Пред съда Филип Златанов продължи защитната си тактика, като поиска да спрат политическите спекулации по делото. |
На първа инстанция Златанов беше осъден на 3 години и половина затвор, въпреки че прокуратурата искаше условна присъда. Той беше признат за виновен за престъпление по служба във връзка с негови незаконни действия при проверките срещу Росен Плевнелиев, неговия бивш съветник Димана Ранкова и бившия главен одитор на Сметната палата Лилия Бунева. Решението за президента беше скрито от сайта на комисията, а другите две не бяха качени и така засегнатите дълго време не можаха да обжалват. Изтекла информация обаче попречи на Ранкова да бъде номинирана за член на УС на БНБ.
Делото на първата инстанция приключи по съкратената процедура без разпити на свидетели. Според апелативните магистрати е нереалистично да се очаква, че разпитът на Плевнелиев, Борисов, Цветанов, Цачева и Фидосова би допринесъл за изясняване на мотивите на подсъдимия. Това нямало как да стане, без посочените да уличат самите себе си в престъпление. Съдът ще пита писмено администрацията на президента дали е било обсъждано Ранкова да бъде предложена за член на УС на БНБ. Назначена беше и допълнителна експертиза на почерка в тефтерчетата на Златанов, които обаче не са приложени като доказателство по това дело.
Златанов отново заяви, че двата тефтера, в които е писал кой да бъде "ударен" или "отложен", са негови лични записки и че не му е оказван политически натиск. Той не отговори кои са хората с инициалите И.Ф., Ц.Ц. и Б.Б.