:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 438,770,686
Активни 133
Страници 18,309
За един ден 1,302,066

Шеф на върховния съд ще се избира след парламентарния вот

Никой не събра 17 гласа. Съмненията за сценарий останаха
СНИМКА: БГНЕС
Въпреки че Таня Райковска (вляво) събра повече гласове от Павлина Панова, избор на председател на Върховния касационен съд няма. Процедурата трябва да започне отначало и ще се проточи след изборите. На снимката: претендентките при изслушването им преди 2 седмици. Вчера ВСС не допусна фоторепортерите да ги снимат.
Висшият съдебен съвет (ВСС) вчера не успя да избере председател на Върховния касационен съд и да разсее съмненията, че действа по сценарий. След близо 8-часово заседание нито един от двамата кандидати - Таня Райковска и Павлина Панова, не събра необходимите 17 гласа. Сега процедурата трябва да тръгне отначало и това я премества за след парламентарния вот на 5 октомври, тъй като отнема около две месеца. Така се изпълва един от сочените сценарии - че членовете на ВСС искат да изчакат да се подреди политическият пасианс, за да съобразят избора с него. Не е ясно дали Райковска и Панова биха участвали, или ще се появят нови кандидати.

По-голяма подкрепа получи Райковска. За нея гласуваха 15 от членовете на съвета, шестима бяха против, а трима се въздържаха. Панова получи доверието на девет души, 8 бяха против, а 7 се въздържаха. Двете номинирани са заместници на сегашния председател на съда Лазар Груев, чийто 7-годишен мандат изтича в края на ноември. Тъй като няма право да оглавява съда след това, висшата инстанция ще остане без титуляр до избора.

Дебатите трябваше да са най-важната част от процедурата, но реална дискусия нямаше. В подкрепа на номинираните се изказаха само тези, които издигнаха кандидатурите им. Лазар Груев не подкрепи поименно нито една от двете кандидатки, макар че преди номинирането на Райковска беше дал знак, че одобрява Панова. Калин Калпакчиев припомни, че Панова е единственият действащ български съдия с наднационална кариера, тя е съдия ад хок в Страсбург. Според него двете кандидатки не са равностойни. Юлия Ковачева и Галина Карагьозова го подкрепиха.

Мария Кузманова подчерта, че няма съмнение в качествата и на двете, но е "особено удовлетворена" от концепцията на Райковска. Райковска бе подкрепена още от Каролина Неделчева и Даниела Костова.

В концепцията си Панова подчерта, че когато законите са непълни, е допустимо ВКС да ги дописва с тълкувателни решения. И че вместо да търпи неясните и непълни закони, председателят на върховния съд трябва да сезира законодателя. Панова предлага във ВКС да бъде сформирано експертно звено от изявени юристи, за да анализира противоречивата практика. Тя говори още, че върховните съдии не трябва да са "кабинетни", а да имат контакт с магистратите от нисшите инстанции.

Райковска разказа, че е главен асистент в СУ (Панова е доктор по право). "В едно семейство не трябва да има научни съвети. Съпругът ми е доктор по право и аз отстъпих", призна тя. Попитана за независимостта на съда, се върна към делото за регистрацията на НДСВ от 2001 г., без да го назове конкретно. Тогава като магистрат в Софийския градски съд Райковска отказа да регистрира царската партия. "Имаше невероятен натиск, крясъци под прозорците, звънене по телефона какво ще се случи с майка ми. Справих се. Никой не ме защити. Ако нещо се случи с мен, предполагам, че първият ред в некролога ще бъде: това е съдията, който е постановил този акт", оплака се съдията.



ПОД ЛУПА

Вотът за съдия №1 се следи изкъсо от Брюксел и със сигурност ще бъде основен акцент в следващия доклад за България. Една от сериозните критики към процедурата е, че не се гласува с интегрална хартиена бюлетина, а с машинната система на ВСС. Тя обаче не може да осигури едновременното гласуване за двамата кандидати, което погазва принципа на равнопоставеност. Тъй като номинацията на Райковска беше внесена първа, членовете на съвета гласуваха първо за нея.



РЕАКЦИЯ

След избора Панова отговори на журналистически въпрос дали процедурата зависи от политическата конюнктура. Тя обясни, че много й се иска да каже, че не зависи. Още повече че ВСС се постарал да насрочи изслушването за преди парламентарните избори, за да демонстрира, че е независим. "Предстои нова процедура, тогава може би ще бъде още по-трудно за членовете на ВСС да убедят обществото, че действително не се влияят от никакви политически конюнктури", заключи Панова. Райковска предпочете да не използва централните стълби на съвета и така избяга от чакащите журналисти.
1
1450
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
1
 Видими 
25 Септември 2014 22:17
Съдебната система кротко проплака,
за отдавна необходимата на обществото ни, дълбока Политическа реформа...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД