Диктатурата на Аугусто Пиночет трае от 1973 до 1990 г., след което той подава оставка заради масови протести с искания за повече граждански права и референдум, който той губи. |
Ние трябва да разберем цялата истина",
смята Бачелет. В Чили обаче има немалко хора, които искат да осуетят тъкмо това. И до днес в страната продължават да съществуват старите клики в политиката и икономиката. Част от тях е Серхио Мелник. 63-годишният фирмен консултант е бил министър на планирането по времето на Пиночет. Той е категорично против разравянето на това минало. "Бачелет не прави нищо друго, освен да насажда нова омраза, а в страната и бездруго има прекалено много от нея. Ние имаме проблем, който остана нерешен до днес, и екстремизмът на Бачелет също няма да го разреши", твърди Мелник. Президентката обаче няма намерение да спира своята битка за истината. Само преди дни в парламентът в Сантяго започна обсъждането на законодателна инициатива за отмяната на амнистията за старите престъпления от времето на Пиночет. Очаква се консерваторите да окажат ожесточена съпротива. "Правителството обаче иска законите за амнистия да бъдат отменени и чилийското законодателство най-сетне да се ориентира по стандартите на международното право", каза министърът на правосъдието Хосе Антонио Гомез. Едва десетина от най-жестоките изверги на диктатурата на Пиночет са влезли досега в затвора. Много други бивши членове на хунтата все още са на свобода,
закриляни от законите за амнистия
През юли 1975 г. множество латиноамерикански вестници публикуват данни за действията на правителството на Аугусто Пиночет. Според тях редица членове на лявата революционна партия са били екзекутирани от собствените си другари, написа "Ел Меркурио". Чилийският "Ла Терсера" написа, че убийствата са извършени в чужбина. В крайна сметка всичко се оказва лъжа и спекулация. Хората на Пиночет са отвличали въпросните членове на лявата партия, измъчвали са ги и впоследствие са ги убили. Сега, повече от три десетилетия по-късно, в Чили сякаш са готови за конфронтация с миналото, като този процес започна още преди няколко години. През 2008 г. съдията от Сантяго Виктор Монтилио издаде заповед за задържането на общо 98 бивши агенти на чилийската Държавна сигурност "Дина" и сътрудници на Пиночет, като им повдигна обвинения в нарушаването на човешките права и в извършването на военни престъпления. Сред арестуваните бе и бившият директор на "Дина" Мануел Контрерас. Според разследването всичките 98 са участвали в отвличането и екзекутирането на най-малко 42 активисти на лявата партия. Операцията се е наричала "Коломбо". Съдията Монтилио отдавна работи по случая и постави под домашен арест дори самия диктатор Пиночет навремето. Социалистическите представители очаквано приветстваха арестите. "Дина" е всъщност криминална формация с огромен престъпен потенциал", каза бившият министър на вътрешните работи Борис Паредес. Президентката Мишел Башеле сама се е измъкнала от машината на Пиночет, емигрирайки в съседни страни, а по-късно и в Европа.
Баща й не успява да избяга
и става жертва на мъченията на "Дина". Адвокатът на задържаните 98 сътрудници на диктатора определи обвинението като "правна фикция", защото всеки знаел, че тези 42-ма души са мъртви. Съдията Монтилио ги обяви за безследно изчезнали, с което заобиколи закона за амнистия на всички от времето на Пиночет. Иначе не би било възможно повдигането на обвинение. По-късно обаче задържаните бяха освободени поради липса на доказателства. Наблюдатели все пак смятат, че това е само първата крачка за преодоляване на миналото в Чили и че не само е нужно, но и вероятно ще последват още подобни инициативи.
Самият чилийски ляв президент Салвадор Алиенде умира по време на военния преврат в Чили през 1973 г., прострелян в главата от два куршума с автомат. Такова е официалното заключение на базата на извършената наскоро нова аутопсия. Английският специалист по балистика Дейвид Преър обясни, че Алиенде сам е стискал автомата между краката си, а дулото е опирало в брадичката му. Експертизата стига до извода, че второ лице не е било замесено в смъртта на чилийския президент. Така окончателно се обезсилват теориите, според които Алиенде е умрял от чужда ръка, когато войниците на генерал Пиночет щурмували президентския дворец. Тленните му останки бяха ексхумирани, за да бъдат проучени от екип от чуждестранни специалисти. Дъщерята на покойния държавен глава Изабел Алиенде заяви, че изпитва облекчение от заключението на комисията. Семейството й винаги е било убедено, че "при екстремните условия" на 11 септември 1973 г. баща й е решил да сложи край на живота си, "вместо да бъде унижаван или да трябва да понесе други страдания".
Според едно предание някогашният президент казал, че в никакъв случай не желае да падне жив в ръцете на превратаджиите. Когато дворецът му бил атакуван от бойни самолети, той наредил на сподвижниците си да се предадат. Той самият останал сам. Какво точно е станало след това, не се знаеше дълго време. Трупът на 65-годишния Алиенде е бил прегледан веднага след смъртта му, след което властите съобщават, че той се е самоубил. През 2008 г. един съдебен лекар изказа мнението, че нараняванията не отговарят на твърдението за самоубийство. Разпространяваше се и друга версия, според която смъртоносният изстрел бил даден от един от телохранителите на Алиенде, след като той самият само се бил наранил. Салвадор Алиенде управлява Чили в продължение на три години. След военния преврат и неговата смърт в страната идва на власт хунтата на генерал Пиночет, който управлява до 1990 г. Пиночет почина през 2006 г. на 91 години, без да бъде осъден за престъпленията си.