместо эскудо был введен песо, которого привязали к доллару: 1 доллар – 1 песо. Но и эта валюта постоянно падала: в 1977 г. за доллар давали уже 18 песо, в 1982 г. – 46 песо, и т.д.

Подсчитано, что в интервале 1974-1989 гг. среднегодовой «рост» чилийской экономики выражался в числе -3,9%. Это – ПАДЕНИЕ.

Рост экономики в 1989 г., превышающий 10%, о котором упомянул ОРТ – официальная статистика пиночетовских времен. В действительности этот рост составлял 7%. В конце концов, и эти 7% в том году мало что значили для чилийцев, ибо безработица составляла 30%.

Да уж… Действительно надо быть волшебником, чтобы довести страну до такого состояния, когда ей никто не объявляет экономической блокады, никто не вводит санкции и т.д., но экономика падает. И в этом отношении волшебная палочка Пиночета сработала великолепно.

P.S. Может, Ельцин тоже сотворил какое-нибудь «экономическое чудо»?
26 Септември 2014 14:39
Абе, мътни и кървави са онези години, кой крив, кой прав, исторята ще отсъди, ама ... поне след 100-150 години.
26 Септември 2014 14:43
Годините и вината са ясни - стига да има човек желание да потърси из интернет сътоветната информация, няма никаква нужда да чака да му сервират истината в медиите наготово, още повече когато става въпрос за контролирани от сатанистите медии.

Във връзка с историята на Чили още няколко ценни статии.
Призрак "чилийского финансового чуда" жив
Чикагские мальчики. Чудо капитализма. Будущее.
Чили: "Расстрелянная кибернетика"
26 Септември 2014 14:51
Защо в Чили има закон за амнистията, а в България няма? Безследо изчезнали не е ли имало?‌ Лагери ли не е имало. Мачкане на тези дето много дрънкат ли е нямало. Или са се чувствали толкова сигурни, че пак си остават на власт, че даже закон за амнистията не се е налагало да има.
26 Септември 2014 14:55
Дали МишоК не знае или само се прави?

МишоКа не може да не е чел вестниците по онова време и да не е разбрал какво точно се е случило там, т.е. не може да се оправдае, че е бил лишен от информация или излъган - в каквото положение са се оказали гражданите на САЩ или Западна Европа поради естеството и политиката на медиите там. Обаче явно удобно е забравил всичко това във връзка с новопридобитата идеологическа и политическа ориентация и светоглед.
26 Септември 2014 16:50
M K
26 Септември 2014 17:25
Комунистите избиха десетки хиляди пъти повече хора по света и вкараха поробените от тях народи в каменната ера.
Руският народ, който безмерно е пострадал от комунизъма, е дал оценката си лаконично:
Поменяли хулигана
На Луиса Корвалана.
Где б найти такую бл#дь,
Чтоб на Брежнева менять?

***
Искате ли и за Насер тавагишчи, че съм в настроение...
26 Септември 2014 17:35
Алиенде е потомствен латифундист и милионер.
Като главнокомандващ чилийската армия се сражава с чилийската армия, въоръжен с контрабанден АК-47 -
подарък от кастристите.
Цялата му лична охрана също е въоръжена с кастристки АК-47.
Та така...
26 Септември 2014 17:51
Цялата му лична охрана също е въоръжена с кастристки АК-47.
Та така...


Бе не знам с какво му е въоръжена личната охрана, ма в момента в цяла Ю. Америка управляват Алиенде-та, нема нито един Пиночет.
26 Септември 2014 18:04
вкараха поробените от тях народи в каменната ера.


Какво са ти направили тия лоши комунисти
Неадерталец с комп
26 Септември 2014 18:18
И пак да попитам, щото не става ясно - допустимо ли е да се нарушат всички закони, да се избият десетки хиляди души и да се репресират още няколко пъти повече за да може икономиката да върви по добре?
а допустимо ли е да се организира голодомор и да се уморят от глад милиони в украйна, казахстан и русия за да се изгразда една келява икономика?
26 Септември 2014 18:38
america1332002
26 Сеп 2014 18:18
Мнения: 2,386
От: Bulgaria

А вие защо биете негрите?
26 Септември 2014 19:29
В цела Южна Америка има само един кастрист - М#дуро.
Венецуела се дави в нефт и
нема вода, ток и тоалетна хартия.
Скоро и там ще дерат кастристи.
Неизбежно е...
***
Пърдон - забравих кокалерото, ама то съвсем закъсал.
27 Септември 2014 00:23
Куба не е кой знае колко цъфнала икономически,
Професоре,
Сигурен съм , че поне си чувал за ембаргото, наложено от САЩ и валидно до ден днешен вече половин век. Към което по-късно се прибави и обърнатият гръб на Горби и Елцин. И пак удържат, пустите кубинци, 50 години, пеят и се веселят и имат най-доброто безплатно здравеопазване в региона.
Когато един ден Кастро се пресели в отвъдното, това ще бъде най-грандиозното погребение в света - ще присъстват всички държавни глави, с изключение, разбира се, на you know who и неговите пудели. Това ще е истинската оценка за това кой кой е и какъв е бил, а не бръщолевенията на форумните идиоти and the like.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД